vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Výročí Jana Husa se blíží: Základní info v kostce

2. července 2015

Výročí Jana Husa se blíží: Základní info v kostce

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: upálení kazatel výročí Jan Hus církev

preventan-mimiforum-banner

Letos slavíme přesně 600 let, kdy byl upálen Mistr Jan Hus, jedna z nejvýznamnějších osobností české historie. Víte ale o něm vše, co byste znát měli?  

Kdo byl Jan Hus?

Kazatel, církevní reformátor, pedagog, filozof. Jedna z nejvýznamnějších osobností české historie. Kritizoval církev za mravní úpadek, a právě proto jí byl označen za kacíře. I když pocházel z chudších poměrů, studoval na pražské univerzitě a kolem roku 1400 byl vysvěcen na kněze. V době studií se seznámil s myšlenkami reformátora Jana  Viklefa, které ho zásadním způsobem ovlivnily.

 

Jaké výročí slavíme?

Jan Hus se narodil v roce 1370 v Husinci, za své názory byl však na kostnickém koncilu upálen na hranici, a to přesně 6. července 1415. Připomínáme si tedy přesně 600 let jeho úmrtí.


Co církvi vadilo na Husovi?

Jeho výklad Božího slova, který považovali za znevážení víry, církevního řádu a hodnostářů. Hus například hlásal, že pravý služebník Boží může být jen ten, kdo žije podle Kristových přikázání a kritizoval hříšné hodnostáře církve, a to včetně papeže. Tvrdil, že takového panovníka, ať už duchovní či světského, který žije v hříchu, není třeba poslouchat. Své učení neodvolal ani tehdy, kdy se mohl hájit před koncilem a zachránit se před smrtí na hranici.

 

Kde Hus nejčastěji kázal?

V pražské Betlémské kapli. Jako kazatel tu kritizoval právě mravní úpadek církve, její bohatství. Všeobecně známý je také sport, který vedl s papežem Janem XXII. o prodeji odpustků. Ty papež zavedl proto, aby získal peníze na válku proti napoleonskému králi.

 

Čím byl Hus ještě zajímavý?


Hus nebyl jen kazatelem, ale byl také výborným řečníkem, filozofem a lingvistou. Je autorem díla O českém pravopisu, kde navrhl pravopisnou reformu a odstranění těžkých spřežek a zavedení diakritických znamének. Psal latinky i česky, svým kázáním v češtině zaujal široké masy veřejnosti. Jako autoritu vyznával Písmo svaté a vyžadoval poslušnost božím zákonům. Podílel se také na tvorbě Dekretu kutnohorského (1409), listiny, která zásadně změnila poměr hlasů na pražské univerzitě.

 

Kdy Hus vstoupil v nemilost? deti-a-rodina-jan-hus-v-kostce-ii-cz-nahled

Jan Hus byl církevním hodnostářům velkým trnem v oku. V roce 1410 na něj pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc uvalil klatbu a zakázal tedy kázání. Zároveň spálil spisy Jana Viklefa. Hus odešel z Prahy, pobýval na venkově. Na podzim 1414 jej císař Zikmund vyzval, aby se ospravedlnil před koncilem v Kostnici. Ten zasedal kvůli církevnímu schizmatu – třem papežům. Hus však byl zatčen a vězněn. I když se na zásah císaře Zikmunda směl nakonec hájit, učení neodvolal a byl proto odsouzen k upálení na hranici. Sám Hus byl proti násilí a trestům smrti.

 

Kde je Hus pohřben?

Jeho popel byl rozprášen v řece Rýn.

 

Co se dělo po Husově upálení?

Proti němu protestovala většina české šlechty. Základní myšlenky pak převzalo husitské hnutí. Jeho smrt a myšlení bylo pak důvodem husitského povstání. O rok později byl upálen jeho přítel a příznivce Jeroným Pražský.

 

Jaké nás čekají oslavy?


Národní slavnosti se konají především v Praze 5. a 6. července, ale i na jiných místech. Podrobný program a informace najdete na http://janhus600.cz/…osti/program.

 

Text: mob

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse