vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Výlety za památnými stromy

17. října 2014

Výlety za památnými stromy

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: lípa dub tis strom výlet

preventan-mimiforum-banner

Vydejte se s rodinou na neobvyklý výlet do přírody. Po stopách památných stromů a do jejich okolí.

Ostropestřec Plus Farmax® (doplněk stravy) obsahuje kombinaci dvou bylin, ostropestrce mariánského (Silybum marianum) a klanoprašky čínské (Schizandra chinensis), ve formě standardizovaných bylinných extraktů v želatinových tobolkách s obsahem min. 80% silymarinu. Navíc s obsahem cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a k udržení normální činnosti jater.

ostropestrec-60-cz-3d-nahled

Pokud to počasí dovolí, vezměte rodinu a vydejte se na neobvyklý výlet. Jeďte se podívat, jak vypadá památný strom a prohlédněte si i zajímavosti v jeho okolí.

 

Sudslavická lípa

V údolí říčky Volyňky, 4,5 km od Vimperka, se nachází strom, který je nejmohutnější lípou jižních Čech. Jeho stáří se odhaduje na více než 600 let a legendy vyprávějí, že pod ním kázal i Jan Hus či tu tábořil Jan Žižka. Strom najdete na okraji obce Sudslavice a obvod jeho kmene činí úctyhodných 1180 cm. Výlet k lípě, které se říká také Husova, můžete spojit s prohlídkou Sudslavické jeskyně či přírodní rezervace Opolenec. Zajímavá je i naučná stezka Sudslavický okruh, která je dlouhá přes 3 km a končí právě u lípy.

 

Pernštejnský tis

Jeden z nejstarších památných stromů u nás a nejstarší tis červený na Moravě najdete na severním svahu pod hradem Pernštejn, u staré cesty na Nedvědici. Strom, který má dle pověstí kolem tisíce let, získal v roce 2005 ocenění Strom roku. Váže se k němu několik legend. Podle jedné z nich na tomto místě kdysi poutník do země zarazil tisovou hůl, z níž vyrostl. Říká se, že dokud se bude dařit stromu, tak i hradu Pernštejn. A možná je to pravda. Když se v dubnu 2005 stromu ulomila větev, za pár dní hrad zachvátil rozsáhlý požár. Návštěvu stromu můžete spojit právě s prohlídkou Perštejna, ale nedaleko na vás čeká i Šiklův mlýn.

 

Klokočovská lípa

Jeden z nejstarších památných stromů u nás. Je nejmohutnějším stromem na Havlíčkobrodsku a najdete jej v obci Klokočov. Jde o strom starý kolem 1000 let, a protože v jeho stínu údajně spočinu i císař Karel IV., říká se mu také lípa Královská či Karlova. Výlet můžete spojit s procházkou po žluté značce ke skalním útvarům Na Pilce. Nezapomeňte navštívit také stejnojmenný rekreační areál na břehu řeky Chrudimky v blízkosti přehrady Seč.

 

Svatováclavský dub

V obci Stochov nedaleko Kladna, přímo na náměstí před kostelem, roste další památný strom – Svatováclavský dub. Je stále zelený, vysoký 15 metrů a jeho obvod je 873 cm. Říká se mu také Tisíciletý dub a jde o jeden z nejstarších stromů u nás, jehož stáří odborníci odhadují až na 1 100 let. Podle pověsti zasadila zelenou ratolest do země babička sv. Václava, Ludmila, a to na počest jeho narození.

 

Žižkův dub tip-na-vylety-vylety-za-pamatnymi-stromy-ii-sxc-nahled

Najdete jej v Náměšti nad Oslavou a mluví se o něm jako o největším a asi i nejstarším dubu jižní Moravy. Říká se o něm, že pod ním tábořil Jan Žižka, když jeho vojsko dobývalo zdejší pevnost, a dokonce k němu i přivázal koně. Stojí v zatáčce nedaleko zámku a rozhodně jej nepřehlédnete – stáří se odhaduje na tisíc let, je vysoký 22 m a kmen má obvod přes 1000 cm. Výlet nezapomeňte spojit právě s návštěvou nádherného renesančního zámku.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse