vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zrádný diabetes: Když vám hrozí cukrovka

11. července 2011

Zrádný diabetes: Když vám hrozí cukrovka

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: příznaky cukrovka diabetes stres strava typy

preventan-mimiforum-banner

Epidemie třetího tisíciletí, jak se diabetu občas říká, u nás trápí už téměř milion lidí a tento počet stále narůstá. Cukrovka hrozí stále mladším lidem a velmi často trápí i těhotné ženy. Jak se jí vyhnout a co na ni platí?

Podle posledních statistik Českého statistického úřadu se v roce 2009 léčilo s diabetem téměř 800 000 Češek a Čechů. A dnes již možná počet nemocných cukrovkou šplhá k milionu! Přitom se ji rozhodně nevyplatí podceňovat – může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace. Mezi nejčastější patří slepota, amputace dolních končetin nebo selhání ledvin. A dávno není pravdou, že jde o nemoc, která je spjatá s nadváhou…

Za cukrovkou stojí stres i nezdravá strava

Podle Světové zdravotnické organizace je na světě až 180 milionů nemocných. A počet stále roste. Vše má totiž na svědomí stres, sedavé zaměstnání, nesprávné stravování, například díky jídlům z fast-foodů, i nedostatek pohybu, zkrátka typické znaky dnešní doby.

Zajímavost MIMIFORA

Jaké jsou příznaky cukrovky

● Nadměrná žízeň nebo suchost v ústech.

● Zvýšená únava, nedostatek energie.

● Neustálý hlad.

● Časté nutkání na močení.

● Náhlé výraznější hubnutí.

● Pomalé hojení ran a modřiny.

● Může se objevit i svědění kůže, zhoršení zraku a brnění nohou.

Diabetes hrozí více ženám

Cukrovka (diabetes mellitus) si bohužel nevybírá, a tak se stále častějšími oběťmi stávají i mladí lidé a dokonce děti. Navíc podle statistik jsou více ohroženy ženy. Stručně řečeno, jde o nemoc, při které tělo neprodukuje (nebo nedostatečně využívá) inzulin – hormon, který tvoří slinivka. Ten totiž pomáhá využívat glukózu z krve, a pokud chybí, není tělo schopno získat energii z potravy.

Typy cukrovky

Existují dva základní typy cukrovky, diabetes 1. a 2. typu. Prvním typem u nás trpí necelých 10 procent diabetiků a velmi často se vyskytuje právě u dětí, objevit se však může v každém věku. Produkce inzulinu v tomto případě zcela chybí, a tak je nutné jej do těla dodávat injekčně. Druhý typ sice nevyžaduje léčbu inzulinem, ale je závažnější v tom, že nemocný nemusí mít typické příznaky, a tak nemoc dlouho zůstává neodhalena. Je častější – trpí jím přes 90 procent všech diabetiků a roli zde může hrát i dědičnost, věk a hmotnost.

Těhotenská cukrovka? Strašák budoucích maminek

Ženám v těhotenství pak hrozí ještě jeden typ, tzv. těhotenský (neboli gestační) diabetes. Častěji se vyskytuje u starších nastávajících maminek nebo u žen s nadváhou a většinou odezní s koncem těhotenství. U některých žen však může i nadále přetrvat diabetes druhého typu. Z toho důvodu se také v šestém měsíci těhotenství provádí zátěžový test. V případě, že se cukrovka objeví (nejčastěji mezi 24. a 28. týdnem těhotenství) a nestačí na ni dieta a pohyb, je třeba dočasně aplikovat inzulin. Veškeré informace o těhotenské cukrovce najdete na webové adrese www.tehotenskacukrovka.cz.

Tipy, jak předcházet cukrovce

● Dbejte na správnou životosprávu. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, která by měla převládat, neboť ovoce obsahuje více cukru.

● Omezte bílé pečivo, nahraďte je celozrnným. Stejně tak snižte příjem tučných mléčných výrobků, raději je zaměňte za nízkotučné.

● Tučné maso si dopřejte jen výjimečně. Raději si dejte kvalitní libové maso kuřecí, krůtí a nezapomeňte na ryby.

● Z jídelníčku vynechejte, nebo alespoň radikálně omezte sladkosti. To samé platí i pro příliš slané pochutiny.

● Dostatečně pijte (až tři litry denně), ale vynechejte slazené nápoje, sycené limonády apod. Dopřejte si dostatek vody, případě neslazeného čaje.

● Omezte alkohol a kouření.

● Dbejte na dostatek pohybu, stačí alespoň pravidelná svižná chůze.

Zajímavosti MIMIFORA

● Dietní nápoje s umělými sladidly prý nezvyšují riziko vzniku cukrovky. Alespoň na to přišli vědci z Harvardu, kteří zde provedli rozsáhlou studii.

● Nová vědecká studie zjistila, že cukrovka častěji hrozí dětem s nižší porodní hmotností. Zásadní roli nehraje ani tak strava matky v těhotenství, jako geny.

● Hladinu cukru v krvi prý snižuje heřmánkový čaj. Je však třeba jej pít pravidelně a zároveň dbát na správnou životosprávu.

Text: ino

Foto: Ingimage.com, stock.xchng/juliaf

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:59 02.02.2013 - Valeria -

pomoc diabetes

Ahojte, ak sa chcete zbaviť cukrovky nadobro napíšte mi /valeria58@azet­.sk/, mne sa to podarilo, poradím vám ako.
15:40 18.10.2011 - Magi -

Re: Aloe Vera

Ahoj Katerino, rozhodne aloe doporucuju. Jen je ten gel trochu drazsi, ale me osobne pomaha!
14:58 28.07.2011 - Kateřina -

Aloe Vera

Můj partner je cukrovkář a doktorka mu doporučila aloe vera, ale ne tablety nebo tak něco, ale gel z aloe vera. Prý mu to pomáhá.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse