vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zákeřná borelióza: Hlavní příznaky

19. září 2013

Zákeřná borelióza: Hlavní příznaky

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: antibiotika Lymská borelióza klouby nemoc klíště

preventan-mimiforum-banner

Lymská borelióza je nemoc zákeřná. Neexistuje proti ní očkování a může způsobit velké zdravotní problémy a komplikace. Hlavním přenašečem je klíště. 

Klíšťová encefalitida a lymská borelióza. To jsou dvě hlavní – a nebezpečné – choroby přenášené klíšťaty. Zatímco encefalitidě můžete předcházet očkováním, u boreliózy tato možnost neexistuje. Pokud se jí od klíštěte nakazíte, většinou o sobě dá vědět červenou skvrnou se světlým středem v místě přisátí klíštěte. Ta se ale nemusí objevit vždy, a tak je pak možné příznaky zaměnit s chřipkou a nemoc nechat neléčenou. Jenže ta se probudí, třeba až za pár let, a to rovnou tím, že napadne klouby, nervovou soustavu, či srdce. Ročně se jí u nás nakazí až 7 000 lidí a může způsobit velmi vážné problémy.

 

Klíště není jediný přenašeč

Za boreliózou stojí bakterie Borrelia burgdorferi, která patří do skupiny spirochet. V přírodě se borelie objevují u malých savců a lesní zvěře, a právě odtud je přenáší klíště na člověka. Někteří odborníci se ale domnívají, že klíště není jediným přenašečem. Existuje totiž nespočet lidí s boreliózou, kteří klíště vůbec neměli. Je tedy pravděpodobné, že ji mohou přenést i komáři, blechy či ovádi, i když to řada odborníků stále vyvrací. 

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky boreliózy

-          Červená skvrna (erythema migrans) kolem místa přisátí klíštěte. Většinou mívá typický bílý střed. Nebolí, může šupinatět, postupně mizí. Až u poloviny nemocných se ale neobjeví, a přesto boreliózou trpí.

-          V první fázi se také mohou objevit příznaky, které lze zaměnit s chřipkou. Silná bolest hlavy, horečka, únava, malátnost, třesavka, vyčerpanost, bolest kloubů.

-          Pokud se nemoc dostane do druhé fáze, objevují se srdeční a neurologická postižení. Například zánět mozkových blan, zánět nervových kořenů, obrna lícního nervu, silné pocity bušení srdce. Mohou se vyskytnout kožní projevy, intenzivní bolest v zádech, mravenčení v končetinách apod.

-          Ve třetí fázi nemoci vznikají změny na orgánech, nejčastěji na kůži a kloubech. Typické jsou např. bolesti a otoky velkých kloubů.

-          Mezi komplikace boreliózy patří chronické záněty (např. kolenního kloubu), nervové poruchy, poruchy srdeční činnosti, potíže s pamětí a koncentrací apod.

 

deti-a-rodina-zakerna-borelioza-ii-sxc-nahled Léčba boreliózy: Antibiotika

Aby byla léčba boreliózy úspěšná, je třeba ji odhalit co nejdříve. Zatímco v prvním stádiu se možnost vyléčení odhaduje až na 90 %, neodhalí-li se včas, klesá úspěch léčby jen na 30 % a hrozí tedy trvalé následky. Prvním krokem, který snižuje riziko nákazou, je co nejrychlejší odstranění přisátého klíštěte, a to správným způsobem, nejlépe kartou či pinzetou na klíšťata. Pokud se borelióza objeví, léčí se antibiotiky. Léčba by, v závislosti na stádiu onemocnění, měla trvat alespoň čtyři týdny. Nemoc nepodceňujte. O zkušenostech těch, kteří si jí neprošli bez následků, se můžete dočíst na diskuzích na www.borelioza.cz.

 

Tip MIMIFORA:

Jako podpůrný prostředek při léčbě boreliózy odborníci doporučují užívat B-komplex, jíst česnek a pít zelené čaje. Vše pomůže posílit imunitu a uhladit škody, které nemoc způsobila. Velmi vhodné je užívání probiotik, která pomáhají napravit střevní prostředí, které antibiotika ničí.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse