7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

27. května 2013
Vybíráme fotoaparát: Tipy, jak na to
Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: rozlišení snímky fotografie Fotoaparát dovolená
Pokud ještě nemáte digitální fotoaparát na dovolenou, je nejvyšší čas ho pořídit. Přinášíme pár tipů, na co se zaměřit při výběru kompaktu na cesty.
Prázdniny a s nimi i letní dovolená, se rychle blíží. Abyste si na ni zachovala pěkné vzpomínky, neměl by vám v zavazadle chybět fotoaparát. Pokud žádný nemáte, anebo vám ve skříni leží jeden starý z dob dětství na kinofilmy, je na čase pořídit nový, a samozřejmě digitální. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit. A protože budeme volit fotoaparát na dovolenou, budeme vybírat mezi kompaktními digitálními fotoaparáty s automatickým režimem.
Rozlišení
Megapixely (Mpx). Údaj, se kterým se setkáte na všech »digitálech«. Výrobci se přímo předhánějí v tom, kdo jich má více. Jenomže – pro fotografy-amatéry tento údaj není zas tak důležitý. Ukazuje totiž, jak velké (kvalitní) fotky z něj můžete pořídit. Pokud tedy fotíte na dovolené formát 10×15 cm, pak vám stačí i 2 Mpx fotoaparát. Čím více pixelů, tím větší můžete mít výsledné fotky. Například 8 Mpx vám umožní tisknout snímky o velikosti až 28×21 cm.
Zoom 
Digitální zoom a optický zoom. Opět dva pojmy, se kterými se setkáte v popisu všech »digitálů«. Ten, který je pro vás rozhodující, je zoom optický. Ten totiž umožňuje přibližovat, případně oddalovat, objekty, které fotíte. Čím je vyšší, tím více si je můžete přiblížit. Digitální zoom je jen zvětšený výřez středové části záběru, což snižuje rozlišení zobrazeného snímku. Odborníci mluví o tom, že jde jen o komerční lákadlo a nemělo by se jím při výběru řídit.
Napájení
Je důležitější, než myslíte. Je třeba zvážit, co vám bude víc vyhovovat. Zda klasické alkalické baterie AA, které můžete v případě, že vám doslouží, kdekoli dokoupit, anebo Li-ion akumulátor. Ten má výhodu hlavně ve své výdrži i v tom, že jej můžete stále dokola dobíjet. Je – včetně nabíječky – součástí digitálního fotoaparátu.
MIMIFORUM zjistilo:
Další věci, kterými se při výběru řídit
- Světelnost objektivu. Značí se písmenem f, ke kterému náleží číselný údaj. Jde o velmi důležitou vlastnost objektivu. Čím je číslo nižší, tím více světla je objektiv schopný propustit, a tím kratší čas je třeba ke správné expozici snímku. Údaje bývají uvedeny dva – W a T. První z nich pro minimální rozsah ohniskové vzdálenosti a druhý naopak pro její maximální rozsah.
- Stabilizátor obrazu. Jde o poměrně užitečnou věc, kterou se mít vyplatí. Eliminuje totiž rozostření snímku, které vzniká například díky chvění rukou při focení. Je možné s ním lépe fotit i za horších světelných podmínek.
- Citlivost snímače. Značí se ISO, a čím je vyšší, tím lépe lze fotit při horších světelných podmínkách. Setkat se můžete s hodnotami od 100 výše.
- Režimy a speciální funkce. Většina fotoaparátů je kromě automatického programu vybavena i dalšími programy a funkcemi – např. krajina, sníh, sport, portrét apod. Opět ale nejde o rozhodující kritérium při výběru. Více funkcí nutně nemusí znamenat lepší fotografie. Proto je dobré zvážit, co z nabízených možností vůbec využijete.
Text: ino
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!