vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Závislost na partnerovi: Bez něj ani ránu!

1. března 2017

Závislost na partnerovi: Bez něj ani ránu!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: láska vztah závislost sex partner

preventan-mimiforum-banner

Bez partnera nedám ani ránu! Jsem na něm emočně závislá. Týká se to i vás? Pak možná patříte k ženám, které jsou na partnera upnuté víc, než by chtěly.

Mezi lidmi jste přátelská, komunikativní, veselá, sebevědomá a usměvavá. Jakmile se ale ocitnete sama doma s partnerem, ovládnou vás emoce. Chcete být jen s ním a přes to nejede vlak. Podle odborníků to není nic neobvyklého. Ženy jsou od přírody emotivnější a city dávají najevo víc, než muži.

Emoční závislost hrozí hlavně ženám

Není nic neobvyklého na tom, že ženy jsou často pod vlekem silnějších emocí než jejich protějšky. Věci více prožívají a reagují na ně bouřlivěji, než muži. A často se také stává, že se ve vztahu stanou emočně závislé. Bez partnera neudělají ani krok a život bez něj je pro ně zcela nepředstavitelný. Často za to může jak nedůvěra k partnerovi, tak nedostatek vlastních zájmů, a také sebevědomí. Ženy nevěří sobě ani partnerovi, a tak se stává, že se na něm stanou závislejší, než by chtěly.

Bez něj jsem nemohla žít!

„Nikdy by mě nenapadlo, že se na svém partnerovi stanu tak závislá. Do té doby, než jsem se vášnivě zamilovala, jsem byla naprosto samostatná. Jenže pak nastal zlom. Poznala jsem lásku, jako nikdy předtím a najednou zjistila, že bez něj nemůžu žít. Musela jsem být neustále s ním, anebo alespoň vědět, co dělá. Jinak jsem byla zoufalá a naprosto nepoužitelná,“ svěřuje se Magda (29).

Muži nesnesou pronásledování

Podle odborníků je emoční závislost na partnerovi poměrně vážná záležitost, která se dá přirovnat k závislosti na alkoholu či cigaretách. Podle jejich mínění je totiž stejně silná. Bohužel vztahu většinou nesvědčí. Muži jen málokdy snesou, když je žena pronásleduje a nemají žádné soukromí. Emoční závislost tak často vede ke konci vztahu. „Do partnera jsem se bláznivě zamilovala. Nikdy by mě nenapadlo, že můj cit k němu může být až tak silný. Přebyl však všechny moje zájmy i přátelství. Dopadlo to tak, že jsem doma seděla u telefonu a čekala, kdy zazvoní, abych ho mohla vidět. Když se nic nedělo, psala jsem mu SMS či maily. Byla jsem jím úplně posedlá,“ vypráví Soňa (33).

Reakce žen: Smutek a deprese sex-a-vztahy-partner-kamionak-ii-sh-nahled

Muži však partnerčinu závislost většinou těžce snáší, anebo jim nevadí pouze po přechodnou dobu. Jakmile to ale partnerka přehání, začnou ze vztahu couvat. A tak díky přílišné závislosti může vztah zkrachovat. Ženy na to reagují přibližně stejně – velkým smutkem, pocity méněcennosti a depresemi, a často i útokem, který je pro mnohé největší obranou. Pak následují citové výlevy, výčitky a ultimáta.

Sama jsem odejít nechtěla

„Nikdy by mě nenapadlo, že svému partnerovi začnu vyhrožovat. Byla jsem na něm hodně závislá, to ano, ale neměla jsem pocit, že by to překračovalo únosné meze. Byl hodně pracovně vytížený, a čím míň měl času, tím to bylo horší. Cítila jsem se bez něj jako bez ruky. Doma jsem čekala, kdy přijde, abychom mohli jít nakupovat. Sama jsem jít za žádnou cenu nechtěla. Všechno vyvrcholilo velkou hádkou – a partnerovým odchodem. Kdybych věděla, že ho tolik omezuji, asi bych přehodnotila situaci a zklidnila se,“ vypráví Pavlína (39).

MIMIFORUM zjistilo:

5 důvodů, proč být nezávislá na partnerovi

-          Máte svůj klid a nikdo vás do ničeho nenutí.

-          Můžete mír své vlastní přátele a stýkat se s nimi a nikdo vám to nebude zakazovat.

-          Nikdo vám nebude vyčítat, že vyděláváte méně a do rozpočtu nepřispíváte stejnou částkou.

-          Můžete si dělat, co chcete a mít své zájmy. Nikdo vás nebude omezovat.

-          Nečekají vás žárlivé scény, když chvíli nebudete doma.

 

Text: asm

Foto: Shuttetstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse