banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Zoubková víla: Toto byste o ní měla vědět!

2. března 2016

Zoubková víla: Toto byste o ní měla vědět!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: mléčné zuby vypadávání zubů Zoubková víla děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Zoubková víla má v zahraničí velkou tradici. V noci chodí tajně do dětského pokoje a sbírá vypadané mléčné zoubky. Místo nich nechává pod polštářem dárek, anebo peníze.

Diskutujte: Chodí k vám zoubková víla, a jaké nosí dárky?


Za vašeho dětství pravděpodobně žádná zoubková víla nechodila, a ani jste o ní nikdy neslyšela. Když vám vypadl zub, schoval se a dáreček vám za něj nikdo žádný nedal. Jenomže v posledních letech je všechno jinak. Podobně jako Santa Claus k nám ze Spojených států přišla i zoubková víla. Děti ji dobře znají, ať už ze školky, anebo z pohádek, třeba z oblíbeného seriálu Prasátko Peppa.

Zoubková víla sbírá mléčné zuby

Jak zoubková víla vypadá, nikdo přesně netuší. Co se ale ví, je, že po nocích tajně navštěvuje dětské pokoje a sbírá mléčné zoubky. Ty děti musejí nechat pod polštářem, aby je víla mohla vzít a místo nich zanechat dáreček, anebo peníze. Mezi nejčastější pozornosti od zoubkové víly patří drobné hračky, pastelky, omalovánky, knížka, anebo mince – u nás většinou dvacetikoruna. Záleží pak na rodičích, zda víla dá pozornost za všechny vypadané zoubky, anebo jen za ten první. Obě varianty jsou totiž možné.

Co se zuby dělá? Staví z nich hrad! deti-a-rodina-zoubkova-vila-ii-sh

Co zoubková víla, kterou můžete najít také pod názvy Zubní víla, anebo Zubnička, s posbíranými zoubky dělá, se přesně neví. Existuje víc vysvětlení, a tak je jen na rodičích, aby si vybrali takové, které jim bude vyhovovat. Nejčastěji se říká, že z vypadlých zoubků staví zámek, z některých si dělá náhrdelník, jiné vkládá do mušlí a některé dokonce nosí jiným dětem, kterým zoubky nechtějí růst.

Víla místo pohřbívaní zubů

Dávné tradice říkají, že se mléčné zoubky pohřbívaly – to proto, aby je nemohla vzít zlá čarodějka a uhranout. Anebo z toho důvodu, že bez jejich pohřbení trvalé zoubky prostě nevyrostou. To vše mnohem později nahradila ona zoubková víla, která se u nás těší stále větší oblibě. Velkou tradici pak má v zahraničí, kde na ni obchodníci zakládají poměrně slušný byznys. Vyrábějí se nejrůznější předměty s motivem zoubkové víly, pytlíčky a krabičky, do nichž se zoubky dávají, či speciální polštářky s kapsičkou na zoubek. Některé z těchto vychytávek jsou již k dostání i u nás.

Čistěte si zuby, jinak víla nepřijde

To, zda zoubkovou vílu pustíte i k vám domů, je jen a jen na vás. Pokud ale ke všem kamarádům víla chodí, je lepší se s ní také smířit – jinak by vaše dítě mohlo být řádně zklamané. A ještě jednu věc je dobré vědět – víla je přímo ideální prevencí pro čistění zubů. Svého potomka totiž můžete motivovat tím, že si víla odnáší jen čisté nezkažené zoubky. Ty špatně vyčištěné a zkažené nechává být a odměny za ně nedává. Na většinu dětí to funguje a víle se snaží zavděčit. Je proto pak mnohem snazší je přimět, aby si zoubky pravidelně čistily.

MIMIFORUM se ptá:

Chodí k vám zoubková víla a co nosí?

Miroslava (26):

„Nikdy jsem pro ni nebyla, ale bohužel jsem ji musela přijmout. Ke všem ostatním ve školce totiž víla chodí, a tak by malá byla hrozně zklamaná. Takže chodí, a za každý zoubek dáváme dvacetikorunu.“

Olga (30):

„Chodí a za každý zoubek nechává pod polštářek nějakou malou hračku, kterou si syn přeje, většinou autíčko. Ještě, že mléčný chrup má jen dvacet zubů!“

Sandra (33):

„Nechodí a nikdy chodit nebude. Jsem asi stará škola, ale za mě to nebylo, a tak to neuznávám. Vím, že je syn zklamaný, protože k ostatním přichází, ale k nám prostě ne. Musí se s tím smířit.“

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:51 18.03.2018 - Eva -

Bez nadpisu

Sandra 33 !! Vy jste teda matka. Děsný…chudak dite.To vaše naprosto nepochopitelný rozhodnutí dítě vůbec nemůže probrat a určitě se trápí tím,proč zrovna k němu víla nechodí.Je mi ho líto.
21:32 13.11.2016 - Eva -

Bez nadpisu

Zoubková víla k nám chodí a pod polštářem nechává malou dobrotu. Třeba lízátko z hroznového cukru apod. Myslím, že rodiče, kteří se vymlouvají na to, že ji jako děti neznali nebo že ji neuznávají, jsou jen lenoši a necitové. Jako dítě jsem taky musela strpět vyšší princip servírovaný rodiči, kteří toho dnes litují. Využívám všech možností, jak svým dětem udělat radost a ony mi to rády oplácí.
23:00 30.09.2016 -  -

Bez nadpisu

08:08 25.08.2016 - Jana -

Zoubková víla nepřišla

Vím že neexistuje ale tak pročto neskusit . Tak že sem zjistila že zoubková víla neexistuje Proto své zuby nedávám pod polštář.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa