banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Zranění v domácnosti: Tohle všechno hrozí!

29. října 2015

Zranění v domácnosti: Tohle všechno hrozí!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: popáleniny pád proud nemocnice domácí úrazy zranění lékař děti

preventan-mimiforum-banner

Myslíte si, že je vaše dítě doma v bezpečí? To je omyl! Právě za zavřenými dveřmi domova se stane skoro čtvrtina úrazů. A mnohé z nich končí tragicky!

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

 

Děti jsou doma a vy máte pocit, že se jim nemůže nic stát. Vždyť jsou v bezpečí! Jenže pozor, úrazy dětí v domácnosti jsou druhé nejčastější v pořadí. Celých 21,5 % úrazů se totiž odehraje za zavřenými dveřmi – tedy tam, kde si myslíte, že nic nehrozí. Jaká jsou nejčastější zranění, s nimiž se lékaři ve svých ordinacích setkávají?

MIMIFORUM zjistilo:

● Jen na úrazy u nás ročně zemře 200 dětí, což je více než jinde ve světě.

● Kvůli úrazu ročně zůstane 40 000 dětí v nemocnici.

● Až 3000 dětí ročně má trvalé následky kvůli úrazu.

Vařící voda: Popálení

Případů, kdy na sebe dítě svrhne právě zalitý šálek vroucí kávy nebo čaje, je víc, než myslíte. Stačí chvilka nepozornosti! Hrnek s vařícím nápojem dáte na kraj linky či stolu, dítě přiběhne a je to… Nejeden případ se stal i tak, že děti na sebe svrhly hrnec s vařící polévkou, či rychlovarnou konvici s právě vařící vodou. A následky? Závažné popáleniny s celoživotními následky. A nejen to – popáleniny jsou třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu dětí.

Jak tomu předcházet: Veškeré vařící nápoje dávejte z dosahu dětí na místa, kam nedosáhnou. Není to jen věc batolat, čaj na sebe může nechtěně svrhnout i starší dítě! Pozor i na kabely a šňůry, například od konvice či kávovaru. Dítě by je nemělo mít v dosahu, aby na sebe nesvrhlo celý přístroj.

Otrava: Čisticí prostředky a léky

Nejrizikovější skupinou jsou v tomto případě batolata a děti do pěti let. Statistika je alarmující – 90 % otrav dětí se stane právě doma! Navíc pro děti mohou být smrtelné. Mají rychlejší metabolismus a jejich tělo si neumí poradit s následky tak jako tělo dospělého. Více než polovina všech otrav se týká dětí od 1 do 3 let! Na vině jsou nedostatečně zabezpečené léky, čisticí prostředky či jakékoliv přípravky přelité do lahví od minerálek, jichž se dítě napije v domnění, že si dává vodu.

Jak tomu zabránit: Nepodcenit situaci, léky a veškeré čističe odstranit z dosahu dětí (a nejlépe uzamknout). Nikdy nevíte, kdy si dítě tablety splete s lentilkami. A nebo se v nestřežené chvíli napije z lahve s WC čističem. Velký pozor dejte, pokud přeléváte přípravky do PET lahví. Může dojít k záměně s nápojem a hrozí poleptání a otrava.

Poranění ostrými předměty: Nože a nůžky

Poranění o ostré předměty je v domácnosti velmi časté. Stačí nechat ležet nůž na kraji stolu a může se stát neštěstí. Ale pozor, nejsou to jen nože a nůžky! Dítě se může zranit i o střepy, trčící hřebík, šroubovák, vidličku či otevřenou konzervu.

Jak tomu zabránit: Ostré předměty odstraňovat z dosahu. Zásuvky s noži uzamknout speciálními dětskými zámky. Dětem vysvětlete, jak nůž a nůžky podávat – vždy za rukojeť a ostřím dolů. Ostré hrany nábytku raději opatřete speciálními chrániči.

Poranění elektrickým proudem: Zásuvky

Úrazy elektrickým proudem jsou velmi vážné. Často jsou smrtelné a v lepším případě vedou k amputaci končetin či prstů na rukou. Velká neštěstí se stávají tehdy, když malé dítě, které prozkoumává byt, strčí mokré prsty přímo do zásuvky.

Jak tomu zabránit: Pokud máte kojence či batole, pořiďte si kryty do zásuvek. Můžete zabránit vážným zraněním.

Pády: Hrany, střepy, žehlička deti-a-rodina-zraneni-v-domacnosti-2-ing

Nejčastější příčinou poranění dětí a třetí nejčastější společně s popáleninami jsou pády. Mezi nejobvyklejší patří pády na hrany nábytku, na ostré předměty, žehličku (nejlépe rozpálenou), nebo do výplně skleněných dveří. Častou příčinou úrazů malých dětí bývají i pády ze schodů, židlí, v horším případě z oken.

Jak tomu zabránit:

Rohy nábytku opatřete chrániči, okno zábranou proti otevření. Nenechávejte malé děti bez dozoru u schodů či okna, ani lézt na židle či skákat z nich. Dávejte velký pozor při žehlení, žehličku po ukončení odstraňte z dosahu dětí.

Informace na internetu: www.urazneninahoda.cz

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa