vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zápach z úst: Proč vzniká a jak se ho zbavit

17. dubna 2014

Zápach z úst: Proč vzniká a jak se ho zbavit

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: zápach hygiena nemoc bakterie zuby ústa

preventan-mimiforum-banner

Pokud někomu nelibě voní z úst natolik, že nechcete být v jeho blízkosti, nemusí to znamenat, že si nečistí zuby. Příčinou mohou být i nepříjemné zdravotní problémy. 

Snad každý z nás se někdy setkal s člověkem, kterému nelibě vonělo z úst. „Asi si nečistí zuby,“ napadlo vás jako první. Jenže zápach z úst vůbec nemusí znamenat, že dotyčný nedbá o hygienu. Může mít totiž celou řadu příčin.

 

Zápach má řadu příčin

Odborníci jej označují jako halitóza a může ukazovat na nemalý zdravotní problém. Většinou za ním stojí anaerobní bakterie, které produkují síru – a právě z ní se uvolňují složky, které voní víc než nepříjemně. Člověk sice běžně tyto bakterie žijící v ústech potřebuje, hlavně ke štěpení bílkovin, ale pokud se přemnoží, pak může nastat onen nepříjemný zápach, díky kterému vám nechce být nikdo na blízku.

 

První pomoc při zápachu zdravi-a-krasa-zapach-z-ust-ii-sxc-nahled

První pomocí, pokud vás zápach z úst trápí, mohou být žvýkačky, dostatečná ústní hygiena včetně používání mezizubního kartáčku, ústní vody či spreje, vhodné je i čištění jazyka speciálním kartáčkem. Protože ale příčin zápachu z úst může být mnoho, je nezbytné zjistit, proč tomu tak je – a snažit se ve spolupráci s lékařem odstranit příčinu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Nejčastější příčiny zápachu z úst

-          Špatná hygiena. Jde však pouze o jednu z mnoha příčin, kterou lze snadno odstranit. Je-li důvodem zápachu to, že si málo či vůbec čistíte zuby, lze vše napravit dostatečnou péčí o dutinu ústní. Pokud o ni totiž nedbáme, zůstávají zbytky jídla v mezizubních prostorách, kde tlí a na zubech se množí plak.

 

-          Nemoci trávicího traktu. Velmi častá příčina zápachu z úst. Může jít o mnoho druhů nemocí trávicího traktu, které se takto projevují, a proto je nezbytné odborné vyšetření. Časté bývá například u nemocných cukrovkou (dech je cítit po čpavku) či u lidí, kteří mají sníženou schopnost zpracovat bílkoviny.

 

-          Záněty v těle. Další důvod, proč vám může páchnout z úst. Především u hnisajících zánětů jde o velmi častý problém. Výhodou ale je, že pokud jej vyléčíte, zápach s ním odezní. Může jít o hnisavé angíny, záněty nosních dutin a dýchacích cest, zubů apod. Vždy je důležité vyhledat lékaře.

 

-          Únava a vyčerpání. Jste-li dlouhodobě unavená a vyčerpaná, pak mají anaerobní bakterie výbornou možnost se rozmnožit a trápit vás zápachem z úst. Řešením je i v tomto případě odstranit příčinu a víc odpočívat.

 

-          Léky. Některé léky, které užíváte, mohou paradoxně přispívat k zápachu z úst. A to tím, že snižují tvorbu slin, což anaerobním bakteriím jen nahrává, anebo obsahují síru. Často tato potíž nastává při užívání antibiotik, ale negativně se mohou podepsat i tablety na tlak, deprese či alergie.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse