vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zelený čtvrtek, Velký pátek: Co znamenají dny Velikonoc

5. dubna 2017

Zelený čtvrtek, Velký pátek: Co znamenají dny Velikonoc

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: zmrtvýchvstání pašije svatý týden Velikonoce tradice

preventan-mimiforum-banner

Velikonoce slaví skoro každý, ale málokdo zná přesný význam těchto dnů. Proto jsme připravili malý přehled, který vás provede celým Svatým týdnem. 

Velikonoce jsou bezpochyby nejvýznamnější křesťanské svátky. Jenže řada lidí je má spojeno s příchodem jara a pomlázkou. Co tedy přesně znamenají jednotlivé dny v Pašijovém (Svatém) týdnu?


-    Modré pondělí.Název získalo pravděpodobně podle barvy látky, která se v tento den vyvěšuje na oltář. Jiný výklad ale praví, že původ označení dne je jinde. V tento den se totiž nesmělo pracovat, a tak se v neděli často popíjelo. Odtud ono »blau« ve významu neschopný práce, podnapilý.

-    Šedivé (též Žluté) úterý. V tento den se v domácnostech hojně uklízelo a vymetaly se pavučiny. Na obřady a tradice však tento den, stejně jako předchozí pondělí, nebylo nijak bohaté. To vynahradily až následující dny. Název je údajně odvozen z barvy popela.

-    Škaredá středa (nazývaná také Černá, Sazometná, Smetná). Označení Sazometná či Smetná získala proto, že se tento den vymetaly komíny a Škaredá proto, že se v tento den Jidáš škaredil (zradil) na Krista. Podle tradice se nesmí v tento den mračit, jinak se budete mračit všechny středy v roce. Obvyklým jídlem byla v tento den čočka, případně hrách.

-    Zelený čtvrtek. Název je odvozený od zeleného roucha, které se v tento den nosilo. Tradice také velí jíst zelenou stravu, například špenát či zelí. Naposledy zní zvony, které se pak rozezní až na Bílou sobotu. Připomíná se poslední večeře Ježíše v Gethsemanské zahradě, při níž došlo k jeho zatčení. Podle tradice se pečou a jedí tzv. jidáše, pečivo z kynutého těsta. Říká se, že kdo jej sní potřený medem, bude zdravý.

-    Velký pátek. Den smutku, bez zvonů. Právě tento den byl Ježíš ukřižován. Drží se půst a nejí se maso. Říká se, že právě tento den má magickou moc – země se otvírá, aby odkryla své poklady. Podle tradic se tento den nesmí hýbat s půdou, uzavírat obchody, nic půjčovat, ani prát prádlo, protože by se namáčelo v Kristově krvi.
deti-a-rodina-zeleny-ctvrtek-ii-sh-nahled
-    Bílá sobota. Název získala od bílého roucha, které je znakem čistoty a smytí hříchů křtem, a také od bílého oblečení, ve kterém byl Ježíš pohřben. Křestní slavnost, kdy byli v bílém rouchu přijímáni novokřtěnci, se konala na tzv. Velkou noc ze soboty na neděli. Během ní vstal totiž Kristus z mrtvých. Podle tradic se tento den důkladně uklízelo a bílilo a připravovalo se na slavnostní neděli. Po západu slunce se konají tzv. vigilie, při kterých se zapaluje oheň a od něj velikonoční svíce. Opět se rozeznívají zvony.

-    Neděle velikonoční (Boží hod velikonoční). Slavnostní den, kdy se pečou beránci a světí pokrmy. Každý by měl ochutnat, aby nalezl ztracenou cestu. Mělo by se jíst netučné jídlo. Na stolech se často objevovalo skopové maso, pečený beránek, ale i holoubata. Na stole nesmějí chybět vajíčka. Tento den se nazývá také Nedělí zmrtvýchvstání a konají se slaností mše.

-    Pondělí velikonoční (Červené pondělí). Den, který je v podvědomí většiny lidí nejvíce spojen s tradiční pomlázkou. Někdy se mu říká také červené, a to údajně podle barvy, kterou se vejce barvila nejčastěji.

Velikonoce nekončí
Velikonoční období ale zdaleka nekončí. Trvá ještě padesát dní, až do Letnic (Seslání Ducha Svatého). Slaví se v závislosti na datu Velikonoc. Letnice jsou dnem, kdy došlo k seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově zmrtvýchvstání.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse