vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Výrobky light: Opravdu po nich zhubnete?

6. března 2016

Výrobky light: Opravdu po nich zhubnete?

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: tlumení bolest porod tuk výrobky light diety hubnutí dieta

preventan-mimiforum-banner

Budete jíst light výrobky a automaticky zhubnete? Tak to není tak docela pravda. Záleží totiž na jejich složení – některé mohou obsahovat dokonce víc cukrů než jejich ne-light konkurence. A navíc – řada lidí je jí v neomezeném množství, a to je velká chyba!

Budete jíst light výrobky a automaticky zhubnete? Tak to není tak docela pravda. Záleží totiž na jejich složení – některé mohou obsahovat dokonce víc cukrů než jejich ne-light konkurence. A navíc – řada lidí je jí v neomezeném množství, a to je velká chyba!

Budete jíst jen výrobky light a brzy zhubnete. Opravdu si to myslíte? Nejste sama. Jde totiž o jeden z nejrozšířenějších mýtů o dietě. Jenže s light výrobky to zdaleka není tak růžové, jak se zdá.

Light neznamená méně tuku

Pokud si v obchodě koupíte výrobek s označením »light«, vůbec to neznamená, že by měl automaticky méně tuku nebo byl nízkokalorický. Snížena totiž může být jen jedna složka a záleží na tom, která – cukr, tuk nebo kalorie. Navíc tyto potraviny mívají vysoký glykemický index, a tak vás nezasytí na tak dlouho, jak byste si představovala. Výsledkem pak je, že máte záhy hlad a sáhnete po dalším light výrobku.

dieta-vyrobky-light-2-nahled

Light výrobky nejezte neomezeně!

Zažitý omyl totiž je, že když je výrobek light, je automaticky zdravý, netučný, budete po něm hubnout a hlavně – můžete ho sníst, kolik chcete. Tak to ale rozhodně není. Takový produkt totiž stále tuky i cukry obsahuje, jen v menším množství. Navíc se může stát, že například mléčné výrobky či sladkosti s označením light mají sice méně tuku, ale zato stejně, anebo ještě více cukrů než ty polotučné. Pokud byste jich tedy snědla více, tak nezhubnete, ale spíše přiberete. Proto se rozhodně nedoporučuje jíst light výrobků více, než byste jedla těch obyčejných.

Zajímavosti MIMIFORA

● Nízkoenergetický (nízkokalorický) výrobek obsahuje méně než 170 kJ/ 100 g.

● Výrobek označený jako »bez tuku« obsahuje méně než 0,5 g tuku/ 100 g.

● Výrobek »s nízkým obsahem tuku« obsahuje méně než 1,5 g tuku/ 100 g.

● Produkt »s nízkým obsahem cukru« obsahuje méně než 5 g cukru/ 100 g.

Jíst light produkty není dieta

Pokud si vyberete správný light výrobek s nižším obsahem kalorií, může být skutečně dobrým pomocníkem při dietě. Ovšem tím, že jimi nahradíte běžné potraviny a budete jíst jako dříve, nezhubnete. Mohou vám pomoct snížit denní přísun kalorií, ale je třeba dodržovat zásady zdravé výživy, celkově upravit jídelníček, dodržovat pitný režim a hýbat se.

Čtěte etikety, není light jako light

A jaký je tedy závěr? Light výrobky ano, ale vždy si pozorně přečtěte údaje na etiketě. Je důležité, kolik tuku, sacharidů a bílkovin obsahují, jakou mají energetickou hodnotu, ale také čím umělým byly snížené složky nahrazeny. U mnoha umělých sladidel a náhražek se totiž mluví o škodlivých účincích, které ve výsledku mohou být karcinogenní. Ideální je, pokud daný výrobek obsahuje co nejvíce bílkovin, a zároveň co nejméně tuků. Sledujete také údaj značený jako GDA – jde o doporučenou denní dávku, podle které poznáte, kolik denní spotřeby si konzumací daného výrobku vyčerpáte.

Zajímavosti MIMIFORA

● Američtí vědci tvrdí, že lépe než po výrobcích light se hubne po těch obyčejných. Podle nich totiž za vším stojí naše psychika. Lidé, kteří si myslí, že snědli tučné a nezdravé jídlo, pak nemají dlouho hlad, na rozdíl od těch, kteří snědli light výrobek, brzy jim kručí v břiše a snědí další. V konečném důsledku tak do sebe dostanou mnohem více kalorií.

● Nápoje označené jako light mohou způsobovat obezitu. S tímto varováním přišli američtí dietologové. Zatímco dříve byla náhrada cukru, sladidlo aspartam, vynášeno do nebes, dnes se ukazuje, že může mít spoustu negativních účinků na organismus. Co se štíhlé linie týká – je sice nekalorické, ale potlačuje tvorbu serotoninu, což vyvolává touhu po uhlohydrátech a spouští pocit hladu.

Text: mob

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse