7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

19. září 2013
Zákeřná borelióza: Hlavní příznaky
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: antibiotika Lymská borelióza klouby nemoc klíště
Lymská borelióza je nemoc zákeřná. Neexistuje proti ní očkování a může způsobit velké zdravotní problémy a komplikace. Hlavním přenašečem je klíště.
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza. To jsou dvě hlavní – a nebezpečné – choroby přenášené klíšťaty. Zatímco encefalitidě můžete předcházet očkováním, u boreliózy tato možnost neexistuje. Pokud se jí od klíštěte nakazíte, většinou o sobě dá vědět červenou skvrnou se světlým středem v místě přisátí klíštěte. Ta se ale nemusí objevit vždy, a tak je pak možné příznaky zaměnit s chřipkou a nemoc nechat neléčenou. Jenže ta se probudí, třeba až za pár let, a to rovnou tím, že napadne klouby, nervovou soustavu, či srdce. Ročně se jí u nás nakazí až 7 000 lidí a může způsobit velmi vážné problémy.
Klíště není jediný přenašeč
Za boreliózou stojí bakterie Borrelia burgdorferi, která patří do skupiny spirochet. V přírodě se borelie objevují u malých savců a lesní zvěře, a právě odtud je přenáší klíště na člověka. Někteří odborníci se ale domnívají, že klíště není jediným přenašečem. Existuje totiž nespočet lidí s boreliózou, kteří klíště vůbec neměli. Je tedy pravděpodobné, že ji mohou přenést i komáři, blechy či ovádi, i když to řada odborníků stále vyvrací.
MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní příznaky boreliózy
- Červená skvrna (erythema migrans) kolem místa přisátí klíštěte. Většinou mívá typický bílý střed. Nebolí, může šupinatět, postupně mizí. Až u poloviny nemocných se ale neobjeví, a přesto boreliózou trpí.
- V první fázi se také mohou objevit příznaky, které lze zaměnit s chřipkou. Silná bolest hlavy, horečka, únava, malátnost, třesavka, vyčerpanost, bolest kloubů.
- Pokud se nemoc dostane do druhé fáze, objevují se srdeční a neurologická postižení. Například zánět mozkových blan, zánět nervových kořenů, obrna lícního nervu, silné pocity bušení srdce. Mohou se vyskytnout kožní projevy, intenzivní bolest v zádech, mravenčení v končetinách apod.
- Ve třetí fázi nemoci vznikají změny na orgánech, nejčastěji na kůži a kloubech. Typické jsou např. bolesti a otoky velkých kloubů.
- Mezi komplikace boreliózy patří chronické záněty (např. kolenního kloubu), nervové poruchy, poruchy srdeční činnosti, potíže s pamětí a koncentrací apod.
Léčba boreliózy: Antibiotika
Aby byla léčba boreliózy úspěšná, je třeba ji odhalit co nejdříve. Zatímco v prvním stádiu se možnost vyléčení odhaduje až na 90 %, neodhalí-li se včas, klesá úspěch léčby jen na 30 % a hrozí tedy trvalé následky. Prvním krokem, který snižuje riziko nákazou, je co nejrychlejší odstranění přisátého klíštěte, a to správným způsobem, nejlépe kartou či pinzetou na klíšťata. Pokud se borelióza objeví, léčí se antibiotiky. Léčba by, v závislosti na stádiu onemocnění, měla trvat alespoň čtyři týdny. Nemoc nepodceňujte. O zkušenostech těch, kteří si jí neprošli bez následků, se můžete dočíst na diskuzích na www.borelioza.cz.
Tip MIMIFORA:
Jako podpůrný prostředek při léčbě boreliózy odborníci doporučují užívat B-komplex, jíst česnek a pít zelené čaje. Vše pomůže posílit imunitu a uhladit škody, které nemoc způsobila. Velmi vhodné je užívání probiotik, která pomáhají napravit střevní prostředí, které antibiotika ničí.
Text: mob
Foto: Sxc.hu
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!