vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Ventilační trubičky: Otázky a odpovědi

21. srpna 2017

Ventilační trubičky: Otázky a odpovědi

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Ventilační trubička ucho sluch bubínek zánět

preventan-mimiforum-banner

Když má dítě zhoršený sluch, trpí častými záněty středního ucha či se mu v něm tvoří tekutina, přichází často na řadu zavedení ventilačních trubiček. 

GingiMax

GingiMax® obsahuje 40 mg standardizovaného extraktu z listů Ginkgo biloby (jinan dvoulaločný) obsahujícího min. 24% flavonoidních glykosidů a 6% terpenických laktonů.

gingimax

Doplněk stravy

Více ZDE

Ventilační trubička může být jedním z řešení, pokud dítě trpí častými záněty středního ucha, má zhoršený sluch či se mu ve středouší tvoří tekutina. Přinášíme základní otázky a odpovědi na to, co o ventilačních trubičkách chcete vědět.

 

Jak to v uchu funguje a co znamená, když se tvoří tekutina? 

Eustachova trubice, která spojuje střední ucho a horní část hltanu, pomáhá vyrovnávat tlak v uchu a je nezbytná pro jeho správnou funkci a dobrý sluch. Pokud však dojde k její poruše (např. častými záněty apod.), stává se, že se ve středním uchu hromadí tekutina či hlen. To se může stát příčinou nedoslýchavosti dítěte, a také to může způsobovat bakteriální infekce.

 

Kdy je zavedení ventilačních trubiček nezbytné?

Pokud je i přes veškerou jinou léčbu ve středním uchu přítomna neustále tekutina či dítě trpí záněty. To způsobuje jak nedoslýchavost, tak opakované infekty. Operační zákrok zabrání další tvorbě tekutiny, vyrovná tlak v uchu a odstraní nedoslýchavost. Zavední trubičky je třeba zvážit, pokud dítě prodělá 3 až 4 záněty středního ucha léčené antibiotiky v průběhu 6 měsíců nebo 5 až 6 v průběhu 1 roku.

 

Jak operace probíhá?

U dětí se provádí v celkové narkóze. Lékař v bubínku vytvoří malý otvor, odsaje obsah bubínkové dutiny a do bubínku vsadí ventilační trubičky. Ta v uchu zůstává většinou šest až dvanáct měsíců a zabraňuje tvorbě další tekutiny, a také vyrovnává tlak v uchu. Výkon může být spojen s odstraněním nosní mandle a provádí se dle potřeby oboustranně i jednostranně.

 

Hrozí po operaci nějaké komplikace? deti-a-rodina-ventilacni-trubicky-ii-sh-nahled

Ano, jako při každé jiné operaci. V tomto případě může dojít např. k pooperačnímu zánětu středního ucha, k větší perforaci bubínku, k poranění zvukovodu, k poranění řetězu sluchových kůstek a zhoršení sluchu, porucha chuti, ke krvácení apod. nebývají však příliš časté. Komplikace hrozí také ve spojení s narkózou.

 

Je potřeba po operaci uším věnovat zvláštní péči? 

Ano. Hlavně je nezbytné zabránit tomu, aby se do uší dostala voda, která by sem mohla vnést infekci. Při mytí vlasů a koupání je třeba ucho chránit, jak přesně, by měl poradit odborný lékař. Jinak ucho není třeba čistit. V případě, že z ucha po zákroku něco vytéká, je třeba ihned vyhledat lékaře.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Ventilační trubičky bývají plastové, anebo kovové. Většinou se samy z ucha po určité době vyloučí a otvor v bubínku následně sroste.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:03 04.09.2017 - Voženílková Bohumila -

Bez nadpisu

V dubnu t.r.zavedeny vent. trubičky pro patologický nález v mastoidních sklípcích. Došlo k poruše nervu, ke zkřivení tváře a zhoršení sluchu Je mi 77 let

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse