banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Zimní sporty a malé děti: Co je vhodné a co ne

21. ledna 2014

Zimní sporty a malé děti: Co je vhodné a co ne

Kategorie: , Připojené tagy: brusle zima Lyže Sport děti

preventan-mimiforum-banner

Kdy začít s dětmi lyžovat, bruslit, nebo jezdit na snowboardu? To jsou časté otázky rodičů. Přinášíme malého průvodce, jak to se zimními sporty a dětmi vlastně je. 

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Kdy začít se zimními sporty je častá otázka, kterou si kladou rodiče malých dětí. Mnozí jsou přesvědčeni, že musí zahájit sportovní »výcvik« ve chvíli, kdy se dítě postaví na nohy a chodí, a tak na lyže či brusle staví klidně i 1,5 leté dítě. Odborníci to ale nevidí rádi, a dokonce před tím varují. Mohlo by se to totiž negativně projevit na zdraví dítěte. Kdy tedy se zimními sporty začít a dětem neublížit?

 

Lyže

Kdy začít: první trénink od 3 let, výcvik od 4–5 let

Ctižádostiví rodiče někdy staví na lyže i velmi malé děti. To ale odborníci nevidí rádi. Hlavním důvodem je fakt, že lyže představují neúměrně velkou zátěž pro klouby. Navíc malé děti nemají dostatečně vyvinutou koordinaci pohybů. Poprvé by se dle nich měly postavit na lyže nejdříve ve 2,5 až 3 letech, ale nemělo by jít o žádný intenzivní trénink, pouze o seznámení s lyžemi a se sněhem. Pro skutečné učení lyžování je ideální počkat do čtyř až pěti let. To již dítě velmi dobře chápe, co se po něm chce, a navíc již má plně vyvinuté klouby, vazy a šlachy. Nic však nezanedbáte, pokud lyžování necháte až na období mezi 6. a 10. rokem, kdy se děti také velmi dobře učí.

 

Brusle

Kdy začít: od 4 let

Stejně jako u lyžování i zde platí, že se bruslení nevyplatí uspěchat. Doporučuje se s ním začít ideálně po 4. roce věku. Dítě by mělo mít dostatečně vyvinutý, a poté i botou dobře zpevněný, kotník. Odborníci také upozorňují, že dítě by na bruslení mělo mít plně vyvinutý kosterní a kloubní aparát, aby si nezpůsobilo budoucí zdravotní komplikace. Ideální seznámení s ledem proto vidí ve věku 4–5 let, o rok později pak můžou začít soustavně bruslit.

 

Krasobruslení

Kdy začít: od 5 let

Optimální věk, kdy začít s krasobruslením, je 5 let. Dřívější začátky nejen, že většinou nepřináší efekt, ale mohou způsobit nemalé zdravotní problémy. Naopak v tomto sportovním odvětví není dobrý ani pozdější začátek. Podle odborníků děti, které s krasobruslením začnou až po 7. roce, mají jen malou šanci na úspěchy na vrcholové úrovni.

 

Běžky deti-a-rodina-zimni-sporty-a-male-deti-ii-cz-nahled

Kdy začít: 5–6 let

Nejrozšířenější názor říká, že ideální věk, kdy dítě postavit na běžky, je pět až šest let. Pro malé děti nejsou vhodné proto, že kladou vysoké nároky na rovnováhu, které ještě neumějí zvládnout.

 

Snowboard

Kdy začít: od 8 let

Se vzrůstající oblibou snowboardingu někteří rodiče váhají, zda nezačít u malých dětí raději s výukou jízdy na snowboardu, místo na lyžích. Odborníci to ale nedoporučují. Pro malé dítě je lepší, když má obě nohy volné, a tak je lepší snowboard odložit až po 8. roce.

 

Text: mob

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa