vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Září, měsíc biopotravin. Proč je jíst?

11. září 2018

Září, měsíc biopotravin. Proč je jíst?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Září Biopotraviny jidlo pesticidy zdraví

preventan-mimiforum-banner

Září je měsícem biopotravin a upozorňuje na to, proč bychom je měli zařadit do našeho jídelníčku. Jsou totiž zdravější, chutnější, bez zdraví škodlivých látek. Biopotravin existuje na trhu celá škála, dokonce mají i svou soutěž!

Září je již tradičně měsícem biopotravin. I když jich je na našem trhu k dostání čím dál více, je stále málo lidí, kteří je kupují pravidelně. Přitom biopotraviny jsou zdravé a mnohem lépe chutnají. Jejich nevýhodou však může být vyšší cena. Víte, proč se vyplatí jíst biopotraviny?

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co přesně jsou biopotraviny

Ekologicky vyprodukované potraviny, při jejichž pěstování a chovu se nepoužívají pesticidy, umělá hnojiva či geneticky modifikované organismy. Zvířata mívají volné výběhy, nejsou utlačována a stresována, ani dopována hormony či antibiotiky. Půda a rostliny se obejdou bez průmyslových hnojiv a pesticidů, herbicidů a fungicidů.  Při zpracování se nepoužívají umělá barviva, konzervanty, dochucovadla či aditiva.

 

Proč tedy biopotraviny jíst?

 

1. Jsou zdravější a chutnější

A je to prokázáno nejen spotřebiteli, ale i studiemi. Například biozelenina a bioovoce prý obsahují až o 50 % více vitaminů, minerálů a cenných látek než ty běžně pěstované. Věděla jste například, že na povrchu obyčejného jablka z konvenční produkce najdete až 30 pesticidů? S tím se v případě bio produktů nesetkáte. Navíc spotřebitelé potvrzují, že biopotraviny také lépe chutnají, nejsou mdlé, ale naopak chuťově výraznější. Neplatí to jen u ovoce i zeleniny, ale velký rozdíl poznáte i u masa. Zkuste si koupit bio kuře a uvidíte sama!

2. Jsou nutričně bohatší, neobsahují geneticky modifikovaný materiál

Více minerálů a vitaminů prokazatelně obsahují všechny produkty značené jako bio. Například u vitaminu C je obsah vyšší minimálně o 27 %, u hořčíku o 29 %, železo o 21 %. V mase a mléce z ekologické produkce je prokázaný vyšší obsah zdraví prospěšných mastných kyselin. Neobsahují geneticky modifikované organismy.

 

3. Jsou bez jedů a toxinů

Biopotraviny obsahují méně dusičnanů, protože při jejich pěstování se nepoužívají umělá dusíkatá hnojiva. Neměly by se v nich objevovat zbytky léčiv, ani syntetických pesticidů. Ty zdraví nepochybně škodí, dokonce se odhaduje, že pesticidy se otráví na světě až milion lidí ročně. Navíc se chrání i zdraví farmářů, kteří nejsou ohroženi prací s jedy. Například zemědělci vystaveni práci s herbicidy jsou podle studií až 6× více ohroženi rakovinou, než ti, kteří s nimi nepracují.

 

zdravi-a-krasa-zari-mesic-biopotravin-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Biopotraviny mají soutěž!

Už 13. ročníku soutěže Česká biopotravina 2015 se zúčastnilo celkem 81 výrobků. Porotci v čele se zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce ČR hodnotili pestrou škálu biopotravin – od chleba, přes mléčné výrobky až po ovocné šťávy a sirupy. Nejpočetněji obsazenou kategorií bylo biovíno se 33 vzorky. Objevily se i potraviny na českém trhu ojedinělé – například biohermelín, raw zmrzlina, či ghí-přepuštěné máslo, ba dokonce patentované levandulové víno.  Vítěznou Českou biopotravinou pro rok 2015 se stala biorajčata ve vlastní šťávě, která byla vypěstována a zpracována na Horňácké farmě v Hrubé Vrbce na Hodonínsku. Nejlepší biopotravinou živočišného původu pak Bio držťková polévka z Biofarmy Sasov a nejlepší biovíno umí Petr Marcinčák z Mikulova.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
18:20 08.09.2021 - barbora998 -

Září je měsíc restartu

V září s mým přítelem často vaříme jídla, na která přes celý rok a přes léto nebyl čas. Teď se nám to konečně snad bude po Vánocích dělat ještě lépe, protože nám sestra daruje její titanové nádobí, které už nevyužije.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse