vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Výlety do skal a skalních měst

10. července 2015

Výlety do skal a skalních měst

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: město skála děti rodina výlet

preventan-mimiforum-banner

Vydejte se s rodinou na výlet do našich skal a skalních měst! Přinášíme několik tipů na místa, která vás určitě zaujmou.

Skalní město Adršpach

Největší a nejdivočejší skalní město v rámci střední Evropy. Nádherná krajina Adršpašsko-teplických skal na severu východních Čech nabízí řadu fascinujících zákoutí. Kromě pěší procházky na vás čekají i menší sportovní výkony. Některá místa jsou totiž dostupná jen po žebřících. Rozhodně se však vyplatí je navštívit. Nabízejí totiž věci, jaké byste nečekala. Například po vysoko položeném skalním jezírku vás převeze na pramici převozník. Loďku si ve skalním městě můžete i vypůjčit a vydat se na romantickou projížďku.

 

Klokočské a Betlémské skály

Místo plné tajuplných roklí, skalních převisů a jeskyní. Přírodní rezervace patřící do Chráněného krajinného území Český ráj rozhodně stojí za výlet. Stačí dojet autem do Klokočí a vydat se na téměř dvoukilometrovou skalní stěnu, která se tyčí nad vsí. Odtud se nabízí výhled na severní a jihovýchodní část Českého ráje s jeho nejvyšším vrcholem – 744 metrů vysokým Kozákovem s rozhlednou. Nejkrásnější cesta na vrchol skalní stěny vede po červené turistické značce z vesnice Klokočí, a to 70 metrů dlouhou soutěsku Klokočské průchody. Po žluté značce se zase můžete vydat k Postojné, největší pískovcové jeskyni Českého ráje, anebo na druhou stranu zříceninu hrady Rotštejna.

 

Skalní město Ostaš

U Police nad Metují na vás čeká skalní město Ostaš. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skládá se ze dvou menších měst – Horního a Dolního Labyrintu. Po modré značce se dostanete do Horního labyrintu, a to po cestě kolem nádherných skalních útvarů a divokých roklí. Zelená trasa vede Dolního labyrintu. Zde na vás čekají další krásné pískovcové útvary, a také sluj Českých bratří, kde se údajně tajně scházeli evangelíci k bohoslužbám v době rekatolizace. Pokud patříte mezi horolezce, nadchne skalní město i vás. Nabízí totiž víc jak pět set výstupových cest.

 

Trpasličí skála tip-na-vylet-vylety-do-skal-a-skalnich-mest-ii-cz-nahled

Neobvyklé místo, kde se zabaví děti i dospělí. Po nenáročném výstupu do stráně u Jetřichovic v Českosaském Švýcarsku totiž můžete hledat, kam sochař Ernest Wahr už v roce 1833 vytesal do skal uprostřed lesů Sněhurku a sedm trpaslíků. Aby to nebylo tak jednoduché, nejsou pohromadě. Čekají na vás však v zákoutí skal nedaleko od sebe a zjeví se vždy, když to nejméně čekáte. Jsou krásně barevní, a tak se nedají přehlédnout. Zábavná a neobvyklá verze hry na schovávanou pro děti i dospělé. Trasu si můžete prodloužit a navštívit nejen skálu, ale třeba i nedaleký skalní hrad Falkenštejn.

Hruboskalské skalní město

Pět kilometrů východně od Turnova, v Českém ráji, leží Hruboskalské skalní město. Jde o třetí největší přírodní rezervaci v rámci Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Najdete zde více než 400 věží, z nichž některé dosahují až padesátimetrové výšky. Nejvyššími a nejznámějšími skalními věžemi jsou Kapelník a Taktovka, Maják, Dračí zub a Dračí věž.
Rokle a soutěsky na okraji vytváří romantická zákoutí. V jedné z nich je upraveno tzv. Adamovo lože. K  oblíbeným místům patří skalní vyhlídky a arboretum Bukovina.

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse