vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vysvědčení: Jak reagovat, když není podle vašich představ

30. června 2016

Vysvědčení: Jak reagovat, když není podle vašich představ

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: prázdniny školní rok Vysvědčení děti škola

preventan-mimiforum-banner

Nevyhrožovat, nenadávat, nebít, ale naopak chválit a motivovat. Tak by se daly stručně shrnout rady odborníků jak reagovat, když se vám vysvědčení dětí vůbec nelíbí.

Diskutujte:  Jak reagujete, když vaše dítě přinese špatné vysvědčení?


 

„Jestli budeš mít na vysvědčení trojku, nechoď mi na oči!“ Rodiče si ani neuvědomují, jak mohou podobnými větami dětem ublížit. Statistiky jasně dokazují, že poslední školní den prudce stoupá počet těch dětí, kdo volají na linky důvěry, bojí se jít domů, anebo se dokonce pokusí – a bohužel někdy úspěšně – spáchat sebevraždu.

Vyhrožovat a bít? Nikdy!

Rodiče totiž na své potomky mívají často příliš velké nároky. Navíc na ně během roku nemají čas, a tak mnohdy ani neví, jak si na tom ve škole stojí. Pak se blíží den D a nastane ze strany rodičů vyhrožování, pokud vysvědčení nebude dle jejich představ. „Já tě zmaluju, že si týden nesedneš!“ Ozve se v některých rodinách při pohledu na známky. Jenže odborníci se shodují – vyhrožovat dítěti, a dokonce ho bít, je to nejhorší, co rodiče mohou udělat. Místo toho, aby děti motivovali, je totiž od školy dokonale odrazují.

Špatné vysvědčení: Co nedělat

Pokud váš potomek přinese špatné vysvědčení, rozhodně nevyleťte jako čert s krabičky, nezačněte na něj řvát, nadávat mu a ponižovat ho. Nikdy ho fyzicky netrestejte, nebijte ho, ani mu nedávejte tresty, které mu školu ještě více znechutí (např. zákaz tábora, počítače či televize na celé prázdniny apod.).

Jak reagovat na špatné vysvědčení?

Buďte v klidu

Především zachovejte klid. Psychologové doporučují se na situaci připravit alespoň pár hodin předem – zavřít oči a představit si, jak dítě doneslo velmi špatné vysvědčení. Nenadávejte a nekřičte, napočítejte do deseti a ovládněte se. Reakce se prý dá předem natrénovat. V klidu proberte známky a zjistěte, proč ke zhoršení došlo. Pokud dítě nepropadlo, domluvte se na tom, že si příští školní rok vše pokusí opravit – a vy mu v tom pomůžete. Třeba doučováním, anebo vhodným kroužkem.

Nekritizujte, ale chvalte deti-a-rodina-jak-reagovat-na-vysvedceni-ii-sh

I v případě pětek na vysvědčení existuje řešení – učit se přes prázdniny. Všechny situace se dají řešit, avšak bez řevu, hádek, urážek a nechtěných emocí. Děti, na které rodiče kladou velké nároky, se mnohdy špatnou známkou samy velmi trápí, a tak není třeba je ještě víc zneklidnit. Přehnaně nekritizujte, naopak vyzdvihněte úspěchy a dobré známky, vždycky se totiž najde něco, za co je možné dítě pochválit. A pozitivní motivace je tou nejlepší, jakou svému dítěti můžete dát. Proto by i v případě špatného vysvědčení měla následovat malá odměna – třeba návštěva cukrárny.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se vyhnout špatnému vysvědčení

  • Zajímat se o prospěch během celého roku a případné potíže řešit. Zeptat se pár dní před vysvědčením prostě nestačí.

  • Nebýt přehnaně náročná a nepromítat do dítěte vlastní nesplněné ambice. Je třeba vycházet z jeho možností, nikoli z vašich představ.

  • Dítě podporovat, ne mu nadávat. Když mu něco nejde, pomoct mu s látkou, případně zajistit doučování.

  • Pozitivně motivovat. Když předem za dobré vysvědčení něco zajímavého slíbíte, bude mít dítě velkou motivaci. Vy však svůj slib potom musíte dodržet.

 

Text: ino

Foto:  Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse