vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Žena na mateřské: Zvláštní živočišný druh?

10. června 2013

Žena na mateřské: Zvláštní živočišný druh?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: matka mateřská dovolená domácnost děti práce

preventan-mimiforum-banner

Žena »na mateřské« to nemá jednoduché. Celodenní péče o dítě jí dá řádně zabrat a je mnohem unavenější, než před těhotenstvím. Na druhé straně se na ni mnozí dívají skrz prsty a považují ji za »zvláštní živočišný druh«. 

Kdo to nezažil, nepochopí. Žena na mateřské je pro bezdětné někdo, kdo nemusí do práce, spí, do kdy chce, obstará dítě a jinak nic nedělá. Odpoledne se jde projít na hřiště, nebo si sednout s dalšími maminkami na kávičku, má čistou hlavu a žádné starosti. Prostě ráj na zemi. Kdo si však mateřskou a následnou rodičovskou dovolenou vyzkoušel, má na věc jiný názor. Být matkou na plný úvazek je totiž pořádná »fuška«.


Stres na mateřské jako u letových dispečerů tema-tydne-zena-na-materske-ii-sh-nahled

Obstarat komplet domácnost a celodenně pečovat o malé dítě není vůbec jednoduché. Je to dokonce obtížné natolik, že se mateřská, co se zátěže týká, řadí do čela žebříčku nejvíce stresujících prací – hned vedle leteckých dispečerů! Je prokázáno, že matka na mateřské pečuje o domácnost a dítě až 16 hodin denně. Alespoň částečně jí pomůže jen každý desátý muž. Ostatní jsou na všechno samy. A tak není divu, že až pětina žen, které zůstanou s miminkem doma, si vypomáhá alkoholem – a začne pít. Není výjimkou ani to, že takové matky skončí nakonec v léčebně.


Zvláštní živočišný druh

Řada mužů a ženy, které děti nemají, se na matky na mateřské dívají mnohdy skrz prsty. „Ženy na mateřské jsou pro mě něco jako zvláštní živočišný druh. V hlavě mají jen plenky, příkrmy, šišlají a rozplývají se nad každou hloupostí, co jejich dítě udělá. Úplně ztrácejí soudnost. Jsou doma izolované, o práci se nezajímají a ztrácejí přehled. Nechápu, proč takové ženy studují, když pak trčí na mateřské několik let. Hnala bych je všechny do práce, jako v cizině a nepodporovala je v poflakování doma. Je to můj názor a za tím si stojím,“ říká mladá bezdětná manažerka Sandra (29).


Partner vás nechápe? Vyměňte si role!

Každému, kdo přijde s podobným názorem jako Sandra, by přitom stačilo jedno. Mateřskou (a rodičovskou) dovolenou si vyzkoušet. Stačí pár dní péče o malé dítě, od kterého se nemůžete hnout, bez práce, společnosti, bez večerních vycházek kam se vám zachce a hodně rychle změní názor. To samé platí u mužů. Pokud vás partner nechápe, nabídněte mu výměnu rolí. Záhy pozná sám, že žena »na mateřské« je sice zvláštní živočišný druh, ale v dobrém smyslu slova. Zvládne totiž tolik věcí, o které by se jinde dělilo lidí několik.


MIMIFORUM zjistilo:
Co všechno musí zvládnout ženy »na mateřské«

-    Starat se o dítě od rána do večera, často i v noci. Krmit, uspávat, koupat, hrát si, zabavit ho apod.
-    Vařit pro celou rodinu, mnohdy několik druhů jídel a první příkrmy pro miminko.
-    Uklízet a starat se o chod domácnosti, prát a žehlit, mnohé i pleny.
-    Učit děti první slova, kroky, chození na nočník, rozvíjet je.
-    Chodit s dětmi na vzduch, hlídat je venku, hrát si.
-    Pečovat o sebe, být dokonalou matkou, manželkou, i milenkou.
-    Nevypadnout z pracovního procesu, minimálně sledovat trendy ve svém oboru.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:41 23.10.2013 - Alik -

Partner je stresor

Svata pravda! Jsem na rodicovske dovolene uz 9 mesic a musim rict, ze ma predstava byla kdysi take uplne jina. Rikala jsem si „brnkacka mit dite“,co si ty matky porad stezuji!?? No a ted to vidim. Matka na plny uvazek. Jako byste psali o me. Opravdu se nezastavim cely den.Mala vyzaduje rtalou pozornost. A je i dost plactiva. Takze mam cely den veselo. Nikam do spolecnosti nechodim, kamaradky na postezovani nemam, babibky take ne, tatinek podnika, nema cas a kdyz prijde domu chce klid a teple jidlo. Neustale me poucuje, ze si neumim zorganizovat cas. Jemu by vse trvalo podstatne mene casu. A proste neustale hadky o nicem. Proste se citi odstrceny. Uz neumim ani s lidmi normalne mluvit. Materstvi mi leze na mozek. Jsem asi zvlastni druh?!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse