vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Voda v uchu. Jak se jí zbavit?

23. října 2014

Voda v uchu. Jak se jí zbavit?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: ucho maz zvukovod bubínek zánět voda

preventan-mimiforum-banner

Dostane-li se vám při koupání voda do ucha, není to nic příjemného. Většinou sice sama vyteče, ale pokud ne, může způsobit i bolestivý zánět zvukovodu či může dojít k protržení bubínku. 

Stačí si jít zaplavat, jet na tobogánu, strávit chvíli v koupeli či sprše, anebo relaxovat ve vířivce. Voda se dostane do ucha co nevidět. Většinou sice sama vyteče a zvukovody vyschnou, ale může se stát, že se jí nechce ven – a v uchu se může vyvinout zánět. Jak se vody z ucha co nejrychleji zbavit?

 

Za problémem stojí maz

Problém většinou nastává tehdy, když se voda dostane do ucha, ve kterém je nahromaděný ušní maz. Dovnitř sice nateče, ale ven už se dostat nemá jak – maz jí v tom totiž brání. Nabobtná a volný průchod ucpe. Voda v uchu zůstane, to zalehne, my špatně slyšíme a máme nepříjemný pocit uvnitř ucha. V tom případě je lepší vyhledat pomoc odborníka. Pokud by totiž v uchu zůstala ne zrovna čistá voda, mohlo by se vše vyvinout v bolestivý zánět zvukovodu.

 

Tip MIMIFORA:

Pozor na vatové tyčinky!

Cítíte-li v uchu vodu a nejde ven, nezkoušejte ucho čistit vatovými tyčinkami. Je-li problémem mazová zátka, pak si ji jen hlouběji zatlačíte a potíže se ještě zhorší. Pokud je ucho nejen zalehlé, ale i bolí, pak neodkládejte návštěvu lékaře. Mohlo by totiž dojít i k protržení bubínku.

 

Voda z ucha ven! zdravi-a-krasa-voda-v-uchu-ii-sxc-nahled

Pokud se vám voda do ucha dostane, nemusíte se hned děsit. Většinou vyteče sama. Lehněte si na stranu, ve které cítíte vodu v uchu a chvíli vydržte. Pravděpodobně brzy ucítíte, jak voda sama vytéká. Někteří volí jiný způsob – ve stoje hlavu naklání a třepou s ní ze strany na stranu, dokud voda nevyjde ven. Anebo skákají na jedné noze (na opačné, než je zalehlé ucho), s hlavou nakloněnou na stranu. Při pohybu je prý únik vody z ucha, pokud zde není jiný problém, rychlejší. Zkusit můžete i postižené ucho opatrně třít cípem ručníku či kapesníkem a hlavu přitom naklonit na stranu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co může způsobit voda v uchu

 

-          Bolestivý zánět zvukovodu, který je údajně ještě bolestivější, než zánět středního ucha.

-          Plíseň v uchu. Teplé a vlhké prostředí je ideální pro množení plísní. Pokud voda z ucha nejde ven, můžete si v něm rozmožit plísně.

-          Prasknutí bubínku. Došlo-li k vniknutí vody do ucha pod tlakem (např. při skoku do vody), může dojít i k prasknutí bubínku. Bolí-li ucho a provází-li vás pocit vody v uchu, okamžitě vyhledejte lékaře.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse