vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Začátek školního roku: Jak jej přežít bez úhony?

29. srpna 2013

Začátek školního roku: Jak jej přežít bez úhony?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: školáci prázdniny školní rok děti škola učení

preventan-mimiforum-banner

Prázdniny utekly jak voda a nový školní rok klepe na dveře. Jak jej přežít bez úhony a vyvarovat se problémům? Přinášíme několik osvědčených rad. 

Začátek školního roku není jednoduchý pro děti, ani pro rodiče. Jak jej přežít bez úhony? Přinášíme pár dobrých rad.

1. Žádný stres

Lehce se to říká, ale hůř dělá. Prázdniny utekly jako voda a místo lenošení nastávají povinnosti. Ranní vstávání, učení, kroužky. Ve stresu jsou jak děti, tak rodiče. Jenže dávat jej před dětmi najevo je chyba. Aby školní rok začal bez problémů, zkuste zůstat co nejvíce v klidu. Škola je povinná, s tím nic nenaděláte, a tak je třeba se se vším co nejrychleji smířit. Zachovat klid a chladnou hlavu a zbytečně nestresovat.

2. Dostatek odpočinku

Jakmile nastane pravidelný režim, brzké probouzení do školy, odpolední úkoly apod., je víc než kdy důležité najít si čas na odpočinek. Relaxujte tak, jak vám to nejvíce vyhovuje. Je jedno, jestli si půjdete zaběhat, anebo se podíváte na film. Najděte si ale každý den chvíli pro sebe, zkuste vypnout a starosti hodit za hlavu. Uvidíte, že vám to pomůže. U sebe i u dětí zkuste také dohlédnout na dostatečný spánek, který je pro malé školáky velmi důležitý.

3. Nekritizujte, podporujte

Nemějte na svého školáka velké nároky hned na začátku školního roku. Usednout do lavic a soustředit se na učení po dvou měsících prázdnin není jednoduché. Buďte tolerantní, nekritizujte, když se mu hned nebude dařit. Naopak ho podporujte a nabídněte mu, aby se na vás s jakýmkoli problémem obrátil. Když se bude cítit dítě ji  stěji, bude klidnější a vyrovnanější – a vy taky.

4. Usmívejte se

Dobrou náladu budete na začátku školního roku potřebovat víc než kdy jindy. I když to nebude jednoduché, zkuste si ji udržet a k věcem přistupujte s úsměvem. Mějte na paměti, že smích nejen léčí, ale je i skvělým prostředkem, který odbourává stres. Dělejte to, co máte ráda, najděte něco, co vás dokáže pobavit. Zkuste myslet co nejvíce pozitivně. Nástup dítěte do školy vám takový přístup pořádně usnadní.

deti-a-rodina-zacatek-skolniho-roku-ii-sh-nahled5. Myslete dopředu

Odvézt děti do školy, odpoledne na kroužky, chodit do práce a starat se o domácnost. Zvládnout tolik věcí najednou a nezbláznit se není vždycky jednoduché. Proto se vyplatí myslet dopředu a vše si pořádně zorganizovat. Udělat si týdenní plán, vymyslet, kdo, kam a jak se dopraví. Večer dětem chystat oblečení na ráno a svačiny, aby se mohlo vstávat později. Zkrátka nenechávat věci na poslední chvíli. To pak zbytečně vás i děti stresuje.

6. Věnujte dětem čas

Každý začátek školního roku nemusí proběhnout hladce a bez problémů. Mohou se objevit nejen problémy s učením, ale i se spolužáky. Ve škole číhá na děti řada nástrah. Velmi snadno se může stát terčem šikany. Aby u vás vše proběhlo co nejvíce v klidu a v pohodě, věnujte dětem čas. Mluvte o tom, co se děje ve škole, v kroužcích, ve volném čase. Dbejte na to, aby dítě vědělo, že se na vás může s čímkoli obrátit a vy za ním budete stát. V budoucnu vám to může ušetřit mnoho starostí.


Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:31 01.09.2013 - Aniette -

Návrat do školy

V pondělí 2. září 2013 od 9 do 14 hodin VZP potěší školáky v Liberci, České Lípě, Děčíně, Litoměřicích, Mostě a Ústí nad Labem. Před budovou VZP ve všech zmiňovaných městech čekají na děti dárečky a soutěže. Budou se skládat puzzle, skákat přes švihadlo, nafukovat balónky a jezdit na indoboardech. Rodiče budou informovat o zdravotním pojištění.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse