vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zdravé kosti: Jak se vyhnout osteoporóze

9. května 2016

Zdravé kosti: Jak se vyhnout osteoporóze

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: cvičení vápník klouby

preventan-mimiforum-banner

Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, je strašákem mnoha žen. A není divu, ženy jí totiž trpí šestkrát častěji než muži! Proto vám přináším pět rad, jak se této nemoci pokusit vyhnout.

Kolagen Farmax 60+40 tob. ZDARMA

  • Kolagen Farmax – Doplněk stravy
  • obsahuje v 1 tobolce 85 mg kolagenu původem z ryb
  • Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání pohybového aparátu
  • dále je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí

kolagen-100-cz-3d-nahled

1.Dopřejte si dostatek vápníku

Dostatek vápníku je pro tělo více než důležitý. Potřebují ho nejen kosti a zuby, ale je podstatný pro mnoho tělesných funkcí, jako je regulace srdečního rytmu, krevní srážlivost, hojení ran, důležitý je pro kůži, vlasy, nehty…

Pokud nejíte dostatek potravin s dostatkem vápníku, tělo se s tím vyrovná tak, že si jej vezme z kostí – ty jsou pak oslabené, řídké a lámavé. Naopak pokud jíte vápník v dostatečném množství, pomáháte udržovat kosti zdravé a předcházet tak osteoporóze.

Tip MIMIFORA zdravi-a-krasa-zdrave-kosti-1-k-odstavci-o-vapniku

Hlavní zdroje vápníku jsou mléko a mléčné výrobky. Obsahují jej také brambory, listová zelenina (kapusta, brokolice), mandle, ořechy, luštěniny (hrách, fazole) a některé druhy ovoce.

2.Cvičte a hýbejte se

Skvělým pomocníkem proti osteoporóze je pohyb. Podle odborníků totiž právě pravidelným cvičením posilujete kosti. Neznamená to ale, že byste musela každý druhý den trávit v posilovně. Postačí i dostatek pohybu, který je běžnou součástí našeho života – rychlá chůze a chůze do schodů. A je tu ještě jeden tip – výbornou prevencí proti osteoporóze je i obyčejné zahradničení!

3.Nekuřte a omezte alkohol

Odborníci prokázali, že kouření oslabuje kosti, zrychluje odbourávání kostní tkáně a podporuje vznik osteoporózy. Navíc u většiny kuřáků dochází ke změně střevní flóry, a to může zhoršovat vstřebávání vápníku a vitaminu D. A právě ty jsou nutné k obnově odbourané kostní tkáně. Podobně negativní vliv má i alkohol. Pokud se jeho konzumaci věnujete pravidelně a dlouhodobě, je prokázáno, že kosti porušuje. Působí toxicky na buňky, které tvoří novou kostní hmotu, narušuje její vyzrávání a snižuje i schopnost hojení zlomenin.

4.Dědičnost neovlivníte

V případě osteoporózy hraje velkou roli dědičnost. Pokud jí vaše maminka a babička trpěly, hrozí i vám. Důležitá je proto prevence. Dědičnost prý hraje roli z 60 až 80 %. Navíc až 15 % žen může mít díky tomu již před menopauzou snížené množství kostní hmoty. V případě osteoporózy hraje velkou roli také tělesná konstituce ženy – hubené a křehčí postavy (nejčastěji BMI pod 19) jsou osteoporózou ohroženy více.

5.Nepodceňujte hormony

Nepodceňujte hormony a především štítnou žlázu. Při její hyperfunkci způsobuje řídnutí kostí přílišná hladina patřičného hormonu v těle. Dalším mezníkem je menopauza. V tomto období dochází k poklesu hladiny estrogenu, který tělu jinak pomáhá vstřebat vápník a udržet zdravé kosti. Proto se v tomto období (ale i před ním) doporučuje zvýšit přísun vitaminu D a vápníku.

Zajímavosti MIMIFORA

● Osteoporózou u nás trpí až 8 % obyvatel, zhruba 850 000 lidí, v Evropě pak 75 milionů lidí.

● Muži mají o třetinu víc kostní hmoty než ženy, proto je osteoporóza postihuje méně a později.

● Maximální kostní hmoty člověk dosáhne kolem třiceti let. Jak rychle ji ztrácí, je pak velmi individuální.

● U lidí nad 50 let má 55 % z nich potíže spojené s osteoporózou, nad 70 let potom 75 % žen a jen 20 % mužů.

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
10:25 26.10.2016 - Vladimír -

Nechybí vápník, ale něco.

Osteoporóza je způsobena zhoršeným metabolismem vápníku v našem těle, protože v dnešní stravě chybí důležité vitamíny a minerály, které tento metabolismus řídí. Bez nich se vápník dodaný ve stravě i doplňcích neváže v kostech a zubech (osteoporóza) a naopak se ukládá v měkkých tkáních a cévách, kdy být nemá (ateroskleróza), což způsobuje infarkty a mrtvice. Často slýchané rady doporučující při osteoporóze více vápníku (mléčné výrobky a doplňky s vápníkem) tudíž celou situaci paradoxně ještě více zhoršují. Používám přístroj, který změří jaké minerály a vitamíny Vám v těle chybí. Poradím, jak je doplnit, abyste se osteoporózy trvale zbavili a současně snížili i riziko infarktu. Kontakt a dotazy na 608 155 338.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse