vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Zabiják meningokok: Proč děti nechat očkovat?

28. září 2015

Zabiják meningokok: Proč děti nechat očkovat?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: horečka meningokok očkování nemoc děti

preventan-mimiforum-banner

Meningokokové nákazy jsou velmi zákeřné. Propuknou totiž náhle, často u zcela zdravých dětí. Pokud se objeví, jde doslova o minuty. Nepřijde-li se na bakterii včas, nemilosrdně zabíjí. U nás tak zemře deset dětí ročně.

Je velmi nebezpečný, náhle a bez varování může zabíjet. Příznaky se objevují náhle, a pokud se nezasáhne správně a včas, může přijít rychlý konec. Na meningitidu zemře až 10 % lidí, a to skutečně v rychlém časovém sledu – většinou do 24 až 48 hodin od objevení příznaků.

 

Deset dětí ročně zemře

Sto dětí ročně. Tolik jich u nás napadne meningokok. Zhruba deset z nich zemře, další mají závažné následky. Bakterie totiž napadá měkké mozkové obaly. Pokud dojde k zánětu mozkových blan, obaly zduří a v prostoru mezi pavoučnicí, která je odděluje od tvrdé pleny mozkové, se objeví žlutý hnisavý sekret. Následky velmi vážné. Pokud nemocný přežije, prodělaná infekce zanechá trvalé následky, např. trvalé postižení zraku a sluchu, ale také záněty osrdečníku a srdečního svalu, kloubů, anebo neurologické poruchy, jako je epilepsie a obrna. Velmi časté bývají také nezbytné amputace prstů či končetin.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Takto se může projevit meningokok!

● Vysoká horečka.

● Strnutí šíje (Dítě není schopno bez bolesti ohnout/ položit bradu na hrudník).

● Červené skvrny na kůži (krvácení do kůže), nebo modřiny.

● Bolest svalů, kloubů, hlavy.

● Zvracení, případně průjem.

● Ospalost, světloplachost.

● U malých dětí pláč, strnulý prázdný výraz, ospalost.

 

Pozor, pokud kouříte

Jak se meningokok přenáší? Jde o virové bakteriální onemocnění, které se přenáší kapénkovou cestou, stačí se tedy ocitnout v těsné blízkosti bacilonosiče, který kýchne či zakašle, anebo se s někým nemocným políbit a nemoc může propuknout. K nejrizikovějším skupinám patří děti kuřáků, kteří vyrůstají v zakouřeném domově a jejich sliznice jsou náchylnější k tomu, aby se v nich usadila smrtelná bakterie.

 

Dejte děti očkovat tema-tydne-zakerny-meningokok-ii-sh-nahled

I když skupin této nebezpečné bakterie je víc, proti nejčastějším z nich se dá očkovat, a to dokonce už i proti zákeřné skupině B, na kterou dlouho nebyla na trhu vakcína. Nyní lze děti už od dvou měsíců nechat naočkovat proti  A, B, C, W-135, Y. A právě děti (předškolní věk) a mladiství (15–20 let) patří k nejohroženějším skupinám. Nebezpečná je nákaza i v tom, že postihuje často zcela zdravé jedince, kteří netrpěli žádnými zdravotními problémy. Očkování se proto v tomto případě vyplatí. Jedinou nevýhodou je jeho cena, protože očkování není hrazeno zdravotními pojišťovnami. Některé na něj však přispívají.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse