vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vynechání mentruace: Nemusíte být těhotná!

12. května 2014

Vynechání mentruace: Nemusíte být těhotná!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: menstruace menopauza krvácení těhotenství stres

preventan-mimiforum-banner

Pokud se menstruace nedostaví v termínu, neznamená to hned, že jste těhotná. Vynechání či posunutí periody může mít řadu příčin, mezi které patří stres, užívání léků, ale i přílišné cvičení.

„Jsem těhotná?!,“ začne přemýšlet většina žen a dívek, když očekávaná menstruace nepřichází. Snaží-li se o miminko, začíná si dělat naděje, naopak pokud další dítě už nechce, může ji to pořádně vyděsit. Jenže vynechání menstruace neznamená, že je žena automaticky v jiném stavu. Zde jsou hlavní důvody, proč se to může stát!

 

Stres

O tom, že stres našemu zdraví a tělu neprospívá, rozhodně není pochyb. Chronický stres pak může být spouštěčem řady problémů včetně závažných chorob. Stejně tak může být viníkem, proč má vaše menstruace zpoždění. Mohou za to hormony zodopovědné za ovulaci a krvácení, kterých se díky němu tvoří méně. To může vést ke zpoždění cyklu. V tomto případě by mělo stačit, pokud se vám podaří vypnout a zklidnit. Relaxovat a co nejvíce se zbavit stresových situací.

 

Užívání léků

Menstruaci může opozdit i užívání některých léků, například antibiotik. Pokud se jedná o jednorázovou léčbu, je pravděpodobné, že se tělo srovná samo a vrátí se do normálu. Jde-li však o pilulky, které máte užívat dlouhodobě, proberte vše co nejdříve s ošetřujícím lékařem, který může sáhnout ke změně léčby.

 

Podvýživa a nadváha

Na příchod menstruace má vliv i vaše hmotnost. Pokud dojde k jejímu extrémnímu nárustu, anebo naopak k velkému hubnutí a podvýživě, projeví se to i na pravidelném měsíčním krvácení. Obezita může díky vysoké produkci estrogenu menstruaci zcela zastavit, to samé platí i o podvýživě či anorexii, kdy se estrogen prozměnu netvoří vůbec, a tak dojde k zastavení menstruace. V obou případech jde o velký problém, který je třeba neodkladně řešit s lékařem.

 

Extrémní cvičení

Situace, kterou zažila nejedna žena. Před létem se rozhodne, že musí zhubnout a rychle zpevnit tělo, a tak začne cvičit. Ne pozvolna a průběžně, ale svému na sport příliš nezvyklému tělu, naloží náhlou a velkou zátěž, se kterou se neumí vypořádat. Tělo je natolik vyčerpané, že na to, aby menstruace přišla a ještě k tomu v termínu, už prakticky nemá sílu. Zde je řešení jasné – zvolnit, nepřetěžovat se, cvičit pravidelně a v menších dávkách, aby menstruace opět mohla chodit pravidelně.

 

Těhotenství sex-a-vztahy-vynechani-menstruace-ii-sh-nahled

První důvod, který nás napadne při vynechání menstruace. Bývá velmi častý, zvlášť pokud se o miminko snažíte, anebo jste měla styk bez ochrany. Máte-li podezření, že měsíčky nepřišly z tohoto důvodu, udělejte si těhotenský test, který jej může potvrdit či vyvrátit. Objeví-li se dvě čárky, vyhledejte gynekologa. Pokud se neobjeví, ale menstruace stále nepřichází, je i zde návštěva lékaře na místě.

Menopauza

U žen, které překročily čtyřicítku, může opoždění menstruace znamenat i pozvolný či náhlý nástup menopauzy. I když u nás přichází průměrně v 51 letech, může se objevit mnohem dříve. Ženy kuřačky mívají dřívější nástup menopauzy, stejně tak ženy, jejichž maminka ji zažila dříve. Spadáte-li do této skupiny a menstruace nepřichází, neváhejte vše probrat s lékařem.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse