banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Žena na mateřské: Dřina, nebo dovolená?

18. května 2016

Žena na mateřské: Dřina, nebo dovolená?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: domácí práce mateřská dovolená domácnost děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Muži jsou většinou přesvědčeni, že žena na mateřské nemá co na práci. Nudí se doma a přes den nedělá vůbec nic. Jenže kdo to zažil, ví, že být doma s dětmi je pěkná dřina!

Diskutujte: Připadáte si na mateřské jako na dovolené, anebo nestíháte vůbec nic?


„Od té doby, co jsem se synem doma, jsem se nezastavila. Vůbec nevím, co dřív a nestíhám. Starám se o dítě, peru, žehlím, vařím, uklízím a pořád mám pocit, že nic není hotové. Když syn večer usne, padám vyčerpaná do postele. Partner pro to ale nemá pochopení. Tváří se, že jsem přece doma, flákám se a nechávám se živit. Prý vůbec nechápe, co celé dny můžu dělat. Jsem z toho nepříčetná a tomu, kdo nazval mateřskou slovem »dovolená«, bych dala co proto,“ stěžuje si Míla (31).

Pořádek s dětmi? Těžký úkol!

Kdo si to nezkusil, nepochopí. Být doma s malým dítětem, anebo dětmi, a přitom se starat o veškerý chod domácnosti, je opravdu velmi náročné. S malým miminkem, které většinu dne prospí, vám to asi ještě nepřijde, ale s dětmi, co už lezou a chodí, je o zábavu postaráno. Musíte se o ně postarat, pohlídat je, zabavit, vymyslet program, mezitím uvařit, vyprat, vyžehlit, umýt země a vysát – zkrátka se přes den nezastavíte. A to ještě musíte nakoupit a jít na hřiště. Navíc kdo má malé děti, dobře ví, že pořádek se udržuje jen stěží – uklidíte a po chvilce jejich řádění můžete začít znovu.

Ženy doma pracují až 16 hodin! tema-tydne-zena-na-materske-ii-sh-nahled

Podle průzkumů neexistují ženy, které by se vůbec nevěnovaly domácím pracím. Naopak takových mužů, kteří doma nepomohou, je 14 %. Ženy, které jsou doma s dětmi, stráví péčí o ně a o domácnost až 16 hodin denně. Naopak muži, pokud se vůbec zapojí, věnují rodině maximálně hodinu až dvě. A o moc lépe na tom nejsou ani ty zástupkyně něžného pohlaví, kterým mateřská skončila a vracejí se do práce. Tam totiž stráví 8 hodin, přijdou domů a nastane druhá směna – až 6 dalších hodin věnují dětem a domácím pracím.

Léčba šokem: Vyměňte si role!

Pokud váš partner patří mezi ty muže, kteří jsou přesvědčeni, že na mateřské vůbec nic neděláte, jen stěží mu to vymluvíte. A tak máte dvě možnosti – ukázat mu, jak to doma vypadá, když nic dělat nebudete, nebo si s ním role alespoň na den vyměnit. První varianta je snadná – neuklízejte, nevařte, vše nechejte tak, čtěte si a dívejte se na televizi. Až partner přijde z práce, řekněte mu, že takto to vypadá, když neděláte nic. Rozdílu si jistě nebude možné nevšimnout. Druhá varianta je možná ještě účinnější. Na celý den někam odjeďte a partnera nechejte, ať se stará. O dům i o děti. Musí uvařit, uklidit, děti přebalovat, nebo dávat na nočník, krmit, vykoupat, uložit, zkrátka vše, co běžně děláte vy. Vraťte se co nejpozději – ať si den ve vaší kůži pěkně zkusí až do konce. Možná tak konečně pochopí, že být ženou na mateřské opravdu neznamená to samé, jako ležet na pláži u vody.

Vtip MIMIFORA

Otec se vrací z práce a vidí, jak děti sedí v pyžamech před domem. Vrátka na ulici jsou otevřená, v nich leží pes vyválený v blátě. Uvnitř je ještě větší nepořádek. Televize hlasitě hraje a jídelna je zaházená hračkami. Ve dřezu stojí hromada nádobí, zbytky snídaně jsou rozházené po stole. Lednice je otevřená, psí žrádlo na podlaze, rozbitá sklenička pod stolem. Muž rychle vyběhne schody. Vidí, jak dveřmi koupelny prosakuje voda. Na podlaze je rozlité mýdlo v hromadě špinavého prádla a mezi vším další rozházené hračky. Zrcadlo i stěny jsou pomalované zubní pastou. Rychle se otočí a spěchá do ložnice, kde najde svou manželku, ležící v posteli a čtoucí knihu. Podívá se na něj, usměje se a zeptá se ho, jak se měl celý den. Podívá se na ni a zeptá se: „Co se tu dnes stalo?“ Usměje se znovu a odpoví: „Pamatuješ se, drahý, že se každý den, když se vracíš z práce, ptáš: ‚Co jsi dělala celý den?‘“ „Ano,“ odpověděl muž. „Tak dnes jsem nedělala nic!“


Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa