vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zoubková víla: Toto byste o ní měla vědět!

2. března 2016

Zoubková víla: Toto byste o ní měla vědět!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: mléčné zuby vypadávání zubů Zoubková víla děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Zoubková víla má v zahraničí velkou tradici. V noci chodí tajně do dětského pokoje a sbírá vypadané mléčné zoubky. Místo nich nechává pod polštářem dárek, anebo peníze.

Diskutujte: Chodí k vám zoubková víla, a jaké nosí dárky?


Za vašeho dětství pravděpodobně žádná zoubková víla nechodila, a ani jste o ní nikdy neslyšela. Když vám vypadl zub, schoval se a dáreček vám za něj nikdo žádný nedal. Jenomže v posledních letech je všechno jinak. Podobně jako Santa Claus k nám ze Spojených států přišla i zoubková víla. Děti ji dobře znají, ať už ze školky, anebo z pohádek, třeba z oblíbeného seriálu Prasátko Peppa.

Zoubková víla sbírá mléčné zuby

Jak zoubková víla vypadá, nikdo přesně netuší. Co se ale ví, je, že po nocích tajně navštěvuje dětské pokoje a sbírá mléčné zoubky. Ty děti musejí nechat pod polštářem, aby je víla mohla vzít a místo nich zanechat dáreček, anebo peníze. Mezi nejčastější pozornosti od zoubkové víly patří drobné hračky, pastelky, omalovánky, knížka, anebo mince – u nás většinou dvacetikoruna. Záleží pak na rodičích, zda víla dá pozornost za všechny vypadané zoubky, anebo jen za ten první. Obě varianty jsou totiž možné.

Co se zuby dělá? Staví z nich hrad! deti-a-rodina-zoubkova-vila-ii-sh

Co zoubková víla, kterou můžete najít také pod názvy Zubní víla, anebo Zubnička, s posbíranými zoubky dělá, se přesně neví. Existuje víc vysvětlení, a tak je jen na rodičích, aby si vybrali takové, které jim bude vyhovovat. Nejčastěji se říká, že z vypadlých zoubků staví zámek, z některých si dělá náhrdelník, jiné vkládá do mušlí a některé dokonce nosí jiným dětem, kterým zoubky nechtějí růst.

Víla místo pohřbívaní zubů

Dávné tradice říkají, že se mléčné zoubky pohřbívaly – to proto, aby je nemohla vzít zlá čarodějka a uhranout. Anebo z toho důvodu, že bez jejich pohřbení trvalé zoubky prostě nevyrostou. To vše mnohem později nahradila ona zoubková víla, která se u nás těší stále větší oblibě. Velkou tradici pak má v zahraničí, kde na ni obchodníci zakládají poměrně slušný byznys. Vyrábějí se nejrůznější předměty s motivem zoubkové víly, pytlíčky a krabičky, do nichž se zoubky dávají, či speciální polštářky s kapsičkou na zoubek. Některé z těchto vychytávek jsou již k dostání i u nás.

Čistěte si zuby, jinak víla nepřijde

To, zda zoubkovou vílu pustíte i k vám domů, je jen a jen na vás. Pokud ale ke všem kamarádům víla chodí, je lepší se s ní také smířit – jinak by vaše dítě mohlo být řádně zklamané. A ještě jednu věc je dobré vědět – víla je přímo ideální prevencí pro čistění zubů. Svého potomka totiž můžete motivovat tím, že si víla odnáší jen čisté nezkažené zoubky. Ty špatně vyčištěné a zkažené nechává být a odměny za ně nedává. Na většinu dětí to funguje a víle se snaží zavděčit. Je proto pak mnohem snazší je přimět, aby si zoubky pravidelně čistily.

MIMIFORUM se ptá:

Chodí k vám zoubková víla a co nosí?

Miroslava (26):

„Nikdy jsem pro ni nebyla, ale bohužel jsem ji musela přijmout. Ke všem ostatním ve školce totiž víla chodí, a tak by malá byla hrozně zklamaná. Takže chodí, a za každý zoubek dáváme dvacetikorunu.“

Olga (30):

„Chodí a za každý zoubek nechává pod polštářek nějakou malou hračku, kterou si syn přeje, většinou autíčko. Ještě, že mléčný chrup má jen dvacet zubů!“

Sandra (33):

„Nechodí a nikdy chodit nebude. Jsem asi stará škola, ale za mě to nebylo, a tak to neuznávám. Vím, že je syn zklamaný, protože k ostatním přichází, ale k nám prostě ne. Musí se s tím smířit.“

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:51 18.03.2018 - Eva -

Bez nadpisu

Sandra 33 !! Vy jste teda matka. Děsný…chudak dite.To vaše naprosto nepochopitelný rozhodnutí dítě vůbec nemůže probrat a určitě se trápí tím,proč zrovna k němu víla nechodí.Je mi ho líto.
21:32 13.11.2016 - Eva -

Bez nadpisu

Zoubková víla k nám chodí a pod polštářem nechává malou dobrotu. Třeba lízátko z hroznového cukru apod. Myslím, že rodiče, kteří se vymlouvají na to, že ji jako děti neznali nebo že ji neuznávají, jsou jen lenoši a necitové. Jako dítě jsem taky musela strpět vyšší princip servírovaný rodiči, kteří toho dnes litují. Využívám všech možností, jak svým dětem udělat radost a ony mi to rády oplácí.
23:00 30.09.2016 -  -

Bez nadpisu

08:08 25.08.2016 - Jana -

Zoubková víla nepřišla

Vím že neexistuje ale tak pročto neskusit . Tak že sem zjistila že zoubková víla neexistuje Proto své zuby nedávám pod polštář.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse