vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vybíráme parfém. Na co si dát pozor?

17. prosince 2016

Vybíráme parfém. Na co si dát pozor?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: kolínská toaletní voda parfém vůně kosmetika

preventan-mimiforum-banner

Vybrat si správně parfém, který bude vonět nám i okolí, může být někdy velký problém. Proto přinášíme malého průvodce, který vám se zvolením správné vůně pomůže.

Vybrat správný parfém, který bude vonět nejen nám, ale i našemu okolí, může být pořádný oříšek. Zvlášť, pokud se jej rozhodneme objednat přes internet. Přinášíme malého průvodce světem vůní a pár rad, na co si dát při nákupu pozor.

1. Jak se dělí vůně

Podle obsahu vonné kompozice. Parfém obsahuje 15 až 30 % kompozice, parfémovaná voda (Eau de parfum) pak 8 až 15 %, toaletní voda (Eau de toilette) 4 až 8 % kompozice. Kolínská voda (Eau de cologne) obsahuje 3 až 5 % kompozice.

2. Vůně nevoní na každém stejně

Při výběru pamatujte na to, že každému voní něco jiného a jeden parfém může na jednom člověku vyniknout, kdežto na druhém ne. Je to dáno tím, že každý máme svou odlišnou vůni, jiné složení stravy i životní zvyklosti. A to vše může mít vliv na aroma parfému. Proto je ideální si jej vyzkoušet na vlastní kůži a neřídit se tím, že kolegyně v práci je z vůně nadšená, anebo jí naopak připadá nejhorší, jakou kdy měla.

3. Z čeho je tvořen parfém

Každý parfém má svůj vonný akord, tři části – hlavu, srdce a základ. Jako první cítíme jeho hlavu (vysoké tóny), vonné látky, které nejrychleji vyprchají a tvoří první dojem při aplikaci. Pak se rozvine srdce (střední tóny), středně prchavé látky, které se stanou dominantními po odeznění hlavy a vydrží až 3 hodiny. Jako poslední se rozvine základ parfému (nízké tóny), který je cítit nejdéle až do odeznění parfému.

4. Jak se dělí vůně zdravi-a-krasa-vybirame-parfem-i-sh_small

Parfémy se dělí na šest hlavních skupin, a to podle toho, které složky v nich převažují. Základní rozdělení je na orientální, květinové, cypřišové, fougerové, citrusové a levandulové. Zatímco na léto a na běžné denní nošení jsou ideální svěží květinové a citrusové vůně, na zimu a na večer se hodí orientální a těžší vůně.

5. Kam se parfém nanáší

Parfém s nejvyšším obsahem vonných kompozic se doporučuje nanášet na místa, kde je pokožka nejvíce prokrvená, aby se vůně ideálně rozvinula. Mezi takové oblasti patří zápěstí, ale i loketní důlek a nanáší se i vlasovou pokožku. Toaletní a parfémové vody se běžně aplikují na oblečení. Jen je třeba dát pozor na to, aby se vůně nepřebíjely a oblečení vyprat před tím, než na něj nanesete jiný parfém.

6. Na co si dát pozor

Parfémy kupujte pouze v parfumériích, anebo ve velkých e-shopech na internetu, které mívají nižší ceny. Jen tak budete mít jistotu, že jde o originál. Naopak na tržnicích, ale i v některých internetových aukcích, se můžete setkat s padělky. Ty nejen, že nevydrží, ale mohou vyvolat alergie. Navíc často obsahují zvířecí moč, která je levná, a výrobci jí proto nahrazují jednu ze složek originálních parfémů.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse