banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Vítr a prach: Takto umí podráždit vaše oči

1. března 2016

Vítr a prach: Takto umí podráždit vaše oči

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: podráždění prach Vítr suché oči bolest oči zdraví

preventan-mimiforum-banner

Nejen práce na počítači, ale i vítr a prach dokážou řádně podráždit vaše oči. Mohou způsobit nejen jejich zarudnutí, ale i vysychání, anebo zánět spojivek. 

Diskutujte: Co děláte proto, abyste se vyhnula podráždění očí?


Nejen práce u počítače, anebo dlouhé hodiny prosezené před televizí, ale také vítr a prach jsou přímo pohromou pro naše oči. A takový silný jarní vánek umí často napáchat více škody, než užitku. Nechráněné oči totiž velmi vysušuje, a tak podporuje nejen vznik suchých očí, ale i zánět spojivek. A když je vítr silný a chladný, povrch oka podráždí, navíc do něj může navát prach, který rozvířil. Co všechno může vítr provést s vašima očima?

1. Červené oči

Jsou-li oči v pořádku a nepodrážděné, mají mimo rohovku bílou barvu. Začnou-li červenat, ukazuje to, že něco není v pořádku. Dochází k tomu proto, že spojivka, která kryje zepředu bělimu až po okraj rohovky, obsahuje hustou síť vlásečnic. Těm se říká kapilární síť, a když dojde k podráždění oka, naplní se krví. Proto nám oko zčervená. Příčin může být celá řada, ale jednou z nich je podráždění oka větrem, chlorem a dalšími faktory.

Co dělat: Jako první pomoc mohou posloužit oční kapky. Kromě toho byste oči měla co nejvíce šetřit a nevystavovat je škodlivým vlivům. Pokud červenání neustupuje, anebo se horší, vyhledejte očního lékaře.

2. Suché oči

Intenzivní vystavování očí větru vede k jejich vysušování. Společně s dalšími vnějšími vlivy, jako je například pobyt v zakouřeném či klimatizovaném prostředí, může jen zhoršit projevy syndromu suchého oka. To má na svědomí i práce na počítači a mnoho dalších faktorů. Může za to nedostatečná tvorba slz a člověk, který se s ním setká, cítí nepříjemné pálení, řezání a suchost v očích.

Co dělat:  Používat umělé slzy, více mrkat, vyhýbat se větrnému prostředí, zvlhčovat vzduch. V případě zhoršení potíží navštívit očního lékaře.

3. Zánět spojivek zdravi-a-krasa-vitr-drazdi-oci-i-sh

Vítr nafoukaný do očí může mít na svědomí i zánět spojivek. I když příčin a forem tohoto onemocnění je celá řada, projevuje se nejčastěji zčervenáním, pocitem cizího tělíska v oku, řezáním a pálením. V očích se může objevit hlen, který zhoršuje vidění a po probuzení slepuje řasy, anebo dokonce hnis.

Co dělat: V případě mírné virové formy mohou pomoct oční kapky z lékárny a vyplachování očí chlazenou borovou vodou. Pokud zánět provází tvorba hnisu či jiné problémy, je nezbytné vyhledat očního lékaře. Naopak lékaři nedoporučují oblíbené obklady z heřmánku, neb mohou vyvolat alergickou reakci. Očím naopak uleví tmavé sluneční brýle.

MIMIFORUM zjistilo:

Oči před větrem dokážou velmi dobře ochránit kontaktní čočky. Díky nim totiž vítr nepřijde do přímého kontaktu s jejich povrchem, a tak se snadno můžete vyhnout nepříjemnému pálení a slzení. Ve větrném počasí mohou být dobrým řešením, jak oko ubránit před podrážděním.

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa