vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zajímavosti o jódu: Proč jej potřebujeme a kdy vadí

5. března 2018

Zajímavosti o jódu: Proč jej potřebujeme a kdy vadí

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Jód alergie štítná žláza těhotenství ryby

preventan-mimiforum-banner

Jód je důležitým a nepostradatelným prvkem, který potřebujeme ke správnému fungování organismu. A zvlášť důležitý je v těhotenství. Jsou ale i případy, kdy se musí omezit.

Každý rok, 6. března, slavíme Mezinárodní den jódu. Ten nám má připomenout, jak moc je pro nás tento prvek důležitý, a že si je jeho příjem dobré hlídat. Jsou ale i případy, kdy se jódu je třeba vyhnout…

 

Co je to jód?

Vzácný stopový prvek, nezbytný pro vývoj organismu a hlavně pro správnou funkci štítné žlázy. Velmi obtížně se stanovuje jeho přítomnost v krvi, protože zde je jeho koncentrace velice nízká a navíc kolísavá. Základní metodou saturace jódem je jeho koncentrace v moči, protože se asi 80 % přijatého jodu se z organismu vylučuje močí.

 

Kde jód najdeme?

Nejlepšími zdroji jsou mořská sůl, mořské ryby, řasy a plody. Přidává se také do některých mléčných výrobků, minerálních vod i do kuchyňské soli. Podle odborníků pro to, abychom měli jódu dostatek, stačí používání jodizované soli v kuchyni a vhodná mořská ryba alespoň jednou týdně.

 

Jak se může nedostatek jódu projevit?

Únavou, podrážděností, problémy se spánkem. Potíží je víc, ale málokoho napadne, že by mohly být spojeny s nedostatkem jódu. 

 

Kdy je přísun jódu nejdůležitější?

V těhotenství. Jeho nedostatek totiž může negativně ovlivnit vývoj plodu, narušit vývoj mozku, vést k potratu či předčasnému porodu. V případě, že ho má nastávající matka málo, může lékař předepsat jódové tablety, aby problémům předešel.

 

Co jód a štítná žláza? deti-a-rodina-zajimavosti-o-jodu-ii-sxc-nahled

Jedním z hormonů, který štítná žláza vylučuje, je thyroxin, který v těle váže jód a ovlivňuje látkovou výměnu v tělních buňkách. Skupina hormonů štítné žlázy ovlivňuje především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných fázích vývoje, a proto může jejich nedostatek negativně ovlivnit inteligenci. Pokud tělu nedodáme dostatek jódu, může se to projevit právě problémy spojenými se štítnou žlázou. Začne se zvětšovat a navenek se projeví jako tzv. struma (vole). Problém bývá vidět na první pohled, může se projevovat i pocitem tlaku na krku.

 

Kolik jódu denně potřebujeme?

U dospělého člověka je to 150 až 170 μg denně. U dětí je množství nižší a závisí na věku. V těhotenství naopak jeho potřeba stoupá až o 100 μg denně, proto ženám nemusí jeho přísun v běžné stravě stačit.

 

Kdy naopak přísun jódu vadí?

V případě alergie na jód a u nemocných Duhringovou chorobou, o které se někdy mluví jako o kožní formě celiakie. Nemocní mívají zvýšenou citlivost na jód a jejich potíže se mohou zhoršit právě po požití jídel s vyšším množstvím tohoto prvku, například mořských ryb. Proto je třeba jeho množství ve stravě hlídat a výrazně omezit.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse