banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Vybíráme psa k dětem. Jak na to?

17. března 2017

Vybíráme psa k dětem. Jak na to?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: chovatel rasa domácí mazlíček děti pes

preventan-mimiforum-banner

Před tím, než se rozhodnete dětem koupit psa, dobře celou situaci promyslete. Jde o závazek na řadu let, a navíc – je třeba věnovat velkou pozornost správnému výběru. Ne každé plemeno je totiž k dětem vhodné.

Zpráva o tom, jak pes napadl malé dítě, se v médiích objevuje každou chvíli. A vůbec nemusí jít o neznámé zvíře! Ve spoustě případů je to totiž právě rodinný pes, který náhle a nečekaně na malé dítě zaútočí. Jak tedy správně vybrat psa k dětem, aby bylo riziko napadení co nejmenší?

Tip MIMIFORA:
3 důvody, proč si pořídit psa k dětem

– Děti se mohou naučit odpovědnosti a budou se o něj moct starat.
 – Je prokázáno, že děti žijící v rodině s pejsky, se umějí více radovat se života. Ti bývají veselí, chtějí, aby se s nimi hrálo a dovádělo a umějí rozesmát.
 – Bude mít kamaráda, kterému se bude moct svěřit. To může dítěti pomoct uklidnit se a uvolnit ve chvíli, kdy to potřebuje.

Poraďte se s chovateli

Pes, kterého se chystáte pořídit k dětem, by měl být hravý, přátelský a klidnější povahy. Pořídit si bojové plemeno není pro rodiny s dětmi zrovna ideální variantou. Proto se před tím, než si vyberete, vyplatí projít všechny debaty a názory na internetu, poradit se s odborníky a chovateli. Je třeba mít také na paměti to, že na děti často útočí i malá plemena, do kterých by to nikdo neřekl. Typickým případem jsou jezevčíci.

MIMIFORUM zjistilo:
4 důvody, proč zvážit pořízení psa

deti-a-rodina-vybirame-psa-ii-sh-nahled – Nejde jen o chvilkový rozmar. Pes se stane členem vaší rodiny a je třeba počítat s tím, že se o něj budete muset starat deset až patnáct let.
 – Je třeba se mu věnovat. Když si pořídíte psa, musíte se mu také věnovat. Chodit s ním pravidelně ven, případně na cvičiště a věnovat se mu. Pes není hračka, kterou odložíte, jakmile vás omrzí. Pokud si nejste jistá, že to zvládnete, pořiďte si raději interaktivní hračku.
 – Je to finančně náročné. Pokud si pořizujete psa s papíry, je třeba počítat s první investicí. Tím to ale nekončí. Musíte mu kupovat stravu a je třeba vzít na vědomí, že může i onemocnět. Zákroky u veterináře a léky nejsou levnou záležitostí.
 – Je třeba brát ohled na alergiky. Máte-li doma alergika, pak si koupi psa pořádně rozmyslete. Mohlo by se stát, že jej budete muset nakonec dát pryč. Existují však i rasy, které jsou vhodné přímo pro alergiky. 

Pes do bytu

Pokud uvažujete o koupi psa do bytu, pak odborníci většinou doporučují malá plemena. Je třeba si uvědomit, že štěňátko nebude vždy malé a roztomilé, ale vyroste v dospělého jedince. Když zvolíte větší plemeno, mohl by nastat problém s tím, že byt pro vás bude příliš malý a pro psa a jeho temperament nedostatečný. K rodinám s dětmi můžete vyzkoušet jorkšírského teriéra, boloňského psíka či maltézského psíka, mopse, King Charles španěla anebo francouzského buldočka.

Pes do domku

Máte-li rodinný domek se zahradou, je situace jiná. V tom případě můžete zvážit i koupi většího plemena, ale opět by mělo být přátelské a vhodné k dětem. Takoví jsou například labrador retrívr, zlatý retrívr či irský setr. 

MIMIFORUM zjistilo:
Na co dbát při výběru psa k dětem

– Do rodin s malými dětmi raději volte štěně od chovatelů než psa z útulku.
 – Nechejte si poradit přímo od chovatele, který má se psy zkušenosti.
 – Sledujte, jak se vámi vybrané štěně chová. Již v několika týdnech se rýsuje jeho povaha a poznáte, zda bude klidnější či naopak agresivnější. Vhodný kandidát by neměl být ani přehnaně bojácný, ani příliš akční a negativně reagující na podněty.


Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa