vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Výlet nejen pro kluky: Větrné mlýny a elektrárny

13. listopadu 2015

Výlet nejen pro kluky: Větrné mlýny a elektrárny

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: elektrárny větrné mlýny výlet

preventan-mimiforum-banner

Baví vaše děti vše, co souvisí s elektřinou a energiemi? Nebo jen rády poznávají něco nového? Pak se s nimi vypravte na výlet do elektrárny či za větrnými mlýny. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

VĚTRNÉ MLÝNY

Větrný mlýn Světlík

Kde: Horní Podluží, okres Děčín

Jeden z největších dochovaných větrných mlýnů u nás (a zároveň jediný mlýn holandského typu se zachovaným vybavením) najdete v Horním Podluží v sousedství stejnojmenného rybníka. Pětilopatkový mlýn z roku 1843 uprostřed nádherné krajiny Lužicka rozhodně stojí za vidění. Navíc je to výlet krásnou přírodou, ve které jsou k vidění neobvyklé druhy fauny a flóry.

Web: www.vetrny-mlyn-svetlik.com

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Kde: Klobouky u Brna

Plně funkční dřevěný mlýn v Kloboukách u Brna je jedním z mála u nás, který je nejen provozuschopný, ale má i kompletní vnitřní výbavu. Veřejnosti je zpřístupněný od roku 1985, kdy byl postaven na místě starého dřevěného mlýna, který za války vyhořel. Navštívit jej můžete do konce září, jindy pak po domluvě a jeho prohlídka zabere celých 40 minut.

Web: www.kloboukyubrna.eu

Větrný mlýn v Rudici

Kde: Rudice na výšině Tumperk

Další z krásných mlýnů holandského typu je veřejnosti přístupný v Rudici, a to do konce října. Jde o památkově chráněný objekt, který je zajímavý i tím, že se v něm nachází muzejní expozice. Z velké části se zabývá historií železářství v Rudici a okolí. Druhé poschodí je pak věnováno speleologii. V blízkosti mlýna můžete navštívit geopark s ukázkami hornin z Moravského krasu.

Web: www.rudice.cz

ELEKTRÁRNY

Elektrárna Dlouhé stráně tip-na-vylet-elektrarny-2-dlouhe-strane-cez

Kde: Dlouhé stráně, Kouty nad Desnou, Jeseníky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně patří mezi nejvýznamnější tuzemské památky. Dokonce se zařadila mezi sedm divů naší republiky. Pro všechny, které elektrárny zajímají, je ideální zdejší exkurze, která zabere dvě hodiny. Dozvíte se nejen vše o této pozoruhodné stavbě, ale navštívíte i podzemí a dolní nádrž. Navštívit můžete i horní nádrž, která ale není součástí běžné prohlídky. Můžete se k ní přiblížit pomocí lanovky a zbylé 4 km absolvovat pěšky, na kole nebo autobusem.

Web: www.dlouhe-strane.cz

Elektrárna Dukovany tip-na-vylet-elektrarny-3-dukovany-cez

Kde: Dukovany

První provozovaná jaderná elektrárna u nás se čtyřmi bloky, která pokryje asi 20 % energie Česka – to jsou Dukovany. V areálu se kromě toho nacházejí i další dvě jaderná zařízení: sklad použitého jaderného paliva a úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů. Navštívit můžete informační centrum v areálu, kde si můžete prohlédnout model aktivní zóny reaktoru v měřítku 1:1, kontejneru Castor 440 určeného k ukládání a přepravě použitého paliva, plány a dozvědět se další informace o výrobě jaderné energie.

Web: www.je-temelin-dukovany.cz

Vodní elektrárna Písek

Kde: Písek

Vodní elektrárna královského města Písek, dílo známého Františka Křižíka, je nejstarší veřejnou vodní elektrárnou v českých zemích. Denně do konce října můžete navštívit muzejní expozici, od listopadu potom o víkendech a svátcích. Od roku 1997 je zde k vidění výstava veřejného osvětlení a vodní energetiky. Nachází se v budově bývalého mlýna a její zařízení odpovídá počátku 20. století.

Web: www.elektrarna.info

Text: asm

Foto: Ingimage.com, CzechTourism, ČEZ

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse