vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vidím černé tečky! Je to vážné?

11. dubna 2016

Vidím černé tečky! Je to vážné?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: sklivcové zákalky sklivec černé tečky oči nemoc

preventan-mimiforum-banner

Černé tečky před očima vídá řada lidí. Většinou jde o neškodné, tzv. sklivcové zákalky, se kterými není třeba dělat nic, i když znepříjemňují život. Pokud však přibývají, mohou značit vážnější problém

OcuMax® Plus Farmax (doplněk stravy) obsahuje směs karotenoidů (lutein, zeaxantin) a rostlinných extraktů (borůvka, světlík lékařský), navíc s obsahem zinku pro udržení normálního stavu zraku a k normálnímu metabolismu vitaminu A.

  ocumax-60-tabl-cz-3d-nahled

Diskutujte: Omezují vás černé tečky před očima při práci, a jak to řešíte? 


„Z ničeho nic jsem před očima začala vidět černé tečky. Mám strach, co se se mnou děje a zda jsem v pořádku. Není to vážné? Nemůžu z toho oslepnout?“ Takovýmito dotazy se to v internetových poradnách jen hemží. Je tedy jasné, že se jedná o poměrně častý problém, který za pozornost rozhodně stojí.

Za černými tečkami vězí sklivec

I když černé tečky před očima dokážou pořádně vyděsit, většinou nejde o nic vážného, ale o potíž, která trápí velkou část lidí. Zvlášť tehdy, pokud tečky vidíte při pohledu na jednolitou plochu, jde o tzv. sklivcové zákalky. Sklivec je rosolovitá hmota, která vyplňuje největší část lidského oka. Aby jí dobře procházelo světlo na sítnici, musí být průhledná a čirá. Pokud ale dojde k tomu, že se vlákna ve sklivci zhustí, anebo zkapalní, tvoří se již zmíněné zákalky – a ty vnímáme jako ony nepříjemné černé tečky.

Sklivcové zákalky znepříjemňují život zdravi-a-krasa-vidim-cerne-tecky-ii-sh

Máte pocit, jako byste viděla černé tečky. Sem tam vám některá propluje před očima. Nepomůže mrkání, pohledy do stran, zkrátka nic. Tak právě takto se sklivcové zákalky projevují a dovedou člověka pořádně potrápit. Podle lékařů jsou ale neškodné, a pokud jde skutečně o ně, neznamenají žádnou nemoc, ani oční vadu. Jiná situace ale nastane, pokud se teček objevuje čím dál více a máte pocit, že vám před očima prší, anebo když se spojují a vy vidíte šmouhy a saze.

MIMIFORUM zjistilo:

  • Změny na sklivci a s ním spojené zákalky se často objevují s přibývajícím věkem, ale to neznamená, že nemohou potrápit i mladé lidi.

  • Pokud vás opravdu trápí natolik, že se s nimi nedokážete srovnat či vás omezují v práci, dají se likvidovat pomocí laseru, případě vitrektomií, operací oka, při které se odstraní sklivec, anebo jeho část. Ten je nahrazen Ringerovým roztokem, který oko vstřebá a vyrobí si nitrooční tekutinu.

Pokud tečky přibývají, jděte k lékaři

Ve většině případů jsou černé tečky neškodné, ale pokud stále přibývají, mohou signalizovat závažnější onemocnění a potíže, jako je krvácení do sklivce. V tomto případě odborníci to, co vidíme, přirovnávají k sazím – hodně plovoucích černých teček může souviset s natrženou sítnicí. Pokud se před očima začne dělat tmavá rostoucí clona, může to značit odchlípení sítnice. To je ovšem velmi nebezpečné a může vést až ke slepotě. Proto se problém nevyplatí podcenit a v případě, že je teček čím dál více, spojují se a dělají vám problémy, ihned vyhledejte lékaře. Vždy je lepší, když vám potvrdí, že jde o neškodné zákalky, než abyste si vyčítala, že jste nepřišla včas.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
00:29 14.02.2017 - Romana -

Tečky před očima

Dobrý den mon mu synovi je 12 let a stěžuje si nato že když zavře očí vidi tečky a nako by na něj někdo křičel,mohly bystemy prosim poradit co mam dělat Dano

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse