vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zamlklé těhotenství. Co to znamená?

9. října 2013

Zamlklé těhotenství. Co to znamená?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: kyretáž šestinedělí potrat těhotenství miminko

preventan-mimiforum-banner

Nejčastěji k němu dochází do konce 12. týdne těhotenství, ale objevit se může i později. Miminko se přestane vyvíjet a srdeční akce zanikne. Mluvíme o zamlklém těhotenství.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Konečně jste se dočkala. Jste těhotná a na miminko se hrozně těšíte. Potíže nemáte a vše se zdá být v pořádku. Až do chvíle, kdy vám lékaře řekne, že vaše těhotenství je zamlklé. To, že miminko uvnitř vás již nežije, vůbec nemusíte tušit. Právě proto je zamlklé těhotenství zrádné a zpráva může být pro ženu velmi zdrcující. Zvlášť, pokud šlo o vytoužené miminko. To, že k zamlklému těhotenství došlo, zjistí až lékař při ultrazvukovém vyšetření. Velikost plodu neodpovídá stáří miminka, je menší a není patrná srdeční akce. Než lékař s určitostí potvrdí, že k této situaci došlo, vyšetření ještě zopakuje.

 

Důvodů proč vzniká, je víc

Důvodů, proč k zamlklému těhotenství dochází, je víc. Může jít o genetické i chromozomální vady, špatné zásobení plodu či špatně se vyvíjející placentu, infekci, imunologickou poruchu apod. Zatímco některé ženy žádné příznaky nemají, jiné mohou tušit, že není vše, jak má. Může se objevit slabé krvácení, bolesti v podbřišku, zahnědlý výtok. Stát se může i to, že ustoupí těhotenské potíže, jako např. ranní nevolnosti. I to je jeden z varovných signálů.

 

Rok jsem se dávala dohromady

„Když jsem zjistila, že čekám miminko, byla jsem neskutečně šťastná. Tak dlouho jsme se snažili a vypadalo to téměř beznadějně. Každý na mě poznal, že se něco děje, a tak jsem musela s pravdou ven. Rodina i všichni v práci záhy věděli, že budu maminkou. V záchvatu štěstí jsem začala nakupovat těhotenské oblečení i věci pro miminko a vyhlížela kočárek. Blížil se dvanáctý týden a já se přestávala bát. Teď už se přece nemůže nic stát, říkala jsem si. Vše ale změnila kontrola na ultrazvuku. Doktor dlouho mlčel, a pak mi oznámil, že miminko nežije. Šlo o zamlklé těhotenství. Zhroutila jsem se. Čekala mě kyretáž, a to mě zlomilo úplně. Skoro rok trvalo, než jsem se dala dohromady. Pak se mi ale hned podařilo otěhotnět. Nyní jsem ve 28. týdnu a doufám, že vše už dobře dopadne,“ vypráví Zuzana (35).

 

Nutná je revize dělohy

K zamlklému těhotenství dochází většinou v jeho počátcích, během prvního trimestru do 12. týdne. Avšak jsou i případy, kdy k němu došlo mnohem později, což bylo pro ženu mnohem bolestnější a náročnější. Dojde-li k této situaci velmi brzo, může tělo plod vyloučit samo, ale ve většině případů je nezbytná kyretáž, tedy revize dělohy. Zákrok probíhá v celkové narkóze, většinou s jednodenní hospitalizací, ale je možný i ambulantně. Pochvou se zavádí trubička, kterou se odsaje obsah dělohy, případně se jí zavádějí nástroje nutné například k vyškrábnutí nechtěného obsahu. Jde o krátký zákrok, který trvá zhruba 15–20 minut, avšak je po něm nezbytné dodržovat šestinedělí.

 

MIMIFORUM zjistilo: sex-a-vztahy-zamlkle-tehotenstvi-ii-sh-nahled

V případě zamlklého těhotenství není vždy nutné podstoupit kyretáž. Je tu i varianta samovolného potratu, kdy tělo samo mrtvý plod vypudí ven. Tuto možnost je však třeba konzultovat s lékařem a je otázkou, zda není pro ženu ještě méně příjemná.


Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse