banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Vši útočí! Jak na ně vyzrát?

24. září 2015

Vši útočí! Jak na ně vyzrát?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: pedikulóza odvšivení vši děti škola vlasy

preventan-mimiforum-banner

S příchodem dětí do škol a školek jsou opět tady. Rychle se množí a ještě rychleji přelézají z jedné hlavy na druhou. Prý jim výrazně pomohl fenomén skupinových selfie. Dlouho používaných insekticidů už se nebojí. O kom je řeč? No přece o vši dětské…

Veš dětská je nepříjemný parazit. Protože si vešky rády rozšiřují své území, stačí jedna zavšivená hlava a problém je na světě. A zbavit se jich není snadné. Veš je anatomicky přizpůsobená, aby se držela a nepouštěla, navíc hnidy (vajíčka) lepí k vlasu zvláštním tmelem, tvořeným proteiny, kterému by jeho přídržnost mohl závidět nejeden výrobce lepidla. Navíc si díky genetickým mutacím v kódu DNA vytváří rezistenci proti účinným látkám v odvšivovacích přípravcích.

 

Se vší bojuje celý svět

I když jde po nachlazení o druhou nejčastější nemoc, pedikulózou (zavšivením) se nikdo nechlubí. Boj se svádí za zavřenými dveřmi. V České republice se preparátů proti vším prodá ročně zhruba dvě stě padesát tisíc kusů. A co je horší, meziroční nárůst činí 13 %. „Z výsledků průzkumů vyplývá, že se s pedikulózou setká každé dva roky 15 až 18 % českých domácností. Samičky jsou 2–4 mm dlouhé, dožívají se 3–5 týdnů a během života naklade každá z nich 50–150 vajíček (hnid velikosti 0,8 mm),“ říká dermatoložka Alena Štukavcová z kožního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.  Česká republika není rozhodně v boji proti vším osamocená. V USA zavdaly vši dokonce podnět ke vzniku nového byznysu – pytel se roztrhl s odvšivovacími salony, kde vás za úplatu nevítaných hostů zbaví.

 

Vši přelézají z hlavy na hlavu

Vším na věku nezáleží, i když nejčastěji si je nosí domů devítiletí. A častěji děvčata než kluci. Příčinou je hojnější fyzický kontakt mezi dívkami. Vši totiž neumí skákat ani létat. Přelézají. Z hlavy na hlavu, mimo hostitele přežijí jen několik málo hodin (přesto je možné veš získat z čepice). Poraďte proto svým dětem, ať ve škole rozhodně nedávají hlavy dohromady. Vši nejsou přenašeči žádných chorob, zato ale sají krev a jejich bodnutí svědí, což bývá nejčastější indikací. Lezoucí tvorečkové jsou pak viditelní pouhým okem. Veš se ale také umí maskovat, mění barvu své chitinové schránky v závislosti na barvě vlasů hostitele. Má krátké silné nohy zakončené drápkem a protistojným výrůstkem, který vytváří kleště, jimiž se „zuby nehty“ drží vlasu. Vykázat tak kolonii vší z jejich země zaslíbené je práce zdlouhavá. Stačí totiž opomenout jednu „živou“ hnidu nebo jednu lezoucí samičku a můžete začít nanovo.

 

Jak se vší zbavit?

Pokud vši najdete, nezbývá než vyrazit do lékárny. Insekticidy, které dříve tvořily účinnou složku každého odvšivovacího přípravku, pomalu ustupují „Jsou agresivní, navíc si proti nim vši za čas vybudují resistenci. Na trhu jsou dnes zajímavější přípravky na bázi silikonových a minerálních olejů, které jdou proti vši fyzikálním způsobem – proniknou do dýchacího ústrojí vší a udusí je, hnidy účinně dehydrují. Proti tomu si veš nemůže vybudovat odolnost,“ vysvětluje MUDr. Alena Štukavcová. Zajímavým preparátem s tímto účinkem je například Paranit, který nabízí i preventivní sprej proti vším.

 

Všiváček nesmí chybět deti-a-rodina-vsi-utoci-ii-free-nahled

Po aplikaci odvšivovacího přípravku a následném umytí šamponem je potřeba vzít do ruky hustý hřeben „všiváček“ a vši z hlavy pečlivě vyčesat. Hnidy, které jsou k vlasu přilepeny pevně, je nejlepší stáhnout nehtem či napadený vlas u hlavy odstřihnout. Odvšivování se dá řešit i ostříháním, protože vši nedokážou přežít ve vlasech kratších než 1 cm.


Text: mob

Foto: Freeimages.com

 

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
10:51 15.10.2015 - Sabča Horká -

Bez nadpisu

Já nedám dopustit na Liquido! Mám s nim dobrou zkušenost. Rychle mým dětem pomohl od hlaviček plných vši.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa