vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Výchova bez bití a facek: Je správné dítě fyzicky trestat?

11. dubna 2016

Výchova bez bití a facek: Je správné dítě fyzicky trestat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: drogy fyzické tresty bití poruchy příjmu potravy děti rodina alkohol výchova

preventan-mimiforum-banner

Fyzické tresty dětí jsou přežitkem a odborníci dokazují, že mohou způsobit více škody, než užitku. V dětech podporují agresivní chování, ale i útěky z domova či sklon k poruchám příjmu potravy. Častěji se také uchylují ke drogám a alkoholu.   

Diskutujte: Trestáte svého potomka fyzicky, anebo to zcela odmítáte?


„Nikdy bych své dítě neuhodila. Bohužel mám dojem, že jsem jediná. Kamarádky děti běžně trestají, podobné scény vídám i na ulici. Naposledy jsem zahlédla, jak matka dala několik facek malinké holčičce. Bylo mi z toho do breku. Jsem přesvědčena, že bití dětem jen škodí. Vždyť vychovávat se dá přece jinak, bez bití a facek,“ říká maminka Soňa (35), zastánkyně tábora, který by své děti nikdy neuhodil.

Pohlavek? No a co!

Jenomže na druhé straně stojí druhá skupina. „Dítě musí mít z rodičů respekt a vědět, že si nemůže dělat všechno, co chce. Jeden pohlavek, anebo menší výprask, je lepší, než hodina domlouvání, na to nemám nervy. Když zlobí a neposlouchá, nebavím se s ním, dostane a hotovo. Chvíli brečí, a pak je klid,“ říká Andrea (27), zastánkyně opačného tábora.

MIMIFORUM zjistilo:

Až 80 % rodičů dítě někdy plácne

  • 80 % rodičů přiznává, že dítě občas plácne.

  • V téměř polovině zemí světa jsou povoleny fyzické tresty dětí ve školách.

  • Ve 109 zemích světa včetně České republiky jsou fyzické tresty na školách zakázány.

  • 31 % rodičů u nás nikdy nebije své děti.

  • 44 % rodičů u nás k fyzickému trestání dětí sahá pravidelněji.

Fyzické tresty nic neřeší

Na fyzické tresty si z dřívějších dob pamatujeme asi všichni. Nikdo na ně nevzpomíná v dobrém a jen málokdy něco vyřešily. Doba je ale jiná, rodiče jsou mnohem benevolentnější a pod vlivem západních trendů od fyzických trestů ustupují. Řešit to, že dítě nedojí jídlo, neposlechne, nebo udělá něco, co jste nechtěla, bitím, rozhodně není správné. Pokud se trestání opakuje, dochází navíc k opačnému efektu – ničí vzájemný křehký vztah rodiče a dítěte, a rodič ztrácí důvěru. Když později nastane problém (např. šikana ve škole), bojí se dítě paradoxně rodičům svěřit, i když by měli být první, kdo se to dozví.

Bití – výchovné selhání rodičů deti-a-rodina-vychova-bez-biti-2-ing

Odborníci nabízí jasné vysvětlení. Rodiče děti nebijí pro jejich dobro, ale kvůli vlastním potřebám. Napětí, únavu, vyčerpání a jiné potíže si ventilují právě na svém potomkovi. To, že se dospělému nedaří, je podrážděný a nervózní, má za následek, že uhodí své dítě. To se sice rozbrečí, ale jemu se paradoxně uleví. Spousta odborníků proto fyzické tresty u dětí považuje pouze za výchovné selhání rodičů.

Děti nebijte, zničíte váš vztah

Někteří rodiče argumentují tím, že děti nebijí, protože facka či naplácání na zadek přece není bití! Jenomže mezi plácnutím a nářezem je velmi tenká hranice. Experti soudí, že kdo bije dítě málo, většinou přidává, protože proti menšímu fyzickému trestu začne být potomek brzy imunní. Proto je lepší se k žádným fyzickým trestům nesnižovat. Výsledkem bude stejně jen to, že dítě z rodiče bude mít strach a neuvidí v něm onoho ochránce, kterým by mu mělo být.

Zkuste jiné metody

Existuje řada možností, jak dítě usměrnit bez fyzických trestů. Rodiče často volí různé zákazy oblíbených činností, ale ani to nemusí být optimální. Dítě by mělo vědět, že něco udělalo špatně a mělo by nad tím přemýšlet. Proto je stále oblíbenější metoda zvaná »Stůj a přemýšlej«, při které se dítě má zastavit a zamyslet nad tím, co udělalo špatně a naopak vymyslet, jak by se věc měla udělat správně. Než dítě uhodíte, vždy se zamyslete, zda je to podle vás nezbytné. Možná ta chvíle bude stačit k tomu, že vychladnete a vše budete řešit v klidu.

MIMIFORUM zjistilo:

Proč dítě netrestat fyzicky

Protože z nich rostou agresivní jedinci.

Je prokázáno, že dospělí, kteří byli v dětství trestáni fyzicky, jsou mnohem agresivnější, protože jsou zvyklí, že se vše řeší silou a pěstmi.

Protože brání jejich duševnímu vývoji.

Experti soudí – pokud děti často fyzicky trestáte, vede to k tomu, že nad svým chováním přestanou přemýšlet. Udělají, co jste jim nařídila jen proto, aby se vyhnuly trestu.

Protože utíkají z domova.

U většiny dětí, které rodiče opakovaně fyzicky trestali, se objevují tendence utíkat z domova a mají s rodiči neustálé konflikty.

Protože sahají ke drogám a alkoholu.

Odborníci poukazují na to, že z dětí vystavených fyzickým trestům rostou špatně kontrolovatelní jedinci, kteří často velmi brzy sahají po drogách a alkoholu. Objevuje se mezi nimi také větší procento těch, kteří mají potíže s poruchami příjmu potravy (anorexie, bulimie) a se sebepoškozováním.

Protože to zanechá následky na jejich sexuálním životě.

Američtí vědci prokázali, že lidé, které rodiče v dětství bili, mívají často problémy v sexu. Mají sklon k rizikovému chování, sexu bez ochrany, masochismu, či k násilnému nucení partnera do sexuálních praktik.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse