vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zranění v domácnosti: Tohle všechno hrozí!

29. října 2015

Zranění v domácnosti: Tohle všechno hrozí!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: popáleniny pád proud nemocnice domácí úrazy zranění lékař děti

preventan-mimiforum-banner

Myslíte si, že je vaše dítě doma v bezpečí? To je omyl! Právě za zavřenými dveřmi domova se stane skoro čtvrtina úrazů. A mnohé z nich končí tragicky!

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

 

Děti jsou doma a vy máte pocit, že se jim nemůže nic stát. Vždyť jsou v bezpečí! Jenže pozor, úrazy dětí v domácnosti jsou druhé nejčastější v pořadí. Celých 21,5 % úrazů se totiž odehraje za zavřenými dveřmi – tedy tam, kde si myslíte, že nic nehrozí. Jaká jsou nejčastější zranění, s nimiž se lékaři ve svých ordinacích setkávají?

MIMIFORUM zjistilo:

● Jen na úrazy u nás ročně zemře 200 dětí, což je více než jinde ve světě.

● Kvůli úrazu ročně zůstane 40 000 dětí v nemocnici.

● Až 3000 dětí ročně má trvalé následky kvůli úrazu.

Vařící voda: Popálení

Případů, kdy na sebe dítě svrhne právě zalitý šálek vroucí kávy nebo čaje, je víc, než myslíte. Stačí chvilka nepozornosti! Hrnek s vařícím nápojem dáte na kraj linky či stolu, dítě přiběhne a je to… Nejeden případ se stal i tak, že děti na sebe svrhly hrnec s vařící polévkou, či rychlovarnou konvici s právě vařící vodou. A následky? Závažné popáleniny s celoživotními následky. A nejen to – popáleniny jsou třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu dětí.

Jak tomu předcházet: Veškeré vařící nápoje dávejte z dosahu dětí na místa, kam nedosáhnou. Není to jen věc batolat, čaj na sebe může nechtěně svrhnout i starší dítě! Pozor i na kabely a šňůry, například od konvice či kávovaru. Dítě by je nemělo mít v dosahu, aby na sebe nesvrhlo celý přístroj.

Otrava: Čisticí prostředky a léky

Nejrizikovější skupinou jsou v tomto případě batolata a děti do pěti let. Statistika je alarmující – 90 % otrav dětí se stane právě doma! Navíc pro děti mohou být smrtelné. Mají rychlejší metabolismus a jejich tělo si neumí poradit s následky tak jako tělo dospělého. Více než polovina všech otrav se týká dětí od 1 do 3 let! Na vině jsou nedostatečně zabezpečené léky, čisticí prostředky či jakékoliv přípravky přelité do lahví od minerálek, jichž se dítě napije v domnění, že si dává vodu.

Jak tomu zabránit: Nepodcenit situaci, léky a veškeré čističe odstranit z dosahu dětí (a nejlépe uzamknout). Nikdy nevíte, kdy si dítě tablety splete s lentilkami. A nebo se v nestřežené chvíli napije z lahve s WC čističem. Velký pozor dejte, pokud přeléváte přípravky do PET lahví. Může dojít k záměně s nápojem a hrozí poleptání a otrava.

Poranění ostrými předměty: Nože a nůžky

Poranění o ostré předměty je v domácnosti velmi časté. Stačí nechat ležet nůž na kraji stolu a může se stát neštěstí. Ale pozor, nejsou to jen nože a nůžky! Dítě se může zranit i o střepy, trčící hřebík, šroubovák, vidličku či otevřenou konzervu.

Jak tomu zabránit: Ostré předměty odstraňovat z dosahu. Zásuvky s noži uzamknout speciálními dětskými zámky. Dětem vysvětlete, jak nůž a nůžky podávat – vždy za rukojeť a ostřím dolů. Ostré hrany nábytku raději opatřete speciálními chrániči.

Poranění elektrickým proudem: Zásuvky

Úrazy elektrickým proudem jsou velmi vážné. Často jsou smrtelné a v lepším případě vedou k amputaci končetin či prstů na rukou. Velká neštěstí se stávají tehdy, když malé dítě, které prozkoumává byt, strčí mokré prsty přímo do zásuvky.

Jak tomu zabránit: Pokud máte kojence či batole, pořiďte si kryty do zásuvek. Můžete zabránit vážným zraněním.

Pády: Hrany, střepy, žehlička deti-a-rodina-zraneni-v-domacnosti-2-ing

Nejčastější příčinou poranění dětí a třetí nejčastější společně s popáleninami jsou pády. Mezi nejobvyklejší patří pády na hrany nábytku, na ostré předměty, žehličku (nejlépe rozpálenou), nebo do výplně skleněných dveří. Častou příčinou úrazů malých dětí bývají i pády ze schodů, židlí, v horším případě z oken.

Jak tomu zabránit:

Rohy nábytku opatřete chrániči, okno zábranou proti otevření. Nenechávejte malé děti bez dozoru u schodů či okna, ani lézt na židle či skákat z nich. Dávejte velký pozor při žehlení, žehličku po ukončení odstraňte z dosahu dětí.

Informace na internetu: www.urazneninahoda.cz

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse