vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Základy slušného chování: Co dítě naučit

8. března 2016

Základy slušného chování: Co dítě naučit

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: stolování poděkování pozdrav Slušné chování děti rodina výchova

preventan-mimiforum-banner

Základy společenského chování je třeba dětem vštěpovat od malička. Jinak se vám může stát, že z vašeho potomka vyroste nevychovaný jedinec, který nebude umět ani pozdravit a poděkovat. Co všechno by děti měly o slušném chování vědět?

Diskutujte: Učíte své dítě základům společenského chování? 


Stačí se rozhlédnout kolem a podívat se, jak se chovají větší děti, anebo teenageři v pubertě. Chvilku je tajně poslouchejte a pozorujte a možná se budete divit. Většina z nich nezná ani takové základy, jako je používání slov »děkuji« a »prosím«, neumí pozdravit, nepustí staršího sednout, a už vůbec neví, kdo má jít první do dveří či po schodech, a že slušnost je ženě dveře podržet, a ne ji jimi praštit do nosu. Aby z vašeho dítěte nevyrostl podobný výkvět, je třeba jej vést k základům slušnosti a společenského chování už od nejútlejšího věku, kdy význam slov začíná chápat. Co by tedy děti rozhodně měly vědět?

1. Kouzelná slůvka »děkuji« a »prosím«

To, že je v jednání s jinými lidmi slušné a nezbytné říkat slůvka »děkuji« a »prosím« je dobré dětem říkat již od batolecího věku. Jakmile začnou říkat první slůvka, mělo by se jim pomalu vštěpovat, že pokud něco dostanou, musejí slušně poděkovat.  A naopak když poděkuje někdo jim, anebo po někom něco chtějí, je třeba použít další slůvko – prosím. Zdá se vám to samozřejmé? Věřte, že není. Aby se dítě používání těchto slůvek správně naučilo, je třeba, aby jim rodiče šli příkladem.

2. Slušností je pozdravit

Pozdravit, když někam přijdete, anebo potkáte někoho známého či kolegu v práci, vám přijde asi zcela normální. Možná byste se ale divila, kolik dětí neumí ani to. Rodiče je k tomu totiž nevedou a výsledek je ten, že jejich potomek neumí říct ani »Dobrý den«. Proto se podobně jako u kouzelných slůvek i tady vyplatí dítěti vštěpovat už od malička, jak a kdy správně zdravit. Díky tomu pak máte šanci, že z něj vyroste slušně vychovaný člověk. Je třeba si uvědomit, že první zdraví mladší staršího, muž ženu, společensky méně významná osoba tu více významnou, a první zdraví také ten, kdo vejde do uzavřené místnost, anebo z ní odchází.

3. Jak se chovat ve společnosti

Již od malička by také děti měly vědět, jak se správně chovat ve společnosti. V kině, v divadle, na koncertě či v restauraci je třeba být v klidu, nekřičet, nevyrušovat, neskákat, neběhat, ale sedět a chovat se slušně. Chybou totiž je, že rodiče to většinou neřeší s odůvodněním: „Jsou to přece děti!“, a tak se jejich potomek správnému jednání mezi ostatními naučí jen stěží.

4. Cestování v dopravních prostředcích deti-a-rodina-zaklasy-slusneho-chovani-ii-sh

Zcela obvyklý obrázek z městské hromadné dopravy – děti jedoucí do školy obsadí všechna sedadla, dělají, že nevidí a neslyší a nad nimi se sklánějí sotva stojící babičky s hůlkou. Je třeba si uvědomit, že to je samozřejmě špatně, ale nemůže za to nikdo jiný, než rodiče. Pokud dítě odmala nepovede k tomu, jak se chovat ve veřejné dopravě, dopadne to právě takto. Proto je třeba dítěti vysvětlit, že má pustit starší lidi sednout, vždy má nechat lidi nejdříve vystoupit než samo bude vcházet do dopravního prostředku, nesmí se netlačit na ostatní, případně pokud už je větší, nabídnout pomoc, například mamince s kočárkem.

5. Základy stolování

Jakmile je dítě dost velké a zručné na to, aby začalo jíst příborem a chápalo základy stolování, mělo by vědět, jak se u stolu chovat a co by pro ně mělo být tabu.  Naučte jej nejen jak používat příbor, ale i ubrousek, jak slušně jíst a nemlaskat či nesrkat, protože u nás to známkou slušného vychování není. Jíst by se mělo v klidu a od stolu odejít až ve chvíli, kdy dojíme.

Tipy MIMIFORA:

Jak vychovat mladé gentlemany

  • Máte-li chlapce, poučte jej, že je to právě muž, kdo ženě drží dveře, a to tak aby mohl vejít a nepraštily ji do zad.

  • Je slušností, pokud mladý muž pomůže dámě z kabátu, anebo z bundy, stejně tak, jako s oblékáním.

  • Do dveří vchází sice první žena, ale výjimkou jsou restaurace, hospody a bary, kam vejde první muž. Pravidlo zůstalo z dob minulých, kdy se zde konaly rvačky a muž šel první proto, aby drahé polovičce nepřistála na hlavě židle, talíř či půllitr.

  • V kině či v divadle vchází do uličky mezi sedadly první muž, který slušně požádá o dovolení a poděkuje. Žena si sedá po jeho pravici, jen kdyby špatně viděla, místa si vymění.

  • Pokud prší, a jde žena s mužem pod jedním deštníkem, nese jej muž, přičemž v první řadě jím kryje ženu, a to i za cenu, že by měl sám zmoknout.

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse