vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zdravý spánek: Zásady správného odpočinku

23. dubna 2017

Zdravý spánek: Zásady správného odpočinku

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: ložnice postel nespavost spánek zdraví

preventan-mimiforum-banner

Problémy se spánkem trápí řadu lidí. Přitom by u mnoha z nich stačilo dodržovat pár zásad, díky kterým by mohli mít po potížích. 

Až čtyřicet procent lidí. Právě tolik jich má podle odhadů problémy se spánkem či nespavostí. Mnoho z nich však mohly přestat trápit, pokud by dodržovali základní zásady správného odpočinku.

Správné prostředí

Aby byl spánek kvalitní, je potřeba mu vytvořit vhodné prostředí – alespoň v rámci možností. Základní pravidlo zní, že uléhat do postele byste měla v tiché, temné a dobře vyvětrané místnosti. Ta také nesmí být přetopená – teplota by se zde měla pohybovat do 200C. 

Délka spánku

Nedivte se, že jste unavená, když denně spíte čtyři hodiny. I když je délka spánku individuální, obecně se uvádí, že by se měla pohybovat mezi sedmi a osmi hodinami denně. Pokud má totiž vaše tělo vyšší potřebu spánku, než mu dáváte, jste nervózní, vyčerpaná a může se to nepříznivě odrazit na vašem zdraví. 

Žádné rušivé podněty

V místnosti, kde spíte, by nemělo být nic, co vás při odpočinku bude rušit. Mozku je totiž třeba dát jasnou informaci – do postele chodíme spát. Nikoli si číst, pracovat na notebooku či tabletu, anebo si vyřizovat partnerské hádky. Právě proto se do ložnice nedoporučuje ani televize. Pokud si vsugerujete myšlenku na spánek, půjde vám usínání mnohem snadněji. 

Před spaním pít vhodné nápoje

Dát si před tím, než půjdete spát, šálek černého čaje, kávu či jiné nápoje s obsahem kofeinu, či dokonce energy drink, rozhodně není dobrý nápad. Alespoň tři hodiny před spaním byste si měla odpustit všechny povzbuzující nápoje, jinak tělo nakopnete a k odpočinku to nepovede. Vynechat byste měla také alkohol, který sice může nejdříve uspávat, ale poté tělo aktivizuje. Spánek je nekvalitní a ráno se necítíte odpočatá. Mnohem vhodnější je teplé mléko s medem či bylinkový čaj, například meduňkový.

Nepřejídat se, ale ani nehladovět

Od 17 hod. nic nejíst. Toto pravidlo se objevuje v nejedné dietě či návodu jak zhubnout a štíhlou linii udržet. Jenže je třeba ho brát s rezervou. Pokud chodíte spát o půlnoci či ještě později, není vhodné od pěti odpoledne hladovět. S prázdným žaludkem se vám dobře spát nebude, naopak vás probudí hlad. Proto si večer lehké jídlo bez výčitek dopřejte. Tučná, smažená a těžká jídla ale rozhodně vynechejte.

Stanovit si pravidla

tema-tydne-zdravy-spanek-ii-sh-nahled

Nejlepší, co můžete pro své tělo a zdravý spánek udělat, je dodržovat určitý režim. Ukládat se ke spánku přibližně ve stejnou dobu a stejně tak i vstávat. Tělo a mozek by si měly stanovit určitý rytmus, a toho se držet. Proto byste měla denně vstávat ve stejnou dobu, a to i o víkendu či ve dnech volna. Pokud to dodržíte, večer pak únava přijde sama. Díky tomu se vám bude i lépe usínat.

Nesvítit a nesledovat čas

Mít v ložnici hodiny na stěně i na nočním stolku rozhodně není to nejlepší, co pro svůj nerušený spánek můžete udělat. Pokud se v noci vzbudíte, je velkou chybou kontrolovat, jaký je čas. Může vás totiž rozrušit myšlenka, že jste spala krátce, anebo naopak už za hodinu vstáváte a už neusnete. Mobil či budík raději otočte tak, abyste na hodiny neviděla a v noci je nekontrolujte. Další věc, co spánek narušuje, je světlo. To má totiž vliv na tvorbu hormonu spánku melatoninu, která pak prudce klesá. Proto se doporučuje v noci nerozsvěcovat, a to pokud možno ani tehdy, když jdete na toaletu. 

 

Text: lju
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse