vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zákeřná meningitida: Hrozit může i vašim dětem

15. března 2016

Zákeřná meningitida: Hrozit může i vašim dětem

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bolest hlavy horečka meningokok dětin nemoc

preventan-mimiforum-banner

Meningitida je velmi zákeřná nemoc. Pokud se objeví, může mít rychlý a dramatický průběh. A když se nezasáhne včas, může i zabíjet. Nejohroženější jsou přitom malé děti a teenageři! Malé děti do 4 let a mladiství od 15 do 20 let – to jsou nejčastější skupiny, které meningokok ohrožuje. To ale neznamená, že by se vyhýbal jiným skupinám či dospělým. Zákeřná bakterie, která se přenáší kapénkovým způsobem (kýcháním, kašlem), může způsobit závažnou nemoc, která je v mnoha případech smrtelná – meningokokovou meningitidu, neboli zánět mozkových blan.a

Preventan Clasic s novou příchutí

  • Cucavé tablety s příjemnou ovocnou příchutí
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek
  • 1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy) obohacené o vitamin C, který přispívá ke správnému fungování imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. 
  • Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé
  • Především k dlouhodobému užívání
  • Doplněk strav se sladidlem
preventan-clasic-s-prichuti-30-tabl-3d-nahled

Preventan Clasic s novou příchutí 30 tbl.

Na meningitidu zemře až 10 % nemocných

Vědci dnes znají již 13 skupin meningokoků, u nás se nejvíce vyskytuje typ B a C, velmi vzácně i kmen A. Zatímco proti typu A a C existuje očkování, proti zákeřnému kmenu B zatím nebyla vyvinuta použitelná vakcína. Nemoc je nebezpečná, má velmi rychlý průběh a může být smrtelná. Podle odborníků na nákazu zemře 5 až 10 % pacientů, a to většinou velmi rychle – od 24 do 48 hodin od propuknutí infekce.

MIMIFORUM zjistilo:

Typické příznaky meningitidy 

● Vysoká horečka.

● Strnutí šíje.

● Červené skvrny na kůži (krvácení do kůže), nebo modřiny.

● Bolest svalů, kloubů, hlavy.

● Zvracení, případně průjem.

● Ospalost, světloplachost.

● U malých dětí pláč, strnulý prázdný výraz, ospalost.

Záludný meningokok: Jednejte rychle

Nemoc je záludná v tom, že se objevuje velmi rychle – může se rozvinout do několika hodin a typickými příznaky jsou vysoká horečka, bolesti kloubů, svalů, hlavy, strnutí šíje a červené skvrnky, nebo malé modřiny na těle. Protože jde o velmi závažné onemocnění, je potřeba ihned navštívit lékaře či pohotovost. Nemocní končívají na jednotce intenzivní péče, kde se léčí antibiotiky.

deti-a-rodina-zakerna-meningitida-2

Tip MIMIFORA

Pokud máte podezření na meningokokovou meningitidu, zkuste šíjový test – pokud nemocný bez bolesti položí bradu na hrudník, je pravděpodobné, že by se nemuselo jednat o zánět mozkových blan. Vždy ale co nejdříve vyhledejte lékaře.

Zánět mozkových blan – následky na celý život

Jak už jsme zmínili, jde o závažnou nemoc, která napadá měkké mozkové obaly. Pokud dojde k zánětu, obaly zduří a v prostoru mezi pavoučnicí, která je odděluje od tvrdé pleny mozkové, se objeví žlutý hnisavý sekret – ten způsobují právě ony bakterie. Protože jde o zánět mozkových blan, bývají následky velmi vážné. Pokud nemocný přežije, prodělaná infekce zanechá trvalé následky, např. trvalé postižení zraku a sluchu, ale také záněty osrdečníku a srdečního svalu, kloubů, anebo neurologické poruchy, jako je epilepsie a obrna. Aby následky byly co nejmenší, je v tomto případě víc než kdy jindy nutná co nejrychlejší lékařská pomoc.

MIMIFORUM zjistilo:

● Ročně se u nás meningokokem nakazí zhruba sto dětí, z toho až desetina zemře.

● Očkování je možné proti typům A a C a očkovat lze děti již od 2 měsíců. Není povinné a není hrazeno zdravotní pojišťovnou.

● Až 10 % lidí je nositelem meningokoka, aniž by se u nich nemoc projevila.

● Velmi často bývají ohroženy malé děti, které nastupují do kolektivu (např. do školky), ale rizikovou skupinou jsou i dospívající. Nakazit se mohou třeba na diskotéce!

● Větší riziko je u dětí, jejichž rodiče kouří. Pokud je kuřák jeden z rodičů, je hrozba nákazy 3× vyšší. Když ale kouří oba rodiče, stoupá riziko dokonce osmkrát.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse