vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vybíráme pleny: Látkové, nebo papírové?

9. června 2016

Vybíráme pleny: Látkové, nebo papírové?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: papírové pleny látkové pleny pleny miminko

preventan-mimiforum-banner

Papírové pleny jsou od 90. let u nás stále velkým hitem. Řada maminek se ale v poslední době opět kloní k moderně upraveným látkovým plenám, a to i přes to, že jde o možnost pracnější. Jaké jsou tedy jejich výhody a nevýhody a jak vybírat?

Diskutujte: Jaké pleny a proč používáte pro své miminko?


Za našeho dětství žádné papírové pleny nebyly, a taky jsme vyrostly. To je jeden z argumentů příznivců látkových plen. Ušetříme, chováme se ekologicky, a ještě dítě naučíme dřív na nočník, pyšní se dalšími důvody. Je pravdou, že příznivkyň látkových plen dnes přibývá. Zatímco 90. léta přinesla doslova boom plen papírových, k »látkovkám« se jich zase řada z nich časem vrátila.

Látkovky proti papírovkám

Dnes se maminky dělí na dva velké tábory – příznivkyně papírových plen, a naopak na jejich odpůrkyně a přívrženkyně látkových plenek. „Je to drahé a neekologické! Když jsem si přečetla, jak dlouho trvá, než se papírová plena rozloží, dala jsem přednost jednoznačně látkovkám,“ říká příznivkyně jednoho tábora. Druhá strana má také silné argumenty. „Ušetřím čas a můžu se víc věnovat dětem. Nemusím je pořád přebalovat, ani nezapínám denně pračku. Venku jednoduše přebalím a plenu vyhodím, nedovedu si představit, jak bych to dělala s látkovýma, zvlášť po velké potřebě,“ říká pro změnu příznivkyně papírových plenek.

MIMIFORUM zjistilo:

Zápory papírových plen 

  • Výroba jednorázových plen vyžaduje 3,5× více energie, 8,3× více neobnovitelných zdrojů a 90× více obnovitelných zdrojů než u plen látkových

  • Papírové pleti produkují 2,3× více odpadních vod a 60× více pevného odpadu než látkové pleny.

  • Papírové pleny vylučují škodlivý plyn metan a trvá 200 až 500 let než se rozloží.

  • Některé značky mohou na citlivější pokožce vyvolat alergické reakce.

  • V konečném součtu vyjdou dráž, než látkové pleny.

Jaké pleny vyberete je jen na vás

deti-a-rodina-vybirame-pleny-ii-sh

Látkové i papírové pleny mají každá svoje výhody. Názory na ně se různí a ani odborníci v tom nejsou jednotní. Volbu většinou nechávají na mamince, která se sama musí rozhodnout, co bude pro ni – a pro její děťátko – nejlepší. Většina maminek stále dává přednost pohodlí a volí papírové pleny, velká skupina také obojí kombinuje – doma látkuje a ven používá jednorázové plenky. Třetí skupina si zase nemůže vynachválit látkové pleny celodenně. Zvlášť oblíbené jsou v těch rodinách, kde plánují více dětí po sobě, protože plenkovou výbavu mohou miminka po sobě dědit.

MIMIFORUM zjistilo:

Zápory látkových plen

  • Počáteční investice do kompletu plen s kalhotkami je velká, pohybuje se kolem 8 000 Kč. Zdaleka to ale není konečné číslo.

  • Strávíte čas a spotřebujete energii a vodu praním.

  • Je třeba často přebalovat, protože dítě nemá na rozdíl od papírových plen pocit sucha.

  • Nepohodlné to může být na dovolené a výletech. Papírovou plenu vyměníte a vyhodíte, s látkovou je to mnohem složitější.

  • Látkové pleny jsou hamatnější, dělají větší zadeček, a tak může být problém s některým oblečením. Děti se v nich také často hůře pohybují, než v papírových.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:42 31.01.2019 - Aneta56 -

Eko

Díky za článek, já jsem si látkové pleny nakoupila už předtím, než se mi narodilo první mimčo a používám je od té doby. Myslím, že v dnešní době, kdy už ten odpad není pomalu kam dávat, je to fakt to nejlepší, co můžeme udělat. Od doby, co v obchodech už nedávají igelitky, používám i látkové tašky. S kámoškami jsme si je nechaly vyrobit odtud: www.colorfacto­ry.cz/potisk-tasek-latkove-tasky/ 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse