7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

2. července 2015
Výročí Jana Husa se blíží: Základní info v kostce
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: upálení kazatel výročí Jan Hus církev
Letos slavíme přesně 600 let, kdy byl upálen Mistr Jan Hus, jedna z nejvýznamnějších osobností české historie. Víte ale o něm vše, co byste znát měli?
Kdo byl Jan Hus?
Kazatel, církevní reformátor, pedagog, filozof. Jedna z nejvýznamnějších osobností české historie. Kritizoval církev za mravní úpadek, a právě proto jí byl označen za kacíře. I když pocházel z chudších poměrů, studoval na pražské univerzitě a kolem roku 1400 byl vysvěcen na kněze. V době studií se seznámil s myšlenkami reformátora Jana Viklefa, které ho zásadním způsobem ovlivnily.
Jaké výročí slavíme?
Jan Hus se narodil v roce 1370 v Husinci, za své názory byl však na kostnickém koncilu upálen na hranici, a to přesně 6. července 1415. Připomínáme si tedy přesně 600 let jeho úmrtí.
Co církvi vadilo na Husovi?
Jeho výklad Božího slova, který považovali za znevážení víry, církevního řádu a hodnostářů. Hus například hlásal, že pravý služebník Boží může být jen ten, kdo žije podle Kristových přikázání a kritizoval hříšné hodnostáře církve, a to včetně papeže. Tvrdil, že takového panovníka, ať už duchovní či světského, který žije v hříchu, není třeba poslouchat. Své učení neodvolal ani tehdy, kdy se mohl hájit před koncilem a zachránit se před smrtí na hranici.
Kde Hus nejčastěji kázal?
V pražské Betlémské kapli. Jako kazatel tu kritizoval právě mravní úpadek církve, její bohatství. Všeobecně známý je také sport, který vedl s papežem Janem XXII. o prodeji odpustků. Ty papež zavedl proto, aby získal peníze na válku proti napoleonskému králi.
Čím byl Hus ještě zajímavý?
Hus nebyl jen kazatelem, ale byl také výborným řečníkem, filozofem a lingvistou. Je autorem díla O českém pravopisu, kde navrhl pravopisnou reformu a odstranění těžkých spřežek a zavedení diakritických znamének. Psal latinky i česky, svým kázáním v češtině zaujal široké masy veřejnosti. Jako autoritu vyznával Písmo svaté a vyžadoval poslušnost božím zákonům. Podílel se také na tvorbě Dekretu kutnohorského (1409), listiny, která zásadně změnila poměr hlasů na pražské univerzitě.
Kdy Hus vstoupil v nemilost?
Jan Hus byl církevním hodnostářům velkým trnem v oku. V roce 1410 na něj pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc uvalil klatbu a zakázal tedy kázání. Zároveň spálil spisy Jana Viklefa. Hus odešel z Prahy, pobýval na venkově. Na podzim 1414 jej císař Zikmund vyzval, aby se ospravedlnil před koncilem v Kostnici. Ten zasedal kvůli církevnímu schizmatu – třem papežům. Hus však byl zatčen a vězněn. I když se na zásah císaře Zikmunda směl nakonec hájit, učení neodvolal a byl proto odsouzen k upálení na hranici. Sám Hus byl proti násilí a trestům smrti.
Kde je Hus pohřben?
Jeho popel byl rozprášen v řece Rýn.
Co se dělo po Husově upálení?
Proti němu protestovala většina české šlechty. Základní myšlenky pak převzalo husitské hnutí. Jeho smrt a myšlení bylo pak důvodem husitského povstání. O rok později byl upálen jeho přítel a příznivce Jeroným Pražský.
Jaké nás čekají oslavy?
Národní slavnosti se konají především v Praze 5. a 6. července, ale i na jiných místech. Podrobný program a informace najdete na http://janhus600.cz/…osti/program.
Text: mob
Foto: Czechtourism.cz
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!