vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vítr a prach: Takto umí podráždit vaše oči

1. března 2016

Vítr a prach: Takto umí podráždit vaše oči

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: podráždění prach Vítr suché oči bolest oči zdraví

preventan-mimiforum-banner

Nejen práce na počítači, ale i vítr a prach dokážou řádně podráždit vaše oči. Mohou způsobit nejen jejich zarudnutí, ale i vysychání, anebo zánět spojivek. 

Diskutujte: Co děláte proto, abyste se vyhnula podráždění očí?


Nejen práce u počítače, anebo dlouhé hodiny prosezené před televizí, ale také vítr a prach jsou přímo pohromou pro naše oči. A takový silný jarní vánek umí často napáchat více škody, než užitku. Nechráněné oči totiž velmi vysušuje, a tak podporuje nejen vznik suchých očí, ale i zánět spojivek. A když je vítr silný a chladný, povrch oka podráždí, navíc do něj může navát prach, který rozvířil. Co všechno může vítr provést s vašima očima?

1. Červené oči

Jsou-li oči v pořádku a nepodrážděné, mají mimo rohovku bílou barvu. Začnou-li červenat, ukazuje to, že něco není v pořádku. Dochází k tomu proto, že spojivka, která kryje zepředu bělimu až po okraj rohovky, obsahuje hustou síť vlásečnic. Těm se říká kapilární síť, a když dojde k podráždění oka, naplní se krví. Proto nám oko zčervená. Příčin může být celá řada, ale jednou z nich je podráždění oka větrem, chlorem a dalšími faktory.

Co dělat: Jako první pomoc mohou posloužit oční kapky. Kromě toho byste oči měla co nejvíce šetřit a nevystavovat je škodlivým vlivům. Pokud červenání neustupuje, anebo se horší, vyhledejte očního lékaře.

2. Suché oči

Intenzivní vystavování očí větru vede k jejich vysušování. Společně s dalšími vnějšími vlivy, jako je například pobyt v zakouřeném či klimatizovaném prostředí, může jen zhoršit projevy syndromu suchého oka. To má na svědomí i práce na počítači a mnoho dalších faktorů. Může za to nedostatečná tvorba slz a člověk, který se s ním setká, cítí nepříjemné pálení, řezání a suchost v očích.

Co dělat:  Používat umělé slzy, více mrkat, vyhýbat se větrnému prostředí, zvlhčovat vzduch. V případě zhoršení potíží navštívit očního lékaře.

3. Zánět spojivek zdravi-a-krasa-vitr-drazdi-oci-i-sh

Vítr nafoukaný do očí může mít na svědomí i zánět spojivek. I když příčin a forem tohoto onemocnění je celá řada, projevuje se nejčastěji zčervenáním, pocitem cizího tělíska v oku, řezáním a pálením. V očích se může objevit hlen, který zhoršuje vidění a po probuzení slepuje řasy, anebo dokonce hnis.

Co dělat: V případě mírné virové formy mohou pomoct oční kapky z lékárny a vyplachování očí chlazenou borovou vodou. Pokud zánět provází tvorba hnisu či jiné problémy, je nezbytné vyhledat očního lékaře. Naopak lékaři nedoporučují oblíbené obklady z heřmánku, neb mohou vyvolat alergickou reakci. Očím naopak uleví tmavé sluneční brýle.

MIMIFORUM zjistilo:

Oči před větrem dokážou velmi dobře ochránit kontaktní čočky. Díky nim totiž vítr nepřijde do přímého kontaktu s jejich povrchem, a tak se snadno můžete vyhnout nepříjemnému pálení a slzení. Ve větrném počasí mohou být dobrým řešením, jak oko ubránit před podrážděním.

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse