vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vyhrožuje sebevraždou, když odejdu. Co s tím?

23. září 2015

Vyhrožuje sebevraždou, když odejdu. Co s tím?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: vydírání sebevražda rozchod výhružky vztah

preventan-mimiforum-banner

Citové vydírání a výhružky sebevraždou bývají od mužů poměrně časté. Když chce žena vztah ukončit a muž už neví, jak si ji udržet, může se uchýlit právě k tomu. Co pak?

„S partnerem nám to už déle neklape, chci se s ním rozejít. Jenže když jsem mu to řekla, hrozně se rozčílil a začal mi vyhrožovat, že si něco udělá, když odejdu. Už je to dva měsíce, co mluvíme o rozchodu a situace je stále horší. Mám strach, že si opravdu něco udělá, proto s ním zatím zůstávám. Vím, že to není řešení, ale nechci ho mít na svědomí,“ vysvětluje Milena (32).

 

Citové vydírání je oblíbené

Vyhrožování sebevraždou v případě rozchodu bývá poměrně časté. Citové vydírání je totiž úspěšná taktika, kterou si – většinou muži – k sobě připoutávají své partnerky. A když se jim to povede jednou, úspěšně v tom pokračují dále. Jen to posílí jejich pozice. Většina žen totiž dostane strach, aby si partner kvůli ní skutečně něco neudělal, a ze soucitu s ním zůstává dále.

 

Žít s ním nechci, ale mít ho na svědomí taky ne!

„Můj partner mi ve chvíli, kdy jsem se s ním chtěla rozejít, začal vyhrožovat sebevraždou. Prý beze mě nemůže žít, a když se s ním rozejdu, budu ho mít na svědomí. Původně jsem mu moc nevěřila, ale teď nevím, co si mám myslet. Dívala jsem se na stránky, které si naposled prohlížel na internetu, a jsou všechny o sebevraždách! Když začnu o rozchodu, okamžitě mi řekne, že budu žít s tím, že jsem vrah – on totiž skočí z mostu, nebo se oběsí, nebo si podřeže žíly. Vždy přijde s konkrétním typem sebevraždy. Už jsem z toho zoufalá, nevím si s ním rady. Žít s ním už nechci, ale mít ho na svědomí taky ne,“ vypráví svůj příběh Katka (29).

 

Nenechejte se vydírat

Pokud se stane, že vám partner začne vyhrožovat sebevraždou, chce vás jen zatlačit do kouta. Když na to přistoupíte, podařilo se mu to, co chtěl. A to je špatně. Výhružky totiž použije znovu, jak bude třeba, protože ví, že jimi uspěl. A vy zase couvnete, protože budete mít strach. Většina těch, kteří partnerkám vyhrožují sebevraždou, si na život nesáhne, a tak není třeba se bát, že ho určitě budete mít na svědomí. Pokud však máte podezření, že by si skutečně mohl něco udělat, je lepší vyhledat pomoc psychologa či psychiatra. Ideální je k němu přivést partnera, když to nepůjde, pak ho navštivte alespoň sama a nechejte si poradit, jak postupovat. Budete vědět, jak s partnerem jednat, a také si budete jistá, že jste udělala vše, co šlo.

 

Pomohl mi psycholog! sex-a-vztahy-vyhrozuje-sebevrazdou-ii-sh-nahled

„Když mi partner neustále vyhrožoval sebevraždou v případě, když od něj odejdu, nevěděla jsem, co mám dělat. Nechtěla jsem s ním zůstat, ale na druhé straně jsem si nebyla jistá, zda si opravdu něco neudělá, choval se totiž velmi zvláštně. Prosila jsem ho, ať se mnou jde k odborníkovi, ale odmítl.  Nakonec jsem sama navštívila psychologa, který mi moc pomohl. Poradil mi, jak s ním jednat. Díky němu jsem vztah ukončila a odešla. A co partner neustále opakující slovo sebevražda? Šel ten večer do baru, opil se a skončil v posteli s jinou. A už jsou spolu rok. Sebevražda se nekonala, zato si hned našel ženskou.“

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse