vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Virus HPV: Nákaza, o které nemusíte vědět

5. června 2013

Virus HPV: Nákaza, o které nemusíte vědět

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: papilomavirus Virus HPV nemoc rakovina sex

preventan-mimiforum-banner

Lidský papilomavirus HPV se přenáší pohlavním stykem a může způsobit řadu vážných problémů. Od genitálních bradavic až po rakovinu děložního čípku. 

Vitamin E 200

·    Doplněk stravy
·    Vysoký obsah vitaminu E – 200 mg/tob.
·    Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
·    Jednoduché dávkování – 1 tobolka denně
·    Neobsahuje barviva ani konzervační látky

vitamin-e

Doplněk stravy

Více ZDE

 

Šíří se především pohlavním stykem, ale přenos je možný z úst či rukou na pohlavní orgány. Je velmi odolný, a tak se může stát, že infekci ve vlhkém prostředí vyvolá až za několik měsíců. Lidský papilomarivus, známý pod zkratkou HPV, existuje ve více než 130 různých typech, z nichž některé mohou vyvolat rakovinu děložního čípku a prekancerozy, genitální bradavice, ale i další nemoci – karcinom konečníku, penisu, zevních rodidel či rakovinu hlavy a krku.


HPV a nádorové změny sex-a-vztahy-virus-hpv-ii-sh-nahled

Papilomavirus patří mezi viry, které napadají buňky sliznic a pokožky. Dělí se do dvou hlavních skupin, které se značí HR (high risk – vysoké riziko) a LR (low risk – nízké riziko). Zatímco skupila LR vyvolává jen lehké přednádorové změny a tvorbu genitálních bradavic, skupina HR je závažnější. Má na svědomí vznik těžkých přednádorových a nádorových změn na děložním čípku.


MIMIFORUM zjistilo:
Dvě skupiny HPV virů

-    Viry HPV-LR (např. 6 a 11) se přenášejí sexuálním stykem, ale i potřísněným prádlem (např. spermatem). Jsou vysoce nakažlivé a nejčastěji se objevují u žen kolem 25 let. Až u 50 % nakažených žen se od dvou do osmi měsíců objevují genitální bradavice.
-    Viry HPV-HR (např. 16 a 18) patří mezi nejčastější příčiny vzniku rakoviny děložního čípku. Přenášejí se sexuálním kontaktem a nejčastěji se projevuje mezi 35.-45. rokem. Karcinom se může projevit 15. až 20 let do nákazy. 18 genotypů způsobuje karcinom děložního hrdla, nejčastěji typy 16 a 18, které jsou zodpovědné za 70 % případů rakoviny.


Jak poznat nákazu

S nákazou virem HPV se během života setká až 80 % žen. U většiny z nich se s ní však tělo dokáže vypořádat a sama odezní. Pouze u 10–20 % nakažených dojde k potížím – a projevům nemoci. Poznat nákazu některým z lidských papilomavirů není jednoduché. Přednádorové a nádorové změny na čípku mohou zůstat dlouho bez příznaků, anebo s potížemi, které byste jim nepřipisovala (bolest při pohlavním styku, chronický výtok, krvácení mimo cyklus). Proto je nezbytné absolvovat pravidelné prohlídky a obrátit se na lékaře. Okem viditelné jsou pak genitální bradavice, které mívají květákovitý tvar, bývají bolestivé, svědí a působí problémy při styku i při běžném životě.


MIMIFORUM zjistilo:
Jak se chránit před nákazou HPV

-    Při styku používat kondom. 99 % případů nákazy je právě sexuálním stykem.
-    Chodit na pravidelné gynekologické prohlídky.
-    Zvážit možnost očkování u dívek a mladých žen.

Více informací:
www.hpvinfo.cz

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse