banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Výročí Jana Husa se blíží: Základní info v kostce

2. července 2015

Výročí Jana Husa se blíží: Základní info v kostce

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: upálení kazatel výročí Jan Hus církev

preventan-mimiforum-banner

Letos slavíme přesně 600 let, kdy byl upálen Mistr Jan Hus, jedna z nejvýznamnějších osobností české historie. Víte ale o něm vše, co byste znát měli?  

Kdo byl Jan Hus?

Kazatel, církevní reformátor, pedagog, filozof. Jedna z nejvýznamnějších osobností české historie. Kritizoval církev za mravní úpadek, a právě proto jí byl označen za kacíře. I když pocházel z chudších poměrů, studoval na pražské univerzitě a kolem roku 1400 byl vysvěcen na kněze. V době studií se seznámil s myšlenkami reformátora Jana  Viklefa, které ho zásadním způsobem ovlivnily.

 

Jaké výročí slavíme?

Jan Hus se narodil v roce 1370 v Husinci, za své názory byl však na kostnickém koncilu upálen na hranici, a to přesně 6. července 1415. Připomínáme si tedy přesně 600 let jeho úmrtí.


Co církvi vadilo na Husovi?

Jeho výklad Božího slova, který považovali za znevážení víry, církevního řádu a hodnostářů. Hus například hlásal, že pravý služebník Boží může být jen ten, kdo žije podle Kristových přikázání a kritizoval hříšné hodnostáře církve, a to včetně papeže. Tvrdil, že takového panovníka, ať už duchovní či světského, který žije v hříchu, není třeba poslouchat. Své učení neodvolal ani tehdy, kdy se mohl hájit před koncilem a zachránit se před smrtí na hranici.

 

Kde Hus nejčastěji kázal?

V pražské Betlémské kapli. Jako kazatel tu kritizoval právě mravní úpadek církve, její bohatství. Všeobecně známý je také sport, který vedl s papežem Janem XXII. o prodeji odpustků. Ty papež zavedl proto, aby získal peníze na válku proti napoleonskému králi.

 

Čím byl Hus ještě zajímavý?


Hus nebyl jen kazatelem, ale byl také výborným řečníkem, filozofem a lingvistou. Je autorem díla O českém pravopisu, kde navrhl pravopisnou reformu a odstranění těžkých spřežek a zavedení diakritických znamének. Psal latinky i česky, svým kázáním v češtině zaujal široké masy veřejnosti. Jako autoritu vyznával Písmo svaté a vyžadoval poslušnost božím zákonům. Podílel se také na tvorbě Dekretu kutnohorského (1409), listiny, která zásadně změnila poměr hlasů na pražské univerzitě.

 

Kdy Hus vstoupil v nemilost? deti-a-rodina-jan-hus-v-kostce-ii-cz-nahled

Jan Hus byl církevním hodnostářům velkým trnem v oku. V roce 1410 na něj pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc uvalil klatbu a zakázal tedy kázání. Zároveň spálil spisy Jana Viklefa. Hus odešel z Prahy, pobýval na venkově. Na podzim 1414 jej císař Zikmund vyzval, aby se ospravedlnil před koncilem v Kostnici. Ten zasedal kvůli církevnímu schizmatu – třem papežům. Hus však byl zatčen a vězněn. I když se na zásah císaře Zikmunda směl nakonec hájit, učení neodvolal a byl proto odsouzen k upálení na hranici. Sám Hus byl proti násilí a trestům smrti.

 

Kde je Hus pohřben?

Jeho popel byl rozprášen v řece Rýn.

 

Co se dělo po Husově upálení?

Proti němu protestovala většina české šlechty. Základní myšlenky pak převzalo husitské hnutí. Jeho smrt a myšlení bylo pak důvodem husitského povstání. O rok později byl upálen jeho přítel a příznivce Jeroným Pražský.

 

Jaké nás čekají oslavy?


Národní slavnosti se konají především v Praze 5. a 6. července, ale i na jiných místech. Podrobný program a informace najdete na http://janhus600.cz/…osti/program.

 

Text: mob

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa