banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Vysoký tlak v těhotenství: Co může způsobit?

27. října 2017

Vysoký tlak v těhotenství: Co může způsobit?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: preeklampsie hellp syndrom vysoký tlak potrat těhotenství

preventan-mimiforum-banner

U těhotných žen může vysoký krevní tlak způsobit nemalé zdravotní problémy. Může být také jedním z příznaků závažných těhotenských komplikací, jako je preeklampsie.

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Vysoký tlak v těhotenství patří k nejčastějším těhotenským problémům. Nejčastěji trápí prvorodičky, velmi mladé matky, či naopak nastávající maminky po čtyřicítce. Rizikové jsou i ženy s vícečetným těhotenstvím, kuřačky či obézní ženy. Vysoký tlak je v těhotenství třeba kontrolovat, může být totiž pro nastávající maminku nebezpečný.

 

Dlouhodobě vysoký tlak

Pokud lékař naměří vysoký tlak ženě jednorázově, nic se neděje. Problém je, pokud hypertenze přetrvává dlouhodobě a tlak je vyšší než 140/90 mm Hg. Pak může totiž ohrozit maminku i miminko.

 

Zpomalení růstu

Jednou z velkých komplikací, kterou může vysoký tlak v těhotenství způsobit, je zpomalení růstu plodu. Je to proto, že kvůli němu dochází i ke zpomalení přísunu živin a kyslíku miminku, což se negativně projeví na jeho růstu a vývinu.

 

Předčasný porod, potrat

Vysoký krevní tlak u nastávající maminky může být jednou z příčin předčasného porodu. Způsobit však může i potrat. O tom, že to není nic vzácného, svědčí i fakta. Vysoký krevní tlak v těhotenství prý stojí za 20 až 30 % potratů.

 

Preeklampsie

Vysoký krevní tlak může být jedním ze znaků, že se u těhotné ženy rozvíjí velmi závažná komplikace – preeklampsie. V tomto případě jde o nemoc placenty, která postihuje 5 až 10 % těhotných. Kromě vysokého tlaku patří k příznakům bílkovina moči, otoky končetin, rychlé přibývání na váze. Nemoc je třeba zachytit včas, jinak totiž může přejít v eklampsii a ohrozit jak miminko, tak maminku. V tomto případě je třeba okamžitě zasáhnout a většinou těhotenství ukončit císařským řezem.

 

Hellp syndrom zdravi-a-krasa-vysoky-tlak-v-tehotenstvi-ii-sxc-nahled

Další komplikací, ke které může vést vysoký krevní tlak v těhotenství, je tzv. Hellp syndrom. I když se neví, co jej přesně způsobuje, je jisté, že je velmi nebezpečný a opět může ohrozit na životě maminku i miminko. Jde o poruchu placenty a objevuje se ke konci těhotenství. Zatímco u dítěte je napadená placenta, což může vést k postižení mozku, u matky selhávají játra, ledviny a plíce. O tom vypovídá samotný název syndromu. Hemolýza (rozpad červených krvinek), EL – zvýšení jaterních enzymů v séru a LP – pokles počtu trombocytů (krevních destiček). Kromě vysokého tlaku patří k příznakům bolest v pravém podžebří, která může být spojena s bolestí v pravé podklíčkové krajině, bolest v oblasti žaludku, nucení na zvracení či zvracení, bolest hlavy, únava a malátnost. Objevují se otoky, a s tím související velký váhový přírůstek.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa