vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Žhavé letní téma: Mykózy z bazénů!

25. června 2015

Žhavé letní téma: Mykózy z bazénů!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: plíseň bazén mykóza koupání kvasinky léto

preventan-mimiforum-banner

V létě vás mohou potkat dřív, než se nadějete. Plísním a kvasinkám se ve vlhkém prostředí totiž velmi daří. Vaginální mykóza či plíseň nohou tak může přijít náhle a bez varování, jako blesk z čistého nebe. 

Actilac

· Obsahuje harmonický poměr kombinaci 8 kmenů mikroorganismů včetně bifidobakterií a lactobacilů.
· Obsah mikroorganismů ≥ 4×108 CFU/cps.

actilac_small

Doplněk stravy

Více ZDE

Plísním a kvasinkám se ve vlhkém prostředí dobře daří. Stačí jen jedna návštěva bazénu a můžete si s sebou domů odnést nezvaného hosta, který následující dny či týdny dokáže řádně znepříjemnit. Mezi ty hlavní patří vaginální mykóza či plíseň nohou.

 

Vaginální mykóza

V životě potrápí víc než tři čtvrtiny žen. Některé jen jednou, jiné vždy v létě, každou dvacátou pak trápí chronicky, a tak úporně, že se jí těžko zbavuje. Za vším stojí kvasinky, které, pokud se přemnoží, dokážou napáchat pořádnou neplechu. Následuje úporné svědění, hrudkovitý výtok připomínající kousky tvarohu, zarudnutí intimních partií a může se přidat i bolest při pohlavním styku nebo při močení. To vše jsou příznaky, že mykóza je tu a je třeba jí zavčas věnovat pozornost.

 

První pomoc: Volně prodejné přípravky z lékárny. Poraďte se, který je pro vás nejvhodnější a zkuste jej aplikovat jako první pomoc. Pokud příznaky nevymizí, anebo se průběh bude horšit či komplikovat, návštěvu lékaře neodkládejte. Babské rady radí zavádět do postižených míst bílý jogurt, např. na tamponu.

 

Prevence: Nosit bavlněné spodní prádlo, klasické kalhotky místo tang, zapomenout na upnuté oblečení, ve kterém se v horku zapaříte, nezůstávat v mokrých plavkách. Snížit příjem cukru ve stravě, protože ten nahrává množení kvasinek. Dostatečně pít a dodržovat intimní hygienu.

 

zdravi-a-krasa-mykozy-z-bazenu-ii-sh-nahled Plíseň (mykóza) nohou

Stejně jako se kvasinky rychle množí ve vlhkých a zpocených intimních partiích, daří se ve vodně a vlhku kolem bazénům také plísním, které se rychle usídlí na vašich nohou a nehtech. Zdánlivá banalita ale může způsobit nemalé komplikace. Pokud ji neodstraníte včas, hrotí změna barvy a tvaru až deformace nehtu a jeho případné kompletní stržení. Plíseň nohou chytíte velmi snadno, a to nejen u bazénů, ale i v hotelových pokojích. Drží se také v kobercích, a proto i v hotelích či na návštěvách vždy choďte výhradně ve svých přezůvkách. Mezi hlavní příznaky patří svědění nohou (meziprstí), místa mohou rudnou až mokvat, následně změna barvy a tvaru nehtu. Nohy začínají zapáchat.

 

První pomoc: Opět volně prodejná antimykotika z lékárny, která, pokud problém zachytíte včas, většinou zaberou a není nutná návštěva lékaře. Když ale problém podceníte, nejen, že se nevyhnete návštěvě odborníka, ale můžete i velmi bolestivě přijít o nehet či nehty.

 

Prevence: Kolem bazénů, v hotelích, na návštěvách, ve veřejných sprchách a saunách chodit jen v pantoflích či žabkách. S nikým se nedělit o obuv, ani si nepůjčovat ručník. Nosit ponožky jen z přírodních materiálů, denně je měnit. V létě nenosit zavřenou obuv, ale otevřenou, vzdušnou, nejlépe naboso, aby mohly nohy větrat. Pokud se boty promočí a zpotí, nechat je vyschnout a obuv vyměnit. Pozor též na gumové boty z vietnamských tržnic.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse