vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vybíráme psa k dětem. Jak na to?

17. března 2017

Vybíráme psa k dětem. Jak na to?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: chovatel rasa domácí mazlíček děti pes

preventan-mimiforum-banner

Před tím, než se rozhodnete dětem koupit psa, dobře celou situaci promyslete. Jde o závazek na řadu let, a navíc – je třeba věnovat velkou pozornost správnému výběru. Ne každé plemeno je totiž k dětem vhodné.

Zpráva o tom, jak pes napadl malé dítě, se v médiích objevuje každou chvíli. A vůbec nemusí jít o neznámé zvíře! Ve spoustě případů je to totiž právě rodinný pes, který náhle a nečekaně na malé dítě zaútočí. Jak tedy správně vybrat psa k dětem, aby bylo riziko napadení co nejmenší?

Tip MIMIFORA:
3 důvody, proč si pořídit psa k dětem

– Děti se mohou naučit odpovědnosti a budou se o něj moct starat.
 – Je prokázáno, že děti žijící v rodině s pejsky, se umějí více radovat se života. Ti bývají veselí, chtějí, aby se s nimi hrálo a dovádělo a umějí rozesmát.
 – Bude mít kamaráda, kterému se bude moct svěřit. To může dítěti pomoct uklidnit se a uvolnit ve chvíli, kdy to potřebuje.

Poraďte se s chovateli

Pes, kterého se chystáte pořídit k dětem, by měl být hravý, přátelský a klidnější povahy. Pořídit si bojové plemeno není pro rodiny s dětmi zrovna ideální variantou. Proto se před tím, než si vyberete, vyplatí projít všechny debaty a názory na internetu, poradit se s odborníky a chovateli. Je třeba mít také na paměti to, že na děti často útočí i malá plemena, do kterých by to nikdo neřekl. Typickým případem jsou jezevčíci.

MIMIFORUM zjistilo:
4 důvody, proč zvážit pořízení psa

deti-a-rodina-vybirame-psa-ii-sh-nahled – Nejde jen o chvilkový rozmar. Pes se stane členem vaší rodiny a je třeba počítat s tím, že se o něj budete muset starat deset až patnáct let.
 – Je třeba se mu věnovat. Když si pořídíte psa, musíte se mu také věnovat. Chodit s ním pravidelně ven, případně na cvičiště a věnovat se mu. Pes není hračka, kterou odložíte, jakmile vás omrzí. Pokud si nejste jistá, že to zvládnete, pořiďte si raději interaktivní hračku.
 – Je to finančně náročné. Pokud si pořizujete psa s papíry, je třeba počítat s první investicí. Tím to ale nekončí. Musíte mu kupovat stravu a je třeba vzít na vědomí, že může i onemocnět. Zákroky u veterináře a léky nejsou levnou záležitostí.
 – Je třeba brát ohled na alergiky. Máte-li doma alergika, pak si koupi psa pořádně rozmyslete. Mohlo by se stát, že jej budete muset nakonec dát pryč. Existují však i rasy, které jsou vhodné přímo pro alergiky. 

Pes do bytu

Pokud uvažujete o koupi psa do bytu, pak odborníci většinou doporučují malá plemena. Je třeba si uvědomit, že štěňátko nebude vždy malé a roztomilé, ale vyroste v dospělého jedince. Když zvolíte větší plemeno, mohl by nastat problém s tím, že byt pro vás bude příliš malý a pro psa a jeho temperament nedostatečný. K rodinám s dětmi můžete vyzkoušet jorkšírského teriéra, boloňského psíka či maltézského psíka, mopse, King Charles španěla anebo francouzského buldočka.

Pes do domku

Máte-li rodinný domek se zahradou, je situace jiná. V tom případě můžete zvážit i koupi většího plemena, ale opět by mělo být přátelské a vhodné k dětem. Takoví jsou například labrador retrívr, zlatý retrívr či irský setr. 

MIMIFORUM zjistilo:
Na co dbát při výběru psa k dětem

– Do rodin s malými dětmi raději volte štěně od chovatelů než psa z útulku.
 – Nechejte si poradit přímo od chovatele, který má se psy zkušenosti.
 – Sledujte, jak se vámi vybrané štěně chová. Již v několika týdnech se rýsuje jeho povaha a poznáte, zda bude klidnější či naopak agresivnější. Vhodný kandidát by neměl být ani přehnaně bojácný, ani příliš akční a negativně reagující na podněty.


Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse