vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Výběr autosedačky: Na co si dát pozor?

13. srpna 2015

Výběr autosedačky: Na co si dát pozor?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bezpečí nehoda autosedačka auto dítě

preventan-mimiforum-banner

Vybíráte pro své dítě autosedačku? Víte, podle čeho se řídit a na co si dát pozor? A věděla jste, že protisměrná jízda je pro dítě až 5× bezpečnější než v klasické sedačce? Zde je malé shrnutí. 

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


Již přes devět let, od července 2006, jsou na našich silnicích povinné autosedačky (zádržné systémy) pro děti, které ještě nedosáhly 36 kg a 150 cm. Přes deset dětí ročně u nás totiž zbytečně přijde o život jen proto, že je rodiče do sedačky nepřipoutali a došlo k nehodě… Záleží ale nejen na tom, zda dítě nějakou autosedačku má, ale také na jejím správném výběru. Podle čeho se tedy řídit?

 

Podle čeho vybírat

Autosedačku vždy vybírejte podle věku a váhové kategorie vašeho dítěte. Nikdy nevolte raději větší, že do ní dítě doroste. Neposazujte příliš malé dítě do sedačky určené těm větším. A už vůbec neposazujte dítě, které samo bezpečně nesedí, do klasické autosedačky po směru jízdy. Pamatujte, že jsou vždy bezpečnější a pohodlnější sedačky, které mají vlastní pásy než ty, kde se dítě poutá tříbodovým bezpečnostním pásem auta.

 

Informace jsou základ

Než sedačku koupíte, dostatečně se na ni informujte. Nekupujte ji zbrkle, nepořizujte neznámé pochybné značky. Raději více investujte a zvolte sedačku ověřeného výrobce. Je vhodné si předem zjistit, zda prošla testy a jak se v nich umístila. Sedačka musí být vybavena spotřební značkou vč. zkušebního kódu země za písmenem E, musí splňovat příslušnou evropskou normu. Je vhodné ji také před nákupem s dítětem vyzkoušet – každá mu totiž nemusí sedět.

 

Tip MIMIFORA:

Kupte raději novou sedačku! U použité totiž nemáte jistotu, zda nepochází z bouraného auta, tudíž zda je bezpečná. Pamatujte i na to, že sedačky nemají neomezenou životnost. Výrobci uvádějí, že optimální životnost sedačky je pět až sedm let, protože stárnou jak plasty, tak se díky extrémním teplotám v autě uvnitř tvoří mikrotrhlinky. To vše vede k tomu, že použití takové sedačky může být nebezpečné.

 

Nové nařízení platí už dva roky deti-a-rodina-vybirame-autosedacku-ii-sh-nahled

Poslední dobou se čím dál tím více řeší umístění autosedaček proti směru jízdy do co nejvyššího věku dítěte, protože je až 5× bezpečnější. Od července 2013 platí nové nařízení, které stanovuje používání dětských sedaček proti směru jízdy ve větší míře než doposud. Všechny výrobce dětských zádržných systémů norma zavazuje k výrobě autosedaček, které umožní přepravu proti směru jízdy alespoň do 15 měsíců věku dítěte.

 

Protisměrná jízda je bezpečnější

„Jedná se o významný krok správným směrem. Současné nařízení totiž umožňuje, aby již 9kilové dítě (přibližně 9měsíční) cestovalo ve směru jízdy, což může být v případě nehody extrémně nebezpečné,“ podotýká Ondřej Pilecký ze společnosti Babypoint, která je výhradním distributorem značky BeSafe na českém trhu a jejímž cílem je vození dětí v sedačkách v protisměru co nejdéle. Hlavička dítěte ve věku 5 měsíců představuje 25 % celkové tělesné hmotnosti, u dospělého jedince je to 6 % z celkové tělesné hmotnosti. Svalstvo na krku kojence je navíc velmi slabé, stále se vyvíjející. Čelní náraz je tudíž v prvním roce života dítěte velmi nebezpečný, v autosedačkách upevněných po směru jízdy je zatížení takového nárazu 5× vyšší než při protisměrné instalaci.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse