vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Záchodové prkénko vs. chytrý mobil: Kde je více bakterií?

15. listopadu 2017

Záchodové prkénko vs. chytrý mobil: Kde je více bakterií?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: enterokok stafylokok Záchodové prkénko mobil bakterie

preventan-mimiforum-banner

Záchodové prkénko má rozhodně více bakterií, myslí si většina lidí. Jenže to není pravda. Podle odborníku se jich na mobilu nachází až 30× více! 

Co má na sobě více bakterií – záchodové prkénko, nebo chytrý mobil? „To je přece jasné, že záchodové prkénko,“ bez rozmýšlení odpoví většina lidí. Jenže to není pravda. Podle odborníků na mobilu totiž najdeme mnohem více bakterií, než na průměrném záchodovém prkénku!

 

Ráj pro bakterie

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Stačí si jen uvědomit, kam všude telefon nosíme s sebou a jak na něj saháme přímo na toaletě ještě neumytýma rukama a je jasno. Mobily jsou ideálním místem, kde bakterie mají své útočiště. A tak není divu, že se odborníci setkali s nejedním případem nákazy přímo z mobilu.

 

Zlatý stafylokok sídlí na mobilu

Například britská média zveřejnila, že se přes mobily mohou přenášet různé bakterie, například zlatý stafylokok (MRSA). Ten žije běžně na kůži, ale pokud zaútočí, může způsobit závažné infekce. Navíc je odolný proti řadě antibiotik, a tak se hůře léčí. Tvrzení, že právě stafylokoka najdeme na mobilech často, potvrdili i lékaři svým výzkumem. Když v arizonské nemocnici testovali telefony pacientů, na celé čtvrtině zlatého stafylokoka našli.

 

Mobil má 30× víc bakterií než prkénko tema-tydne-zachodove-prkenko-ii-sxc-nahled

Zatímco na záchodové prkénko na veřejných záchodcích si bez důkladného utření jen málokdo sedne, mobily bereme do rukou stále, půjčujeme si je, a tak se infekce mohou snadno šířit. Odborníci dokonce tvrdí, že průměrný mobil má na sobě až 30× více bakterií než ono zmíněné záchodové prkénko.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Na 19. 11. každý rok připadá Světový den toalet. Má upozornit na to, že používat WC není všude ve světě samozřejmost a situaci je třeba, už kvůli hygieně, zlepšit.

 

Salmonela z mobilu!

Podle expertů představují problém moderní dotykové displeje, na kterých se bakterie dobře drží. Přeneseme je na ně snadno z nemytých rukou, a to nejen po toaletě, ale třeba i po jízdě hromadnou dopravou. Kromě zlatého stafylokoka se na nich často nachází enterokoky, včetně salmonely a E. Coli. Proto je třeba dbát opatrnosti, mýt si ruce a mobil pravidelně čistit, abychom se touto cestou pokud možno nenakazili.

 

Tipy MIMIFORA:

Jak se chránit před nákazou bakteriemi z mobilu

 

-          Přísně dodržovat hygienu, nesahat na mobil špinavýma rukama.

-          Nenosit s sebou mobil na toaletu a nesahat na něj nemytýma rukama.

-          Mobil nikomu nepůjčovat a nepoužívat cizí telefon, z něhož se můžeme nakazit.

-          Pořídit si mobil s antibakteriální úpravou.

-          Telefon pravidelně a důkladně vyčistit antibakteriálním ubrouskem.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse