vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zdravé nohy: Jak vybrat vhodné přezůvky

21. února 2012

Zdravé nohy: Jak vybrat vhodné přezůvky

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Uzavřená obuv Crocsy Zdravotní pantofle bačkory Papuče

preventan-mimiforum-banner

V přezůvkách, ať už doma nebo v zaměstnání, trávíme většinu dne. Proto se velkou pozornost vyplatí věnovat jejich výběru. Ušetříte tak potíží nohy i záda. 

Diskutujte: Jaké přezůvky nosíte na doma a v práci?


V přezůvkách strávíte několik hodin denně, a tak je dobré jejich výběru věnovat dostatečnou pozornost. Rozhodně se nevyplatí pro tento účel volit levné modely z tržnic, protože ty mohou jen vyvolat různé zdravotní problémy. Bota, v níž trávíte většinu dne, by měla být pohodlná a správně na noze sedět. Ideální je vybírat boty kožené, případně ze speciálních lehkých materiálů. Vždy by měly být vzdušné, důležité je, aby se v nich noha nepotila.

Jaké typy přezůvek vybrat?

Papuče, bačkory

Jsou teplé, pohodlné, zahřejí a dobře sedí na noze. Většinou ale dobře nevypadají, stačí si vzpomenout na dříve oblíbené papučky na přezky, které se dávaly pod stromeček babičkám a dědům. Dnes je sice na trhu větší výběr, ale na druhé straně jen málokteré jsou vhodné na celodenní nošení. Potí se v nich nohy, hodně se sešlapávají, a tak neprospívají ani zádům a kloubům, řada z nich ani nemá pevnou podrážku. Na sezení u televize či popocházení doma si klidně jedny pořiďte, do kanceláře ale raději volte jiný typ přezůvek.

Nevýhody: Potí se v nich noha, sešlapávají se.

Výhody: Dobře zahřejí studené nohy.

Zdravotní pantofle

Jsou ideální volbou pro všechny, kdo v přezůvkách tráví hodně času. Poskytují při nošení mnohem vyšší komfort a nohám i tělu dopřávají lepší pohodlí. Navíc jsou tvarované, dávají podporu nožní klenbě a šetří klouby a záda. Některé z nich, vybavené technologiemi typu »shock absorber«, tlumí nárazy při došlapu.

Nevýhody: Vyšší cena.

Výhody: Komfort při chůzi, přínos pro záda i klouby.

Crocsy zdravi-a-krasa-zdrave-nohy-2-ing

Stále oblíbenější variantou domácích přezůvek jsou boty typu »Crocs«. Jsou lehké, pohodlné, dobře se obouvají a dá se v nich vydržet celé hodiny. Jsou ergonomicky tvarované a masážní vzorek na stélce boty podporuje správné prokrvení chodidel. Jsou vhodné dokonce i pro lidi s různými zdravotními problémy. Materiál neklouže a nezapáchá. To ovšem platí u originálních bot, napodobeniny z tržnice tyto vlastnosti nejen, že nemají, ale mohou nohám přivodit plísně, ale i zborcení nožní klenby.

Nevýhody: U originálů vyšší cena.

Výhody: Velmi příjemná a pohodlná obuv, nikde netlačí a nohám prospívá.

Uzavřená obuv

V některých zaměstnáních je nutné chodit celý den v uzavřené obuvi. V tom případě vždy vybírejte botu koženou, která se noze nejlépe přizpůsobí. Existují i varianty bot s podrážkami, které mají prodyšné otvory, a říká se o nich, že dýchají. Boty by také neměly být na vysokém, či dokonce jehlovém podpatku.

Nevýhody: Noha je stlačená, může se deformovat a potit.

Výhody: Na noze máte pevnou botu, na rozdíl od pantoflů v nich jen tak nezakopnete.

MIMIFORUM zjistilo:

Jaké boty jako přezůvky nekupovat?

Neprodyšné, ve kterých se bude potit noha.

Tvrdé a nepohodlné.

Obuv na vysokém podpatku.

Boty z tržnic, napodobeniny.

Boty z umělých neprodyšných materiálů.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse