vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zákeřná tasemnice: Takto ji poznáte!

19. dubna 2017

Zákeřná tasemnice: Takto ji poznáte!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: parazit tasemnice nemoc děti hubnutí

preventan-mimiforum-banner

Hubnutí, bolest břicha, nechuť k jídlu. To mohou být příznaky, že se vám v těle usídlil nezvaný host – tasemnice.

Možná jste někdy slyšela o tasemnicové dietě, kterou se proslavila například operní diva Maria Callasová. Její princip tkví v tom, že dobrovolně spolknete vajíčko tasemnice, která pak parazituje ve vašem těle, a vy díky ní hubnete. Tuto dietu odborníci radikálně nedoporučují. Může být totiž životu nebezpečná. Jisté ale je, že přítomnost tasemnice v těle často způsobuje úbytek tělesné hmotnosti – mnohdy zcela nežádoucí.

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky, že (možná) hostíte tasemnici

-          Hubnutí.

-          Snížená chuť k jídlu.

-          Bolest břicha.

-          Pocit na zvracení.

-          Průjem.

-          Svědění kůže.

-          Bolest hlavy.

-          Svalové křeče a závratě.

Odolný střevní parazit

Tasemnice patří mezi parazity a na světě jich existuje více než 5 000 druhů. Většina z nich parazituje ve střevech, některé také v játrech a mozku. Skládá se z hlavičky a článkovitého těla a zajímavé je, že každý článek představuje samostatnou reprodukční jednotku a může tvořit vajíčka. Tasemnice využívá k životu mezihostitele i hostitele a člověk může být obojím. Parazituje u něj ve střevech, kam se přichytí a vstřebává živiny, produkuje vajíčka a svým obalem je chráněna před účinky trávicích šťáv.

Jak se pozná tasemnice

Problémem je, že dospělí nemusejí o pobytu tasemnice ani vědět, protože příznaky se mohou vyskytnout, ale také nemusejí. Jediným spolehlivým znakem je přítomnost odloučených článků ve stolici. Právě díky nim se diagnóza také prokáže. Dalším ukazatelem je krevní rozbor, ve kterém bývá zvýšený počet imunoglobulinů E.

Mám tasemnici. Co teď? zdravi-a-krasa-zakerna-tasemnice-ii-sh-nahled

Pokud se ukáže, že v těle hostíte tasemnici, předepíše lékař medikamenty obsahující praziquantel nebo niklosamid, které poruší její obranné mechanismy. Zůstane vystavena působení trávicích šťáv, rozloží se a odejde z těla ven stolicí.  

MIMIFORUM zjistilo:

Co musíte vědět o tasemnicích

-          Nejčastější potíže u člověka způsobují tasemnice bezbranná, neboli hovězí a tasemnice vepřová. První z nich dorůstá délky až 9 m, druhá většinou jen 2 až 3 m.

-          K nákaze tasemnicí obvykle dochází požitím nedostatečně tepelně upraveného masa. Riziková mohou být hlavně jídla ze syrového masa, např. oblíbený tatarák. Za nákazou ale může stát také nedostatečná hygiena.

-          V případě požití larev tasemnice vepřové se může rozvinout závažná, a mnohdy i smrtelná, choroba – cysticerkóza. Larvy pronikají z trávicího systému do svalů, plic, srdce, podkoží a do mozku. To může vést k rozvinutí meningitidy a encefalitidy a skončit úmrtím.

-          Mezi dětmi se může vyskytnout nákaza tasemnicí dětskou, která je menší a dorůstá max. 4 cm. Mezi příznaky u dětí patří bolesti břicha, hlavy a špatné dýchání.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse