banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Žárlí na mladšího sourozence. Co teď?

9. prosince 2016

Žárlí na mladšího sourozence. Co teď?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: sourozenci žárlivost děti rodina miminko

preventan-mimiforum-banner

Žárlivost na mladšího sourozence bývá v rodinách velmi častý problém. Zatímco někde se podaří situaci poměrně snadno zvládnout, jinde může vyústit v řadu potíží. 

Od té doby, co se nám narodilo další dítě, zažívám každodenní peklo. Starší syn měl v té době dva a půl roku a byl celkem pohodové dítě. To, co ale začal vyvádět po tom, co jsem přinesla miminko z porodnice, by mě nenapadlo ani v tom nejhorším snu. Neskutečně na něho žárlí, křičí, že ho nenávidí, práská dveřmi, vzteká se, začal se počůrávat a vůbec neposlouchá. Já už to psychicky nezvládám, takže jsem mu už několikrát pořádně nařezala. Vzteká se ale ještě víc,“ vypráví Simona (33).

Dítě na vedlejší koleji

Žárlivost na mladšího sourozence bývá velmi častý problém. Pro prvorozené dítě je to totiž velmi těžká situace. Jen si to představte – od narození je středem pozornosti a jediný, komu se maminka s tatínkem věnují. Pak najednou přijde sourozenec a zaujme jeho místo. Už není jediný, a ještě k tomu se cítí odstrčený.

Připravte dítě na miminko

Abyste se žárlivost na mladšího sourozence pokusila předejít, je dobré starší dítě na jeho příchod připravovat. Mluvte s ním, nechejte ho hladit bříško, nakupujte společně výbavičku. Vyprávějte mu, co se změní, až přijde miminko na svět, a hlavně ho ujišťujte, že ho stále budete mít ráda, jako doposud. Dítě nikdy nesmí mít pocit, že sourozenec bude náhradou za něj a ono se dostane na okraj zájmu a bude v rodině jaksi navíc. Naopak – zapojte ho do péče o mladšího, dobré je, pokud se cítí důležitě a nepostradatelně.

Nebezpečí jménem žárlivost

Žárlivost na mladší dítě může být i nebezpečná. A to ve chvíli, kdy starší sourozenec začne tomu mladšímu ubližovat. Pokud se začne cítit příliš odstrčený a ohrožený, může se stát, že se bude chtít malého vetřelce zbavit. Může ho kousnout, poštípat, uhodit apod., a to vše jen proto, že se chce vrátit zpět na jeho pozici – středu pozornosti. Pokud k tomu dojde, anebo starší dítě začne projevovat jinak, než jste byla zvyklá (např. vzdor, pomočování, zlobení a neposlušnost), zpozorněte. Je to jasný signál žárlivosti a není dobré ho za něj trestat. Dítě chce jen vaši lásku, a pokud mu ji nedáte, nemůžete se jeho projevům divit.

MIMIFORUM doporučuje:

Co dělat, když dítě žárlí na sourozence

  • Dávat mu dostatečně najevo, že vám na něm záleží.

  • Dostatečně se mu věnovat, neodsunovat ho do pozadí.

  • Zapojit jej do péče o mladšího sourozence, důvěřovat mu.

  • Chválit ho za každou drobnost, kterou provede správně.

  • Střídat se s partnerem v péči o děti. Častou chybou bývá odsunout starší dítě automaticky do péče výhradně tatínkovi.

  • Všímejte si staršího dítěte a jeho potřeb. Dovolte mu nějakou výhodu pramenící z toho, že je starší a rozumnější. Například další pohádku v televizi, hru na počítači apod., a to adekvátně věku dítěte.

  • Snažte se dítě pochopit, nikdy mu nevyčítejte, že žárlí či mladšímu něco nepřeje. A v žádném případě ho nebijte za to, že není z nového přírůstku do rodiny nadšeno. Dejte mu čas a hlavně – dostatek lásky. 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa