vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zpátky do školy: Kupujeme aktovku

26. srpna 2013

Zpátky do školy: Kupujeme aktovku

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: batoh aktovka školní rok děti škola

preventan-mimiforum-banner

Nechali jste nákup školní aktovky na poslední chvíli? Přinášíme pár tipů, podle čeho se při jejím výběru řídit. 

MaxIQ

• Omega-3 vhodné i pro děti.
• Min. 85% omega-3 nenasycených mastných kyselin.
• Malé tobolky pro snadné polykání.
• Příjemné užívání – bez rybí chuti.
• Bez barviv, sladidel, konzervačních látek.

maxiq-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE!

Desetina váhy dítěte. Tolik by měla maximálně vážit naplněná školní aktovka. Právě hmotnost prázdné tašky je jedním z hlavních kritérií, na které si je třeba dát pozor. A zvlášť tehdy, vybíráte-li aktovku pro prvňáčka. Nechali jste nákup školní aktovky na poslední chvíli? Přinášíme pár bodů, které vám se správnou volbou mohou pomoct.

Hmotnost

Jde o jedno z hlavních kritérií při výběru aktovky pro malé školáky. Aby děti neměly přetížená záda, doporučuje se vybírat odlehčenou. Ideální jsou extra lehké aktovky s váhou 750–800 g. Pro první třídu se nedoporučuje aktovka těžší než 1 kg, maximální hmotnost prázdné tašky by pak podle norem měla být 1,2 kg, a to pro celý první stupeň. Velkou roli hraje výška a váha dítěte.

Tip MIMIFORA:

Při výběru tašky hledejte na visačce označení, že se jedná o školní aktovku, nebo o školní batoh a je vyrobena v souladu s normou ČSN 79 6506. Pokud toto označení nemá, může mít nějaký důvod, proč ji nesplňuje a může se jednat o výrobek pro tento účel nevhodný či dokonce nebezpečný.

Aktovka, nebo batoh?

Obojí má svá pro a proti, a tak záleží na každém, co upřednostní. U aktovek bývá pevná vyztužená horní klopa, méně kapes a často přehlednější a jednodušší uspořádání vnitřního prostoru. Batohy mívají více kapes a zipů, jsou hůře chráněny před deštěm, avšak mezi školáky jsou velmi oblíbené. Ideální je proto s dítětem osobně vyzkoušet, co mu konkrétně bude vyhovovat.

Tip MIMIFORA:

Aby školní aktovka či batoh neničili záda a páteř, musí přesně sednout a nebýt širší, než jsou ramena dítěte. Ramenní pásy by měly být dostatečně široké a polstrované, záda pevná a tvarovaná, držátko aktovky gumové, aby nevyklouzávalo z ruky. Proto je vhodné tašku osobně vidět a zkusit, než ji případně objednáte přes internet.

Design

Při výběru aktovky pamatujte na to, že ten, kdo s ní bude chodit, je vaše dítě. Proto by se právě jemu měla líbit a samo by si ji mělo vybrat. Z tašky by mělo mít radost. V tomto případě nechejte stranou to, co byste volila vy. Udělejte jen předběžný výběr tašek, které splňují pro vás důležité parametry, a dítě nechejte, ať si zvolí, kterou z nich bude chtít.

Bezpečnostní prvky  tema-tydne-kupujeme-aktovku-ii-sh-nahled

Pečlivě hlídejte, aby aktovka či batoh vždy byly vybaveny reflexními bezpečnostními prvky, které budou jak na přední straně, tak na bocích. Jde sice zdánlivě o detail, ale ten při přecházení silnice může zachránit život. Řidič totiž dítě vybavené reflexními proužky spatří při snížené viditelnosti až na třikrát větší vzdálenost.

Tipy MIMIFORA:

Na co ještě dát pozor

-          Na materiál. Kvalitní aktovka či batoh by měli být vyrobené z nepromokavého materiálu. Pokud má dno opatřené nožičkami, chrání před stykem s mokrou zemí. U klasické aktovky jsou vhodné boční postranice proti dešti na klopě.

-          Odvětrávaná záda. Pokud jím je aktovka opatřena, jde o ideální funkci na odvod potu.

-          Pevná konstrukce. Aktovka či batoh by měly stát samy bez opory na rovném povrchu, a to prázdné i naplněné. Pokud se vám zdají nestabilní, málo pevné, nedržící tvar, nekupujte je.

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
11:15 14.08.2016 - Alena -

Vzhled batohu

Tyto vyjmenované základní parametry snad už dneska splňují všechny batohy a aktovky v eshopech a obchodech (pokud to není vyloženě někde koupené ve stánku…). Doplnila bych důležitost vzhledu, aby vám prvňáček po půl roce neřekl že „hrdina“ na aktovce už není „IN“…U nás nakonec po dlouhém vyjednávání byla kompromisem aktovka od Stilu – splňuje parametry a vzhled je podle mě mnohem lepší než ty „sezonní“ s hrdiny. Nepodceňte to a dítěti vysvětlete proč je neutrální obrázek lepší (i když to je někdy hooodně těžký…:-D)
20:26 01.09.2013 - Aniette -

Návrat do školy

V pondělí 2. září 2013 od 9 do 14 hodin VZP potěší školáky v Liberci, České Lípě, Děčíně, Litoměřicích, Mostě a Ústí nad Labem. Před budovou VZP ve všech zmiňovaných městech čekají na děti dárečky a soutěže. Budou se skládat puzzle, skákat přes švihadlo, nafukovat balónky a jezdit na indoboardech. Rodiče budou informovat o zdravotním pojištění.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse