vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zákeřný internet: Nebezpečí, které číhá na děti

27. února 2014

Zákeřný internet: Nebezpečí, které číhá na děti

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kyberšikana nebezpečí Pedofil internet děti

preventan-mimiforum-banner

Internet skýtá řadu nebezpečí. Mezi ty hlavní patří pedofilové a kyberšikana. Nástrah, které na děti v anonymním prostředí číhají, je ale mnohem víc. 

Na internetu na děti číhá nejedno nebezpečí. Rodiče by proto nic neměli podcenit a měli by vědět, s kým je jejich dítě v kontaktu a jaké stránky navštěvuje. Mezi hlavní rizika patří pedofilové a kyberšikana.

 

Pedofilové

Do prostředí internetu se pedofilové přesouvají čím dál častěji. Podle expertů těm zkušeným stačí osm minut, aby získali důvěru dítěte. Ve virtuálním světě tak mohou za malou chvíli dosáhnout toho, že mu dítě o sobě sdělí osobní informace, anebo pošle své fotky. Pak pedofil navrhne osobní setkání. A když dítě souhlasí, může to skončit i tragédií. Základem je v tomto případě prevence ze strany rodičů, a také zájem o to, s kým si dítě píše či se stýká.

 

Kyberšikana deti-a-rodina-zakerny-internet-ii-sxc-nahled

S šikanou na školách se podle expertů setká až 41 % dětí. Kromě klasické šikany se mezi nimi stále častěji objevuje nový fenomén – kyberšikana. V tomto případě jde o šikanu pomocí elektronických prostředků a jejím cílem je někoho úmyslně zesměšnit a ublížit mu, například prostřednictvím internetu, anebo mobilního telefonu (SMS, MMS, videa). I když se o ní pořád moc nemluví, statistiky ukazují, že si jí prošlo minimálně 10 % dětí. Agresorem je ve většině případů spolužák ze třídy. Protože jde o poměrně častý problém, je třeba o něm s dítětem mluvit. Musí vědět, že si žádný druh šikany nesmí nechat líbit a je nezbytné vždy neprodleně upozornit rodiče.

 

MIMIFORUM doporučuje:

Tipy, jak chránit děti před nástrahami internetu

 

-          Zajímejte se, co dítě na počítači dělá a jaké stránky na internetu navštěvuje. Mluvte s ním o jeho virtuálních kamarádech, ptejte se ho na ně.

-          Nastavte si na počítači rodičovskou kontrolu a sledujte navštívené stránky. Opatrnost je v případě dětí třeba.

-          Poučte dítě, aby bylo opatrné a nikomu přes internet nesdělovalo osobní a důvěrné informace o něm, ani o jeho rodině, stejně jako neposílalo nikomu neznámému fotky přes internet.

-          Pokud se dítě setká s nabídkou finanční odměny za nějakou službu či snad dokonce s nabídkou provozování sexuálních služeb, mělo by na to ihned upozornit rodiče.

-          Proberte s dětmi fakt, že na internetu nemusí být vše, co se píše pravda a na druhé straně se může skrývat kdokoli. Vůbec nemusí jít o vrstevníka, ale klidně o pedofila, který se jako stejně starý kamarád jen tváří.

-          Dítě by mělo vědět, že má ve vás oporu. Jakmile se mu cokoli nebude zdát, anebo po něm bude někdo něco požadovat (fotky, intimní informace, setkání apod.), vždy by vás mělo informovat.

-          Pozor na sociální sítě! Rodič by měl mít kontrolu nad tím, s kým si dítě píše. Může se zde totiž skrývat nemálo pedofilů.

-          Anonymní prostředí internetu často svádí k tomu napsat či dělat to, co bychom v přímém kontaktu neřekli. Dítě musí vědět, že počítač, tablet či chytrý mobil lze kdykoli vypnout, a tím i tuto činnost ukončit.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse