banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Zajímavosti o jódu: Proč jej potřebujeme a kdy vadí

5. března 2018

Zajímavosti o jódu: Proč jej potřebujeme a kdy vadí

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Jód alergie štítná žláza těhotenství ryby

preventan-mimiforum-banner

Jód je důležitým a nepostradatelným prvkem, který potřebujeme ke správnému fungování organismu. A zvlášť důležitý je v těhotenství. Jsou ale i případy, kdy se musí omezit.

Každý rok, 6. března, slavíme Mezinárodní den jódu. Ten nám má připomenout, jak moc je pro nás tento prvek důležitý, a že si je jeho příjem dobré hlídat. Jsou ale i případy, kdy se jódu je třeba vyhnout…

 

Co je to jód?

Vzácný stopový prvek, nezbytný pro vývoj organismu a hlavně pro správnou funkci štítné žlázy. Velmi obtížně se stanovuje jeho přítomnost v krvi, protože zde je jeho koncentrace velice nízká a navíc kolísavá. Základní metodou saturace jódem je jeho koncentrace v moči, protože se asi 80 % přijatého jodu se z organismu vylučuje močí.

 

Kde jód najdeme?

Nejlepšími zdroji jsou mořská sůl, mořské ryby, řasy a plody. Přidává se také do některých mléčných výrobků, minerálních vod i do kuchyňské soli. Podle odborníků pro to, abychom měli jódu dostatek, stačí používání jodizované soli v kuchyni a vhodná mořská ryba alespoň jednou týdně.

 

Jak se může nedostatek jódu projevit?

Únavou, podrážděností, problémy se spánkem. Potíží je víc, ale málokoho napadne, že by mohly být spojeny s nedostatkem jódu. 

 

Kdy je přísun jódu nejdůležitější?

V těhotenství. Jeho nedostatek totiž může negativně ovlivnit vývoj plodu, narušit vývoj mozku, vést k potratu či předčasnému porodu. V případě, že ho má nastávající matka málo, může lékař předepsat jódové tablety, aby problémům předešel.

 

Co jód a štítná žláza? deti-a-rodina-zajimavosti-o-jodu-ii-sxc-nahled

Jedním z hormonů, který štítná žláza vylučuje, je thyroxin, který v těle váže jód a ovlivňuje látkovou výměnu v tělních buňkách. Skupina hormonů štítné žlázy ovlivňuje především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných fázích vývoje, a proto může jejich nedostatek negativně ovlivnit inteligenci. Pokud tělu nedodáme dostatek jódu, může se to projevit právě problémy spojenými se štítnou žlázou. Začne se zvětšovat a navenek se projeví jako tzv. struma (vole). Problém bývá vidět na první pohled, může se projevovat i pocitem tlaku na krku.

 

Kolik jódu denně potřebujeme?

U dospělého člověka je to 150 až 170 μg denně. U dětí je množství nižší a závisí na věku. V těhotenství naopak jeho potřeba stoupá až o 100 μg denně, proto ženám nemusí jeho přísun v běžné stravě stačit.

 

Kdy naopak přísun jódu vadí?

V případě alergie na jód a u nemocných Duhringovou chorobou, o které se někdy mluví jako o kožní formě celiakie. Nemocní mívají zvýšenou citlivost na jód a jejich potíže se mohou zhoršit právě po požití jídel s vyšším množstvím tohoto prvku, například mořských ryb. Proto je třeba jeho množství ve stravě hlídat a výrazně omezit.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa