banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Vidím černé tečky! Je to vážné?

11. dubna 2016

Vidím černé tečky! Je to vážné?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: sklivcové zákalky sklivec černé tečky oči nemoc

preventan-mimiforum-banner

Černé tečky před očima vídá řada lidí. Většinou jde o neškodné, tzv. sklivcové zákalky, se kterými není třeba dělat nic, i když znepříjemňují život. Pokud však přibývají, mohou značit vážnější problém

OcuMax® Plus Farmax (doplněk stravy) obsahuje směs karotenoidů (lutein, zeaxantin) a rostlinných extraktů (borůvka, světlík lékařský), navíc s obsahem zinku pro udržení normálního stavu zraku a k normálnímu metabolismu vitaminu A.

  ocumax-60-tabl-cz-3d-nahled

Diskutujte: Omezují vás černé tečky před očima při práci, a jak to řešíte? 


„Z ničeho nic jsem před očima začala vidět černé tečky. Mám strach, co se se mnou děje a zda jsem v pořádku. Není to vážné? Nemůžu z toho oslepnout?“ Takovýmito dotazy se to v internetových poradnách jen hemží. Je tedy jasné, že se jedná o poměrně častý problém, který za pozornost rozhodně stojí.

Za černými tečkami vězí sklivec

I když černé tečky před očima dokážou pořádně vyděsit, většinou nejde o nic vážného, ale o potíž, která trápí velkou část lidí. Zvlášť tehdy, pokud tečky vidíte při pohledu na jednolitou plochu, jde o tzv. sklivcové zákalky. Sklivec je rosolovitá hmota, která vyplňuje největší část lidského oka. Aby jí dobře procházelo světlo na sítnici, musí být průhledná a čirá. Pokud ale dojde k tomu, že se vlákna ve sklivci zhustí, anebo zkapalní, tvoří se již zmíněné zákalky – a ty vnímáme jako ony nepříjemné černé tečky.

Sklivcové zákalky znepříjemňují život zdravi-a-krasa-vidim-cerne-tecky-ii-sh

Máte pocit, jako byste viděla černé tečky. Sem tam vám některá propluje před očima. Nepomůže mrkání, pohledy do stran, zkrátka nic. Tak právě takto se sklivcové zákalky projevují a dovedou člověka pořádně potrápit. Podle lékařů jsou ale neškodné, a pokud jde skutečně o ně, neznamenají žádnou nemoc, ani oční vadu. Jiná situace ale nastane, pokud se teček objevuje čím dál více a máte pocit, že vám před očima prší, anebo když se spojují a vy vidíte šmouhy a saze.

MIMIFORUM zjistilo:

  • Změny na sklivci a s ním spojené zákalky se často objevují s přibývajícím věkem, ale to neznamená, že nemohou potrápit i mladé lidi.

  • Pokud vás opravdu trápí natolik, že se s nimi nedokážete srovnat či vás omezují v práci, dají se likvidovat pomocí laseru, případě vitrektomií, operací oka, při které se odstraní sklivec, anebo jeho část. Ten je nahrazen Ringerovým roztokem, který oko vstřebá a vyrobí si nitrooční tekutinu.

Pokud tečky přibývají, jděte k lékaři

Ve většině případů jsou černé tečky neškodné, ale pokud stále přibývají, mohou signalizovat závažnější onemocnění a potíže, jako je krvácení do sklivce. V tomto případě odborníci to, co vidíme, přirovnávají k sazím – hodně plovoucích černých teček může souviset s natrženou sítnicí. Pokud se před očima začne dělat tmavá rostoucí clona, může to značit odchlípení sítnice. To je ovšem velmi nebezpečné a může vést až ke slepotě. Proto se problém nevyplatí podcenit a v případě, že je teček čím dál více, spojují se a dělají vám problémy, ihned vyhledejte lékaře. Vždy je lepší, když vám potvrdí, že jde o neškodné zákalky, než abyste si vyčítala, že jste nepřišla včas.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
00:29 14.02.2017 - Romana -

Tečky před očima

Dobrý den mon mu synovi je 12 let a stěžuje si nato že když zavře očí vidi tečky a nako by na něj někdo křičel,mohly bystemy prosim poradit co mam dělat Dano

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa