vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zvědavé děti: Věci, které je lepší tajit

23. října 2019

Zvědavé děti: Věci, které je lepší tajit

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: zvědavost smrt tajemství děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Děti jsou zvědavé a jejich otázkám se nevyhneme, ale i tak existují věci, které je dobré před těmi malými tajit, anebo je vysvětlit citlivě vzhledem k věku. Některé informace by v nich totiž mohly vyvolat zmatek, strach a způsobit problémy do budoucna.

Děti jsou přirozeně zvědavé, a to je v pořádku. Mnohdy vědí, anebo tuší i věci, o kterých bychom raději pomlčeli. Co je však lepší před nimi tajit, pokud se o to samy intenzivně nezačnou zajímat?

 

Budeš tlustá!

Jedna z nejhorších věcí, které mohou matky pro své dcery, ale i syny, udělat. Pokud jí neustále budete opakovat, že bude tlustá po vás, je to ten nejlepší krok k tomu, aby trpěla některou z poruch příjmu potravy. Nikdy nevyčítejte dítěti jeho hmotnost a proporce. Mějte na paměti, že za ně můžete hlavně vy. Je totiž třeba dětem nabízet nejen vyváženou stravu, ale i dostatečnou fyzickou aktivitu místo sezení u počítače.

 

Otec odešel za jinou!

Má-li partner milenku, kvůli které opustí rodinu, je velmi těžké reagovat v klidu a bez emocí. Zkuste s dítětem rozumně promluvit, ale nevnucujte mu představu, že muži jsou takoví všichni a běžně ženy opouštějí kvůli jiným. Dáte mu tak totiž nevhodný vzorec do dalšího života. Může pak dojít k tomu, že bude do vztahu vstupovat s nedůvěrou a s pocitem, že stejně dobře nedopadne, protože dřív nebo později partner odejde k jiné – jako všichni ostatní.   

 

Nemáš na to, jsi na nic!

Ne každé dítě je na všechno nadané. Některému jde lépe jedna věc, dalšímu zase jiná. Pokud se ale vašemu potomkovi něco nedaří, je nehorší věcí, kterou můžete udělat, neustálá kritika. Ano, možná nemá talent na malování, zpěv, nebo sport, ale tím, že ho shodíte a budete mu opakovat, že je neschopné a na nic, mu jen ublížíte. Přestane se totiž úplně snažit a jeho sebevědomí klesne na nulu. Nechejte si to raději pro sebe a vyzdvihněte věci, které mu jdou. Chvalte ho i za drobnosti, sebevědomí totiž zvednout potřebuje.

 

Všichni umřeme, i ty! deti-a-rodina-zvedave-deti-ii-sxc-nahled

Smrt k životu patří, i když jde o velmi smutnou kapitolu. Malé dítě, které se o ni začne zajímat, však tyto myšlenky velmi děsí, a tak je zcela nevhodné mu neustále opakovat, že celá jeho rodina, i ono samo, umře a nikdo neví, kdy to bude. Je to sice pravda, ale pro děti šokující a je třeba ji to dávkovat citlivě. Pokud se dítě o otázky smrti nezačne zajímat, není nutné je vůbec rozebírat. Jakmile se ptát začne, vše mu objasněte adekvátně k věku. Nestrašte ho a neděste. Dejte mu maximální pocit jistoty, který v tu chvíli potřebuje.

 

  MIMFORUM zjistilo:

5 dalších věcí, které dětem raději neříkejte

 

-          Nemám tě ráda, půjdeš pryč.

-          Když budeš zlobit, odnese tě čert.

-          Nemám na tebe čas a ani mít nebudu.

-          Nikdy jsme tě neměli mít, bez tebe by bylo líp.

-          Tvoje sestra/ bratr je mnohem lepší, než ty!

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse