banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Ventilační trubičky: Otázky a odpovědi

21. srpna 2017

Ventilační trubičky: Otázky a odpovědi

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Ventilační trubička ucho sluch bubínek zánět

preventan-mimiforum-banner

Když má dítě zhoršený sluch, trpí častými záněty středního ucha či se mu v něm tvoří tekutina, přichází často na řadu zavedení ventilačních trubiček. 

GingiMax

GingiMax® obsahuje 40 mg standardizovaného extraktu z listů Ginkgo biloby (jinan dvoulaločný) obsahujícího min. 24% flavonoidních glykosidů a 6% terpenických laktonů.

gingimax

Doplněk stravy

Více ZDE

Ventilační trubička může být jedním z řešení, pokud dítě trpí častými záněty středního ucha, má zhoršený sluch či se mu ve středouší tvoří tekutina. Přinášíme základní otázky a odpovědi na to, co o ventilačních trubičkách chcete vědět.

 

Jak to v uchu funguje a co znamená, když se tvoří tekutina? 

Eustachova trubice, která spojuje střední ucho a horní část hltanu, pomáhá vyrovnávat tlak v uchu a je nezbytná pro jeho správnou funkci a dobrý sluch. Pokud však dojde k její poruše (např. častými záněty apod.), stává se, že se ve středním uchu hromadí tekutina či hlen. To se může stát příčinou nedoslýchavosti dítěte, a také to může způsobovat bakteriální infekce.

 

Kdy je zavedení ventilačních trubiček nezbytné?

Pokud je i přes veškerou jinou léčbu ve středním uchu přítomna neustále tekutina či dítě trpí záněty. To způsobuje jak nedoslýchavost, tak opakované infekty. Operační zákrok zabrání další tvorbě tekutiny, vyrovná tlak v uchu a odstraní nedoslýchavost. Zavední trubičky je třeba zvážit, pokud dítě prodělá 3 až 4 záněty středního ucha léčené antibiotiky v průběhu 6 měsíců nebo 5 až 6 v průběhu 1 roku.

 

Jak operace probíhá?

U dětí se provádí v celkové narkóze. Lékař v bubínku vytvoří malý otvor, odsaje obsah bubínkové dutiny a do bubínku vsadí ventilační trubičky. Ta v uchu zůstává většinou šest až dvanáct měsíců a zabraňuje tvorbě další tekutiny, a také vyrovnává tlak v uchu. Výkon může být spojen s odstraněním nosní mandle a provádí se dle potřeby oboustranně i jednostranně.

 

Hrozí po operaci nějaké komplikace? deti-a-rodina-ventilacni-trubicky-ii-sh-nahled

Ano, jako při každé jiné operaci. V tomto případě může dojít např. k pooperačnímu zánětu středního ucha, k větší perforaci bubínku, k poranění zvukovodu, k poranění řetězu sluchových kůstek a zhoršení sluchu, porucha chuti, ke krvácení apod. nebývají však příliš časté. Komplikace hrozí také ve spojení s narkózou.

 

Je potřeba po operaci uším věnovat zvláštní péči? 

Ano. Hlavně je nezbytné zabránit tomu, aby se do uší dostala voda, která by sem mohla vnést infekci. Při mytí vlasů a koupání je třeba ucho chránit, jak přesně, by měl poradit odborný lékař. Jinak ucho není třeba čistit. V případě, že z ucha po zákroku něco vytéká, je třeba ihned vyhledat lékaře.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Ventilační trubičky bývají plastové, anebo kovové. Většinou se samy z ucha po určité době vyloučí a otvor v bubínku následně sroste.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:03 04.09.2017 - Voženílková Bohumila -

Bez nadpisu

V dubnu t.r.zavedeny vent. trubičky pro patologický nález v mastoidních sklípcích. Došlo k poruše nervu, ke zkřivení tváře a zhoršení sluchu Je mi 77 let

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa