vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Vícečetné těhotenství: Hlavní rizika

30. října 2017

Vícečetné těhotenství: Hlavní rizika

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: trojčata Dvojčata těhotenství porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Vícečetná těhotenství provází mnohá rizika. Hrozí například předčasný porod. Nižší bývá i porodní hmotnost plodu či celkově rizikovější porod. 

Vícečetná těhotenství bývají často riziková. Hrozí mnohem více komplikací než u těhotenství s jedním miminkem a mezi největší potíže patří předčasný porod. Obvyklá bývá i nižší porodní hmotnost a rizikovější porod.

 

Rizikové těhotenství

Vícečetná těhotenství většinou bývají riziková. Ženský organismus je dvojnásobně zatěžován, a tak hrozí více těhotenských problémů (např. cukrovka, preeklampsie, anémie, krvácení atd.), stejně jako předčasný porod. Ženy čekající dvě a více miminek bývají pod zvýšeným lékařským dohledem, lékaři často doporučí alespoň od 20. týdne pracovní neschopnost. Je důležité důvěřovat gynekologovi, podstoupit i případnou hospitalizaci v těhotenství, i kdyby měla být preventivní.

 

Předčasný porod

Největší riziko vícečetných těhotenství. Například u dvojčat až 50 % těhotenství skočí před 37. týdnem. Statistiky potvrzují, že porody od 26. do 37. týdne jsou 10× častější, než je tomu u těhotenství s jedním miminkem. Například pro dvojčata je podle odborníků optimální porod mezi 37. a 38. týdnem. Trvá-li gravidita déle, můžou nastat nemalé komplikace – placenta totiž nemusí mít dostatečnou kapacitu, aby přivedla kyslík a živiny.

 

Porod provází rizika

Protože u vícečetných těhotenství je vyšší riziko úmrtí miminka (např. u dvojčat až 4×), neměla by se rodit jinde, než v porodnici. Rodí-li se miminka v termínu a jsou všechna hlavičkami dolů, přistupují porodnice většinou ke spontánnímu porodu. Je-li však jedno z dětí v příčné poloze či koncem pánevním, často porodníci sahají k císařskému řezu. Probíhá-li porod spontánně, měla by se miminka narodit 8–10 min po sobě. Odstup mezi porodem prvního a druhého dítěte by neměl přesáhnout dvacet minut.

 

Nižší porodní hmotnost sex-a-vztahy-vicecetne-tehotenstvi-ii-sh-nahled

Protože miminka z víčečetných těhotenství přicházejí na svět dříve, je u nich běžná i nižší porodní hmotnost. Ta se např. u dvojčat v průměru pohybuje kolem 2400 g, což je zhruba o 1100 g méně, než u dětí, které maminka čekala samostatně. Čím dříve a s nižší hmotností se narodí, tím hrozí větší riziko komplikací, infekcí či poruch. Může dojít i k opoždění nitroděložního růstu v posledním trimestru, a to klidně jen u jednoho z dětí. I to může vést k nařízení předčasného porodu, většinou císařských řezem.

 

MIMIFORUM zjistililo:

-          Vícečetná těhotenství tvoří min. 2 % všech těhotenství.

-          Vícerčata se více rodí matkám nad 35 let a ženám po umělém oplodnění.

-          Trojčata se u nás narodí více než deseti párům ročně.

-          Trojčata přicházejí na svět průměrně o dva měsíce dřív než jedno dítě.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse