vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zázraky z přírody: Zázvorem ke zdraví

5. března 2019

Zázraky z přírody: Zázvorem ke zdraví

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: belamkanda zázvor příroda nemoc těhotenství léky

preventan-mimiforum-banner

Zázvor je již přes tři tisíciletí známý jako účinný pomocník při nachlazení, rýmě, ale i těhotenských nevolnostech. Při angíně zase pomáhá jiná rostlina – belamkanda.   

Zázvor a belamkanda – dva pomocníci s přírody, které můžete využít, pokud vás trápí nachlazení, rýma, angína, a řada jiných potíží. Zázvor je také vyhledávaný nastávajícími maminkami, protože pomáhá proti těhotenským nevolnostem. 

Zázvor

Zázvor patří mezi tropické vytrvalé rostliny a pochází z jihovýchodní Asie. V Indii a v Číně se jeho léčivých účinků využívá už více než tři tisíciletí. Ti, společně s Indonésií, dodnes patří k největším vývozcům zázvoru. Rostlina dorůstá výšky až 1,5 metru a jsou pro ni typické žluté květy. Známá je díky svým oddenkům.

Co obsahuje:
O zázvoru je známo, že obsahuje 640 různých látek. Je vyhledávaný pro svoje zdravotní účinky, drcený se pak využívá jako koření – obzvlášť v indické kuchyni. 

Na co pomáhá:
Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům je hojně vyhledávání při řadě zdravotních problémů. Snad nejčastěji se používá při chřipce, rýmě a nachlazení. Skvělý je ale také na trávicí obtíže – podporuje chuť k jídlu, zrychluje trávení a působí proti žaludečním problémům. Velmi vyhledávaný je těhotnými ženami, protože zmírňuje těhotenské nevolnosti. K dostání jsou například oblíbená zázvorová lízátka. O zázvoru se také ví, že zmírňuje bolesti hlavy a zpomaluje některé druhy rakoviny.

Recept MIMIFORA:
Zázvorový čaj zdravi-a-krasa-zazvorem-ke-zdravi-ii-sh-nahled

Kousek čerstvého zázvoru oloupeme, nastrouháme, dáme do šálku a přelijeme vařící vodou (max. 1 lžíce na šálek). Necháme louhovat. Můžete přidat hřebíček, anebo kousek celé skořice dle vaší chuti. Nakonec doslaďte medem, přidejte citron a teplý vypijte. Pokud čaj vychladíte, vznikne chutná a osvěžující zázvorová limonáda.

Belamkanda

Mnohem méně známnějším pomocníkem z přírody je rostlina z čeledi nosatcovitých, belamkanda čínská. Říká se jí také anginovník, a tak je jasné, že nejlepší účinky má při angíně a bolesti v krku. Můžete ji bez problémů pěstovat na zahrádce a využít v období nemocí. Jsou pro ni typické žlutooranžové květy s černými tečkami a může dorůst až metrové výšky. Protože je však mírně jedovatá, nedoporučuje se užívat dlouhodobě.

Co obsahuje:
Belamkandin, který má ostrou a palčivou chuť. To je také jeden z důvodů, proč ji neužívat často a dlouhodobě. Mohlo by totiž dojít k popálení sliznic – úst i trávicího traktu. 

Na co pomáhá:
Při angíně se doporučuje žvýkat listy. Čtyři až šestkrát denně malý kousek po dobu asi půl minuty. Poté se vyplivuje. Listy můžete v období chřipek a nachlazení žvýkat i preventivně, avšak ne častěji než jednou za tři týdny. Z oddenků rostliny si pak můžete připravit nálev. Jsou účinné při odkašlávání, horečkách, revmatismu, diabetu, či při poruchách žláz s vnitřní sekrecí. 


Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse